لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۵

سازمان بهداشت جهانی درجه هشدار نسبت به آنفلوآنزای خوکی را افزايش داد


سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه درجه هشدار نسبت به شیوع آنفلوانزای خوکی را افزايش داد و يک کودک مبتلا در آمريکا جان خود را از دست داده است.

مارگريت چان، رييس سازمان بهداشت جهانی، همزمان با افزايش درجه هشدار به پنج گفت: همه کشورها می بايست برنامه های مقابله با بيماری های مسری را بيدرنگ فعال کنند.

وی افزود:جامعه بين المللی بايد وضعيت فعلی را به مثابه فرصتی برای تقويت اقدامات در پاسخ به اپیدمی بداند . چرا که در جريان شيوع يک بيماری مسری کل بشريت مورد تهديد قرار می گيرد.

درجه پنج هشدار به مثابه اين است که علائم قوی قريب الوقوع بودن ايپدمی وجود دارد و زمان آن فرا رسيده است تا اقدامات و برنامه ریزی لازم برای مقابله با آن در زمان کوتاه آغاز شود .

رييس سازمان بهداشت جهانی، در کنفرانس خبری خود در ژنو تاکيد کرد: ويروس آنفلوانزای خوکی به سبب رفتار غيرقابل پيش بينی و سرعت دگرگونی اش، قابل توجه است.

اين مقام سازمان بهداشت جهانی از دولت های سراسر جهان خواست که طرح های آمادگی خود در برابر بروز اپيدمی را فعال کنند و به حال آماده باش کامل در آيند.

در آمريکا تعداد مبتلان به انفلوانزای خوکی دست کم ۹۱ نفر اعلام شده است. طبق گزارش رسانه های خبری روز چهارشنبه يک کودک ۲۳ ماهه در آمريکا در اثر آنفلوآنزای خوکی جان خود را از دست داده است.

با مرگ کودک دو ساله در ايالت تگزاس، اين نخستين مورد از تلفات آنفلوانزای خوکی در بيرون از مرزهای مکزيک است.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، شامگاه چهارشنبه در کنفرانس خبری خود گفت: دولت آمريکا هرچه در توان دارد برای مهار آنفلوآنزای خوکی به کار خواهد بست.

برپايه آخرين گزارش‌ها تاکنون بيش از ۱۵۹ نفر در مکزيک به دليل بيماری آنفلوانزای خوکی جان خود را از دست داده‌اند و نزديک به ۱۳۰۰ نفر ديگر در بيمارستان به سر می برند که ابتلای ۴۹ نفر از آنها به آنفلوانزای خوکی تاييد شده است.

در همين حال، سازمان بهداشت جهان اعلام کرده است که ابتلای ۱۳ نفر در کانادا، پنج نفر در بريتانيا، چهار نفر در اسپانيا، سه نفر در آلمان، دو نفر در اسرائيل و يک نفر در اتريش به تاييد رسيده است
XS
SM
MD
LG