لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۴
به گزارش وب سايت «کلمه» فائزه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، که در بند زنان اوين زندانی است روز شنبه ۹ ديماه به اتهام «توهين به رهبری» و «اخلال در نظم زندان» به سه هفته انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوين و ممنوعيت از ملاقات محکوم شده است.

به گزارش کلمه، وب سايت نزديک به ميرحسين موسوی، طی هفته های اخير زندانيان سياسی زن به نابسامانی ها در بند زنان و همچنين اعمال فشار بر زندانيان اعتراض کرده اند.

کلمه در اين زمينه نوشته است:«هفته گذشته به دنبال بی قانونی ها و اعمال فشارها به زندانيان زن زندان اوين، اين زندانيان ضمن اعتراض، شعارهايی همچون “مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر” و “مرگ بر ديکتاتور” سر داده اند که اين شعارها به عنوان مصاديق توهين به رهبری تشخيص داده شده و برای مجازات تاکنون فائزه هاشمی انتخاب شده است..»

به نوشته کلمه فائزه هاشمی در دادسرای اوين تفهيم اتهام شده است و برای تعداد ديگری از زندانيان زن نيز پرونده تشکيل شده است که جزئيات ان هنوز مشخص نيست.

طبق اين گزاش خانواده هاشمی رفسنجانی که برای ملاقات با فائزه هاشمی به زندان اوین مراجعه کرده بودند متوجه شدند که نمی توانند با وی ملاقات کنند.

کلمه همچنين نوشته است که معاون امنيتی دادستان تهران که از « اعتراضات اخير خشمگين شده و تصميماتی نيز برای ايجاد فشارهای بيشتر بر بند زندانيان سياسی زن گرفته، در جمع زندانيان زن گفته است: من مرد نيستم اگر بگذارم فائزه هاشمی از در زندان اوين بيرون برود.»

فائزه هاشمی سال گذشته از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «فعاليت تبليغی عليه نظام» به شش ماه حبس و پنج سال محروميت از فعاليت‌های سياسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شد. خانم هاشمی در اول مهرماه سال جاری برای اجرای حکم بازداشت شد.

پرونده خانم هاشمی با مصاحيه وی با نشريه الکترونيکی «روز آنلاين» ارتباط دارد. خانم هاشمی در گفت‌و‌گويی با «روز آنلاين» در مورد هتاکی‌هايی که در پارکينگ حرم شاه عبدالعظيم عليه وی صورت گرفت اظهار نظر کرده بود.

بر اساس ويدئويی که اسفندماه سال ۸۹ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، چند تن از «لباس‌شخصی‌ها» با حمله به فائزه هاشمی و بستگانش، وی را با الفاظ رکيکی مورد خطاب قرار دادند.

به دنبال اين واقعه، خانم هاشمی در مصاحبه‌ای با سايت «روزآنلاين» که در تاريخ اول ارديبهشت‌ماه منتشر شد «بخش‌های درون حاکميت» را مسئول اين هتاکی‌ها دانست.
XS
SM
MD
LG