لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۵۵

غلامحسين کرباسچی روز سه شنبه دوازدهم تيرماه اعلام کرد که روزنامه هم ميهن پس از انتشار ۴۲ شماره در دوره تازه خود، به حکم دادگاه توقيف شده است.


آقای کرباسچی، مدير مسئول و صاحب اميتاز روزنامه هم ميهن، در گفت وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، افزود:« دادسرا طی يک ابلاغيه‌ی کتبی به ما گفته که ديگر روزنامه منتشر نشود. گفته‌اند که مراحل دادرسی اشکال داشته است بنابراين روزنامه نبايد منتشر شود».


روزنامه هم ميهن هفت سال پيش به حکم دادگاه وقت مطبوعات توقيف شد. اما دادگاه در ارديبهشت امسال حکم به رفع توقيف نشريه و تبرئه مديرمسئول آن از اغلب اتهاماتی که به وی وارد شده بود، داد.


از ميان روزنامه های اصلاح طلبی که در سال ۱۳۷۹ توقيف شدند، روزنامه هم ميهن تنها روزنامه ای بود که اجازه انتشار مجدد يافت. به نظر می رسد قوه قضاييه خيلی زود از تصميم خود برای انتشار دوباره هم ميهن صرف نظر کرده و مجددا حکم توقيف آن را صادر کرد.


به گزار ش خبرگزاری مهر، سعيد مرتضوی، دادستان انقلاب و عمومی تهران در نامه ای به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی دليل توقيف مجدد هم ميهن را «نقص در مراحل محاکمه غلامحسين کرباسچی مدير مسئول روزنامه هم ميهن» دانست و اعلام کرد «توقيف موقت اين روزنامه تا زمان رسيدگی مجدد به پرونده ادامه می يابد».


در اين نامه، سعيد مرتضوی نسبت به حکم شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران که چهار ماه پيش رأی به رفع توقيف روزنامه هم ميهن داده بود، اشکالاتی را مطرح کرده است.


در بخشی از نامه آقای مرتضوی آمده است:« ازآقای غلامحسين کرباسچی قبل از برگزاری جلسه علنی محاکمه هيچ گونه تامينی اخذ نشده و قرار تامين کيفری در رابطه با وکيل متهم صادر گرديده و ايشان آن را امضا کردند که اساسا صدور قرار تامين کيفری برای وکيل مدافع به جای متهم خلاف قانون و موازين آيين دادرسی کيفری است».


غلامحسين کرباسچی، صاحب امتياز و مديرمسئول روزنامه هم ميهن، دبيرکلی حزب کارگزاران سازندگی را، يکی از احزاب اصلاح طلب و نزديک به اکبر هاشمی رفسنجانی، برعهده دارد.


محمد قوچانی سردبير اين روزنامه سابقه حضور در روزنامه های اصلاح طلبی که هفت سال پيش توقيف شدند را دارد. آقای قوچانی پيش از حضور در روزنامه هم ميهن، سردبير روزنامه شرق بود.


XS
SM
MD
LG