لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۶

رييس جمهوری منتخب مصر از خبرگزاری فارس شکايت می‌کند


ياسر علی، سخنگوی محمد مرسی رييس جمهوری منتخب مصر، روز چهارشنبه گفته است که دفتر رياست جمهوری منتخب مصر از خبرگزاری فارس به دليل انتشار يک مصاحبه ساختگی شکايت می کند.

ياسر علی به خبرگزاری وريترز گفته است: «محمد مرسی رييس جمهوری با خبرگزاری فارس مصاحبه ای انجام نداده است. اين مصاحبه ساختگی بود و دفتر رياست جمهوری اقدام قانونی عليه اين خبرگزاری را آغاز کرده است.»

خبرگزاری فارس روز دوشنبه مدعی شد که با محمد مرسی، رييس جمهوری منتخب مصر، «گفت و گوی اختصاصی» انجام داده است. این خبرگزاری گفته بود که این مصاحبه پيش از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری انجام شده است. خبرگزاری فارس فايلی صوتی نيز در صفحه خود قرار داده و گفته بود که صدای گفت وگو با آقای مرسی است.

مصاحبه «ادعایی» خبرگزاری فارس، به دلیل مواضع اعلام شده از جانب مصر در قبال ایران و عربستان سعودی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی داشت. اما ساعاتی بعد دفتر ریاست جمهوری منتخب مصر انجام اين مصاحبه را تکذيب کرد.

بنا به ادعای خبرگزاری فارس، محمد مرسی در خصوص رابطه با ايران گفته بود: «ما بايد روابط طبيعی با ايران بر اساس منافع مشترک دو کشور و توسعه زمينه‌های هماهنگی سياسی و همکاری اقتصادی را ازسر بگيريم زيرا اين امر توازن راهبردی در منطقه ايجاد خواهد کرد و اين مسئله بخشی از برنامه من است.»

در روزهای گذشته در خبر‌ها آمده بود که محمد مرسی ديدار با کاردار سفارت ايران در قاهره را نپذيرفته است. پيش‌تر محمد مرسی در مصاحبه با روزنامه «الکويتيه» در خصوص رابطه با ايران گفته بود: «من ديدار با کاردار ايران در مصر را نپذيرفته‌ام، البته حداقل تا هنگامی که موضع آنها در خصوص سوريه مشخص شود. اما در ارتباط با اظهارات شما تأکيد می‌کنم که امنيت و ثبات منطقه عربی نيازمند وجود روابط مثبت بين مصر و منطقه است، زيرا هيچ کدام از دو طرف بی‌نياز از يکديگر نيستند؛ رهبری طرح سنی بين الازهر و سعودی و بال های آنها در کشورهای عربی باقی می‌ماند، البته بدون ورود به جزئيات در خصوص طرح ديگر که در مقابل آن قرار دارد.»

خبرگزاری فارس در هفته‌های اخير دو گزارش منتشر کرده بود که هر دو تکذيب شدند.

اين خبرگزاری چندی پيش مدعی شده بود که مصاحبه‌ای با محمد البرادعی فعال سياسی مصری و مدير کل پيشين سازمان انرژی اتمی انجام داده و متن آن را منتشر کرده بود. البرادعی اما هرگونه انجام مصاحبه با خبرگزاری فارس را تکذيب کرد.

پس از آن نيز گزارشی در اين خبرگزاری به نقل از منابع موثق غير رسمی منتشر شد که در آن از نيت مسکو، تهران، پکن و دمشق برای انجام مانور مشترک نظامی در سوريه خبر داده بود. وزارت دفاع روسيه و مشاور سياسی بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، اين خبر را تکذيب کردند.
XS
SM
MD
LG