لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۴۷

واکنش حزب الله به حضور پاسداران صلح


نیروهای «يونيفيل» مستقر در مناطق جنوبی لبنان

حزب الله که تاکنون نسبت به حضور نظاميان نيروهای بين المللی پاسدار صلح يا «يونيفيل»، از خود واکنشی منفی نشان نداده بود، در پيامد کشف و توقيف اولين محموله اسلحه ای که از طريق سوريه برای شبه نظاميان شيعه ارسال شد تغيير روش داده است.


سه شنبه اهالی «مامون ال رآس» روستايی در جنوب لبنان از ورود تيم پزشکی نيروهای فرانسوی «يونيفيل» که برای ارايه خدمات پزشکی به اين روستا رفته بودند جلوگيری به عمل آوردند.


جلوگيری از ورود تيم پزشکی فرانسوی به دستور مختار يا شهردار اين روستا که از سران حزب الله در جنوب لبنان است صادر شده بود. بيست و چهار ساعت قبل از وقوع اين حادثه در بلوت، روستای ديگری در جنوب لبنان، گروهی از جوانان هوادار حزب الله، از سربازان اسپانيايی با پرتاب سنگ و بطری استقبال کرد بودند.


اظهارات اخير يکی از مقامات عالی رتبه امنيتی اسراييل مبنی بر اين که حزب الله از خاتمه جنگ سی و سه روزه تابستان گذشته تا به امروز، توانسته است نيروهای شبه نظامی اش را کاملا بازسازی کرده و انبارهايش را از اسلحه پر کند اگرچه از سوی منابع رسمی «يونيفيل» تاييد نمی شود وليکن به گفته برخی از فرماندهان نظامی نيروهای بين المللی پاسدار صلح از واقعيت آنچنان دور نيست

تاکيد برخی از سخنگويان «يونيفيل» بر حمايت فعال نيروهای بين المللی پاسدار صلح از اقدامات ارتش لبنان برای خلع سلاح حزب الله، گويا خشم رهبران اين گروه را برانگيخته است. نظاميان «يونيفيل» تا هفته گذشته هيچ اقدامی برای جلوگيری از ورود اسلحه به جنوب لبنان انجام نداده بودند و اين تغيير روش باعث شده است که حزب الله نسبت به ماموريت آنها و حضورشان در جنوب لبنان از خود واکنش نشان دهد.


اظهارات اخير يکی از مقامات عالی رتبه امنيتی اسراييل، Yossi Baidatz مبنی بر اين که حزب الله از خاتمه جنگ سی و سه روزه تابستان گذشته تا به امروز، توانسته است نيروهای شبه نظامی اش را کاملا بازسازی کرده و انبارهايش را از اسلحه پر کند اگرچه از سوی منابع رسمی «يونيفيل» تاييد نمی شود وليکن به گفته برخی از فرماندهان نظامی نيروهای بين المللی پاسدار صلح از واقعيت آنچنان دور نيست.


رييس کميسيون دفاع پارلمان ايتاليا که در روزهای گذشته در لبنان به سر می برد در گفت وگو با راديو فردا به تهديدهای پوشيده حزب الله به عنوان خطری که به طور جدی نيروهای بين المللی پاسدار صلح را تهديد می کند اشاره کرده بود.


رهبر حزب الله، سيد حسن نصرالله نيز جمعه گذشته گفته بود ما دريافت اسلحه و بازسازی بازوی نظامی مقاومت را مخفی نمی کنيم و سرگرم آماده ساختن خود برای مقابله با حملات احتمالی دشمنان به لبنان هستيم. در بيروت نيز تنش ميان نيروهای هوادرارحزب الله و ائتلاف چهارده مارس که از دولت فواد سينيوره پشتيبانی می کند روز به روز افزايش می يابد.


سه شنبه شب ارتش لبنان خودرويی را که در يکی از لاستيک هايش يک کيلو مواد منفجره از نوع تی.ان.تی جاسازی شده بود در محله شيعه نشين «بير حسن» در جنوب بيروت شناسايی کرد. اين خودرو در محلی که با ساختمان دانشگاه آزاد وابسته به جمهوری اسلامی ايران، فاصله چندانی ندارد پارک شده بود.


تنش در مرزهای لبنان و اسراييل نيز رو به افزايش است. صبح چهارشنبه، شبه نظاميان وابسته به حزب الله بنابر آن چه منابع نزديک به اين گروه مدعی می شوند يک هواپيمای گشتی اسراييلی را که به حريم هوايی لبنان وارد شده بود با پرتاب چند خمپاره وادار به بازگشت کردند. ادامه عمليات نظامی حزب الله در مناطق مرزی، بنابر آن چه يک منبع «يونيفيل» به راديو فردا می گويد، تهديدی جدی برای آتش بس کنونی است.


همين منبع می افزايد در صورتی که شبه نظاميان حزب الله موفق شوند يکی از هواپيماهای اسراييلی را که هرروز با زير پا گذاردن آتش بس به حريم هوايی لبنان وارد می شوند مورد هدف قرار دهند، بعيد نيست که ارتش اسراييل در واکنش به اين حادثه بارديگر به خاک لبنان وارد شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG