لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۲۴

فراخوان حماس برای تظاهرات عليه سران جنبش فتح


حماس از طرفداران خود خواسته است تا برعلیه یکی از شخصیت های اصلی جنبش فتح دست به تظاهرات بزنند

درسرزمين های فلسطينی، سازمان اسلام گرای حماس طرفداران خودرافراخواند که تظاهرات وراه پيمایی های گسترده ای عليه يکی ازشخصيت های اصلی جنبش فتح برگزارکنند.


حماس اين قدرت نمايی راپس ازبرگزاری مراسم بزرگ چهل ودومين سالروز تاسيس جنبش فتح ترتيب می دهد.


در زمينه خصومت شخصی سران جنبش فتح و حماس، بارديگر سرزمين های فلسطينی شاهد تدارکات تظاهرات و راه پيمائی های گسترده ای است.


اتهام علیه یک مقام بلند پایه فتح


سازمان حماس که در هفته های اخير آقای محمد ذحلان، يکی از بلندپايه ترين مقام های جنبش فتح، را مورد موجی از انتقادهای تند قرار داده، از طرفداران خود خواسته است نفرت خويش را عليه او از طريق آمدن به خيابان ها بيان کنند.


موج اتهامات و انتقادهای حماس از آقای ذحلان هنگامی بالا گرفت که اعلام شد آقای محمود عباس ،رهبر تشکيلات خودگردانی، می خواهد وی را به فرماندهی کل نيروهای امنيتی فلسطين منصوب کند

سران حماس می گويند آقای ذحلان به اسرائيل قول پنهانی همکاری داده و می خواهد مخفيگاهی را که سرباز اسرائيلی اسير گيلعاد شاليت در آن در اسارت شبه نظاميان حماس است، به اسرائيل آگاهی دهد تا کماندوهای اسرائيلی او را آزاد کنند و بدين ترتيب، تلاش هايی که برای انجام معامله ای بزرگ در برابر آزادی اين سرباز جريان دارد، ناکام بماند.


حماس همچنين اخيرا مدعی شده بود که آقای محمد ذحلان عامل خوراندن سم تدريجی به ياسر عرفات بود.


موج اتهامات و انتقادهای حماس از آقای ذحلان هنگامی بالا گرفت که اعلام شد آقای محمود عباس ،رهبر تشکيلات خودگردانی، می خواهد وی را به فرماندهی کل نيروهای امنيتی فلسطين منصوب کند.


آقای ذحلان تأکيدکرده که از ترور خود باکی ندارد و اخيرا نيز در يک سخنرانی به سران حماس گفت: «شما که قاتل کودکان فلسطينی هستيد، اگر شهامت داريد، به من سوءقصد کنيد!»


تنش ها و برادرکشی ها ميان حماس و فتح پس از حمله مسلحانه نيروهای حماس به اتومبيل يک ژنرال فلسطينی وفادار به فتح و قتل سه کودک او بالا گرفته است.


دورتازه تظاهرات طرفداران حماس عليه آقای ذحلان يک روز پس ازبرگزاری مراسم بزرگ چهل و دومين سالروز تاسیس جنبش فتح آغاز می شود.


در اين مراسم که پنجشنبه در رام الله ترتيب يافت، آقای محمود عباس با قاطعيت، بارها سران حماس وديگر گروه های فلسطينی را به پايان دادن به برادرکشی و خصومت های داخلی فرا خواند، و اشاره ای به قصد پيشين خود، در مورد برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی و رياست جمهوری نکرد.


آقای محمود عباس اظهارات پی درپی رهبران حماس، از جمله اسماعيل هنيه و خالد مشعل را در مورد آتش بس نانوشته دراز مدت با اسرائيل، بدون آنکه صلحی در ميان باشد، قويا رد کرد و گفت: «اين امر به مفهوم تعيين مرزهای موقت کشور فلسطين است و حماس حق ندارد رويای ديرينه فلسطينی ها را برای داشتن کشوری دائمی برباد دهد».


زوربازو نشان دادن های فتح وحماس در برابر يکديگر و ناکام ماندن همه تلاش های کشورهای عربی - بويژه مصر و اردن برای خاتمه بحران های مرتبط با فلسطينی ها، در حالی است که کندالیزا رايس، وزير خارجه آمريکا، شنبه برای دور ديگری از تلاش جهت پيشبرد تماس های سياسی اسرائيل و فلسطينی ها به اسرائيل ومناطق فلسطينی می آيد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG