لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۹

آلمان سفير خود را از تهران فرا خواند


هربرت، هانزويتس، سفير آلمان در ايران به وزارت خارجه کشور خود احضار شده است. (عکس از AFP)

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز شنبه گفت که در پی حضور وابسته نظامی سفارت اين کشور در مراسم رژه در ايران، سفير خود را از تهران فرا خوانده است.


اين سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان خبر هفته نامه «اشپيگل» در اين زمينه را تاييد کرد و گفت: هربرت، هانزويتس، سفير آلمان در ايران به وزارت امور خارجه احضار شده است.


به نوشته هفته نامه «اشپيگل» چاپ آلمان، فرانک والتر اشتاين ماير، وزیر امور خارجه، از سفير آلمان در تهران خواسته است تا در روز دوشنبه برای ادای توضيحات در وزارت امو خارجه آلمان حضور يابد.


به گزارش اين نشريه آلمانی، آقای اشتاين ماير از حضور وابسته نظامی در مراسم رژه نيروهای نظامی ايران «بسيار خشمگين» شده است.


حضور وابسته نظامی سفارت آلمان در مراسم رژه هفته موسوم به «هفته دفاع مقدس» در ايران در حالی صورت گرفت، که ساير وابستگان سفارتخانه های کشورهای عضو اتحاديه اروپا، از شرکت در آن صرف نظر کرده بودند.


به گزارش هفته نامه اشپيگل، احضار روز دوشنبه سفير آلمان برای ارزيابی عملکرد سفير آلمان در ايران در اين مورد بوده است.


طبق اين گزارش، در این مراسم پارچه نوشته‌ای حاوی شعار «اسرائيل بايد از صفحه روزگار محو شود» نصب شده بوده است.


اين در حالی است که طی روز های اخير موج واکنش ها بين المللی به اظهارات ضد اسرائيلی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شدت گرفته است.


وزير خارجه آلمان نیز در اين زمينه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته بود: اظهارات محمود احمدی نژاد درباره اسرائيل «غيرمسئولانه و غير قابل قبول» است.


آقای اشتاين ماير «يهودستيزی آشکار در نطق» رييس جمهوری ايران را «غير قابل تحمل» توصيف کرده و گفته بود محکوم کردن اين اظهارات ضروری است.


محمود احمدی نژاد اسراييلی ها را «عده ای صهيونيست جنايتکار و اشغالگر» خوانده بود که به گفته او با «به اسارت گرفتن مردم اصلی سرزمين و با دروغ و کشتار حکومت درست کرده اند.»


وی بدون نام بردن از دو نامزد مطرح در انتخابات رياست جمهوری آمريکا گفت: «عمق فاجعه آنجاست که نامزدهای رياست جمهوری يا نخست وزيری برخی از کشورهای بزرگ قبل از جلب آرای مردم خود، برای کسب حمايت مالی و تبليغاتی بايد به ديدار آنها بروند و در جمع آنان به تعهد خود بر حمايت از آنان و پايبندی به منافع آنان سوگند بخورند و تاکيد کنند.»


این بخش از سخنان آقای احمدی نژاد از سوی شیمون پرز، رییس جمهوری اسرائیل و باراک اوباما، نامزد دمکرات ها محکوم شد.


XS
SM
MD
LG