لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۶

نگرانی اتحادیه اروپا از احتمال اجرای حکم اعدام دو جوان در ايران


بهنود شجاعی، متهم است که در ۱۷ سالگی در جريان يک نزاع خيابانی در ونک پارک در شمال تهران جوانی همسال خود به نام احسان (اميد) نصراللهی را به قتل رساند.

رياست دوره ای اتحاديه اروپا روز سه شنبه نسبت به اجرای قريب الوقوع حکم اعدام دو جوان در ايران که در زمان ارتکاب جرم کمتر از هيجده سال سن داشته اند، ابراز نگرانی کرد.


فرانسه، رياست دوره ای اتحاديه اروپا، در بيانيه ای در روز سه شنبه، از تصميم مقامات جمهوری اسلامی ايران برای اجرای حکم اعدام محمد فدايی و بهنود شجاعی به رغم در خواست های اين اتحاديه ابراز تاسف کرده است.


قوه قضائيه ايران در خردادماه فرصتی يک ماهه را در اختيار اين دو قرار داد تا در اين فرصت رضايت خانواده اوليای دم را جلب کنند.


بهنود شجاعی متهم است که در ۱۷ سالگی در جريان يک نزاع خيابانی در ونک پارک در شمال تهران جوانی همسال خود به نام احسان (اميد) نصراللهی را به قتل رساند.


  • يک گروه طرفدار حقوق بشر در ايران در ۲۹ خردادماه سال جاری اعلام کرد: طی ده سال گذشته دستگاه قضايی ايران ۱۷۷ حکم اعدام برای نوجوانان متهم زير۱۸ سال صادر کرده است که حکم ۳۴ نفر تاکنون اجرا شده وحدود ۱۱۴ نفر ديگر منتظراجرای حکم هستند.

محمد فدايی نيز در شانزده سالگی مرتکب قتل شده است و اکنون ۲۲ سال سن دارد.


رياست دوره ای اتحاديه اروپا تصريح کرده است: اعدام کسانی که زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند را «غير قابل پذيرش» و «نقض فاحش وظایف و تعهدات بين المللی ايران» می داند.


ايران در سال ۱۳۷۲ کنوانسيون حقوق کودک را پذيرفته و در سال ۱۳۵۴ به ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی پيوسته است.


در هر دو سند بين المللی به صراحت، دولت ها را از اعمال مجازات مرگ برای اطفالی که در زمان ارتکاب جرم سن آنها کمتر ۱۸ سال بوده، منع شده اند.


منع اين مجازات غير قابل برگشت به زندگی، در ماده ۳۷ کنوانسيون حقوق کودک به تصويب مجلس شورای اسلامی رسيده و شورای نگهبان در نظريه خود هيچ گونه ايراد شرعی بر اين ماده قانونی وارد نياورده است.


محاکمه دادگستری ايران برای مجازات افراد کمتر از ۱۸ ساله ای که مرتکب قتل شده اند به ماده ۴۹ قانون مجازات اسلامی استناد می کنند.


براساس اين ماده قانون مجازات اسلامی اطفال در صورت ارتکاب جرم از مسئوليت کيفری مبرا هستند.


اما براساس تبصره اين ماده قانون مجازات اسلامی طفل به کسانی اطلاق می شود که به سن بلوغ نرسيده اند و از سوی ديگر طبق قانون مدنی ايران سن بلوغ برای پسر پانزده سال قمری و برای دختر ۹ سال قمری تعيين شده است.


يک گروه طرفدار حقوق بشر در ايران در ۲۹ خردادماه سال جاری اعلام کرد: طی ده سال گذشته دستگاه قضايی ايران ۱۷۷ حکم اعدام برای نوجوانان متهم زير۱۸ سال صادر کرده است که حکم ۳۴ نفر تاکنون اجرا شده وحدود ۱۱۴ نفر ديگر منتظراجرای حکم هستند.


کمپين بين المللی حقوق بشر درايران، در بيانيه ای اسامی ۱۱۴ متهم نوجوان را که در انتظار اعدام به سر می برند را منتشر کرد که خردسالترين آنها فردی به نام احمد نوروزی است که سه سال پيش در سيستان بلوچستان به مرگ محکوم شده است.


در همين زمينه، به سازمان عفو بين الملل نيز می گويد از سال ۱۹۹۰ تا کنون حداقل ۳۰ نوجوان در ايران اعدام شده اند که از اين تعداد ۷ نفر در سال ۲۰۰۷ و حداقل يک نفر در سال ۲۰۰۸ به دار آويخته شده اند.


XS
SM
MD
LG