لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۸
شبکه اجتماعی فيس بوک در اقدامی تازه نرم افزار کاربردی اينستگرم را به مبلغ يک ميليارد دلار خريداری کرده و به امپراتوری سايبری خود افزوده است. معامله ای که از زمان اعلام آن تا کنون پرسش های بسياری را در ميان کاربران مطرح کرده که شايد اساسی ترين آنها اين سؤال باشد که «چرا؟» فيس بوک از خريد اينستگرم چه بهره ای خواهد برد؟

در پاسخ به اين پرسش نويسنده وب سايت خبری «سی نِت» برخی از دلايل احتمالی معامله يک ميلياردی فيس بوک را مورد بررسی قرار داده است:

الف) تعداد کاربران: اينستگرم هم اکنون بيش از ۳۰ ميليون کاربر را جذب نرم افزار کاربردی جوان پسند خود کرده، رقمی که پيش بينی ها حاکی از افزايش چشمگير آن در آينده نزديک است. اما شمار کاربران فيس بوک نيز، به عنوان موفق ترين شبکه اجتماعی، در حال حاضر حدود ۸۵۰ ميليون نفر است؛ در همين حال پيش بينی می شود که اين رقم در مدت زمانی يک ساله نزديک به ۱۰۰ ميليون نفر افزايش يابد. واضح است که افزودن به تعداد کاربران نمی تواند هدف خريد فوق بوده باشد.

ب) قابليت کار بر روی تلفن همراه: به باور بسياری «چشم فيس بوک دنبال کاربرد همراه اينستگرم بوده،» در دنيای نرم افزارهای کاربردی امروز جمله ای معروف ورد زبان هاست که «يا بايد همراه شد يا مُرد!» بسيار خوب، اما با اين وجود جذابيت موبايل اينستگرم هم نمی تواند دليل خرج کردن يک ميليارد دلار مارک زاکربرگ، مالک فيس بوک، باشد. فيس بوک در شرايط فعلی در بخش تلفن های همراه حضور خوبی دارد و در ماه دسامبر ۲۰۱۱ اعلام کرد که ماهيانه ۴۲۵ ميليون کاربر فعال از طريق تلفن های همراه خود به اين شبکه اجتماعی مراجعه می کنند.

فيس بوک بر روی همه محيط های نرم افزاری رايج تلفن های همراه دارای نرم افزار کاربردی است و بر روی تمام گوشی ها و تبلت ها حضور دارد.

مشکل فيس بوک حضور فراگيرتر در دنيای تلفن های همراه نيست، مسئله فيس بوک چگونگی درآمدزايی از کاربران فعلی اش است.

ج) رقابت: کريس ديکسون، سرمايه گذار و موسس شرکت «هانچ»، در واکنش به خريد اينستگرم توسط فيس بوک در صفحه توئيتر خود نوشته: «گذشتن از ۱ درصد سرمايه ات برای از ميدان به در کردن بزرگترين تهديد در برابرت حرکت هوشمندانه ای است،» رئيس کل اينستگرم نيز چندی پيش اعلام کرده بود: «ما در پی آن هستيم که برای تک تک کاربران روی کره زمين اين امکان را فراهم کنيم که زندگی خود را از طريق عکس هايی زيبا با ديگران سهيم شوند و دنيا را به اين شيوه اکتشاف کنند.» توجه کنيد: «تک تک کاربران روی کره زمين!» شايد همين جمله بلند پروازانه مارک زاکربرگ را مجاب کرده که اينستگرم را خريداری کند.

د) اطلاعات: شايد هم مسئله داده های اطلاعاتی باشد. کاربران اينستگرم ۱۰۰ ميليون قطعه عکس شخصی که اطلاعات مربوط به موقعيت مکانی آنها نيز در هر عکس ثبت شده را بر روی اين شبکه بارگذاری (آپلود) کرده اند. يعنی فيس بوک به دنبال اطلاعات شخصی بيشتر است؟

اعضای فيس بوک به صورت روزانه ۱۰۰ ميليون قطعه عکس بارگذاری می کنند که نه فقط اطلاعات مربوط به موقعيت مکانی در آنها حک شده بلکه، نام مکان های تجاری و افراد همراه نيز در آن ها ثبت شده است. پس اين گزينه هم دليل محکمه پسند برای خرج يک ميليارد دلار پول نمی شود.

پرسش ها بسيار است و گمانه ها بيشتر و هرچه دقيق تر می شويم علامت سؤال های بيشتری در برابرمان شکل می گيرد.

کسی چه می داند، شايد تنها دليل خريد ميلياردی فيس بوک صرفاً دور از دسترس نگه داشتن اينستگرم از رقبای جدی ای مانند توئيتر و گوگل بوده باشد؛ البته شايد!
XS
SM
MD
LG