لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۳۷

پنجمین روز ناآرامی ها در یونان؛ اعتصاب آتن را فلج کرد


در آتن، پايتخت يونان، که اعتصاب سراسری آن را فلج کرده بود، ماموران پليس، برای پراکندن معترضانی که سنگ وبمب های آتشزا به سوی آن ها پرتاب می کردند، از گاز اشک آور استفاده کردند.

در پنجمين روز نا آرامی ها در يونان همزمان با زد و خورد معترضين با نيروهای امنيتی، اعتصاب در آتن بحران در اين کشور را تشديد کرد.


در آتن، پايتخت يونان، که اعتصاب سراسری آن را فلج کرده بود، ماموران پليس، برای پراکندن معترضانی که سنگ وبمب های آتشزا به سوی آن ها پرتاب می کردند، از گاز اشک آور استفاده کردند.


اين اعتصاب از چند هفته پيش برای اعتراض به سياست های اقتصادی دولت يونان برنامه ريزی شده بود که با پنجمين روز اعتراضات در اين کشور به کشته شدن يک نوجوان به دست پليس همراه شد.


همزمان با اعتصاب بیست و چهارساعته اتحادیه های کارگری، پروازهای بین المللی و داخلی به آتن روز چهارشنبه لغو شد و مدارس و بانک ها تعطیل نیز شدند.


دو اتحاديه کارگری اصلی يونان «جی. اس. ايی. ايی» و «ای. دی. ايی. دی. وای»، می گویند: خصوصی سازی، افزایش مالیات و اصلاح قوانین بازنشستگی شرایط زندگی را بدتر کرده است به ویژه برای یک پنجم جمعیت این کشور که زیر خط فقر زندگی می کنند.


شرکت کنندگان در تظاهرات روز چهارشنبه همزمان با اعتراض به کشته شدن اين نوجوان ِ پانزده ساله، خواستار کناره گيری دولت نيز شدند.


  • اغتشاش و ناآرامی در شهر آتن، پایتخت یونان، روز شنبه با کشته شدن پسری ۱۵ ساله به نام آلکسیس گریگوروپولوس آغاز شد که ظاهرا جزء یک دسته از جوانانی بود که به سوی یک ماشین پلیس سنگ پرتاب می‌کردند

با فرا رسيدن شب، ميان ماموران پليس و جوانان معترض، زد و خوردهای تازه ای در آتن و نيز در تِسالونيکی، دومين شهر بزرگ يونان در گرفت.


اين شورش و ناآرامی ها تا کنون ده ها مجروح برجای گذاشته و خسارات سنگين اقتصادی ببار آورده است.


دو مامور پليس يونان باتهام قتل نوجوان ياد شده بازداشت شده اند.


يکی از وکلای ِ مدافع ماموران پلیس در این زمینه گفت: تحقيقات نشان می دهد که اين نوجوان پانزده ساله آتنی بر اثر کمانه کردن گلوله ای کشته شده است که پليس به نشانه اخطار شليک کرده بود.


شماری از شاهدان عينی پيشتر گفته بودند که اين نوجوان با تيراندازی مستقيم پليس به او کشته شده است.


اغتشاش و ناآرامی در شهر آتن، پایتخت یونان، روز شنبه با کشته شدن پسری ۱۵ ساله به نام آلکسیس گریگوروپولوس آغاز شد که ظاهرا جزء یک دسته از جوانانی بود که به سوی یک ماشین پلیس سنگ پرتاب می‌کردند.


پس از این رخداد اکنون کشور یونان بدترین اغتشاشاتی را که از زمان سقوط حکومت نظامی در این کشور در سال ۱۹۷۴ به خود دیده تجربه می‌کند


XS
SM
MD
LG