لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۵
به دنبال عمليات نظامی فرانسه در کشور های مالی و سومالی، فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه، روز شنبه دوازدهم ژانويه گفته است که تدابير امنيتی در فرانسه برای مقابله با اقدام های تلافی جویانه احتمالی تشديد می شود. وی همچنین گفته است، عملیات نظامی نیروهای فرانسوی در مالی ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری رويترز، جنگنده های فرانسه روز شنبه برای دومين روز پياپی مواضع شورشيان اسلامگرا را بمباران کردند. در همين حال، فرانسوا اولاند گفته است که دستور اعزام چند صد سرباز فرانسوی به مالی را صادر کرده ولی اقدامات آنها محدود به کمک به نيروهای جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفريقا (اکوواز) خواهد بود.

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا اعلام کرده است که نیروی نظامی به مالی اعزام خواهد کرد.

در همین حال،‌ فرانسوا اولاند گفته است: ما توانسته ايم مانع پيشرفت دشمنانمان بشويم و خسارات سنگينی بر آنها وارد کنيم. ولی هنوز ماموريت ما به پايان نرسيده است.

نيروی هوايی فرانسه روز جمعه حملاتی عليه مواضع شورشيان مالی انجام داد. گزارش های حاکی است که حملات هوایی فرانسه باعث شده است تا شورشیان اسلامگرا از شهر استراتژیک «کونا» عقب نشینی کنند.

به گفته وزیر دفاع فرانسه در جریان سقوط یک هلی کوپتر نظامی فرانسه در مالی در روز جمعه ، خلبان این هلی کوپتر کشته شده است.

در همين زمينه، نيروهای فرانسوی عملياتی را شنبه برای آزاد سازی يک مامور مخفی فرانسوی که از بیش از سه سال پیش در اختيار گروه اسلامگرای الشباب است، در سومالی انجام دادند.

فرانسوا اولاند می گويد اين عمليات چند روز پيش طراحی شده بود.

گزارش ها حاکی است که در عمليات نيروهای فرانسه در سومالی دو نيروی فرانسوی کشته شده است.

فرانسوا اولاند در خصوص عمليات در سومالی گفت: اين عمليات نشان می دهد که فرانسه مصمم است که تسليم باج خواهی تروريست ها نمی شود.

رييس جمهوری فرانسه که در يک کنفرانس خبری صحبت می کرد، همچنين اضافه کرد:در روزهای آينده به عمليات نظامی در مالی ادامه خواهيم داد.

وی همچنين در خصوص احتمال حملات تلافی جويانه گفت: به نخست وزير دستور داده ام تا هرچه زودتر تدابير امنيتی را در ساختمان های عمومی و وسائل حمل و نقل عمومی تشديد شود.

رییس جمهوری فرانسه تصریح کرده است: مبارزه با تروریسم مستلزم انجام کلیه اقدام احتیاطی است.

در همین حال، یک سخنگوی گروه انصار الدین، از گروه های اسلامگرای مالی، به خبرگزاری رویترز گفته است، اقدامات دولت فرانسه برای شهروندان این کشور در سراسر «جهان اسلام» عواقبی در پی خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG