لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۴۶

جايزه حقوق بشری جمهوری چک برای پزشکان سوری


محمد عبدالهادی (راست) به همراه وزیر خارجه جمهوری چک و شيمون پانِک
شامگاه سه شنبه در شهر پراگ، جايزه هومو هومينی، مهمترين جايزه حقوق بشری جمهوری چک اهدا شد. امسال اين جايزه به گروهی از پزشکان سوری تعلق گرفت که به صورت مخفيانه به درمان معترضان مجروح در آن کشور می پردازند.

هومو هومينی از سال ۱۹۹۴ ميلادی ، ۱۸ سال پيش، در جمهوری چک به پويندگان مسير احقاق حقوق بشر اهدا می شود. اين جايزه را سازمان پيپل اين نيد يا انسان های محتاج کمک پايه گذاری کرده است. سازمانی که پروژه هايی در بيش از ۴۰ کشور اجرا کرده است.

مارِک سوبودا، مدير بخش حقوق بشر و دمکراسی اين سازمان در مراسم اهدای جايزه امسال در شامگاه سه شنبه که در کليسايی در مرکز شهر پراگ برگزار می شد، درباره برندگان پيشين جايزه هومو هومينی گفت که اين جايزه به فعالان راه احقاق حقوق بشر اهدا شده اما اين جايزه کمکی به آنها نکرده و آنها همچنان در زندان هستند و يا تحت فشار.

او در همين زمينه از برندگانی چون Azimjan Askarov در قرقيزستان و مجيد توکلی در ايران نام برد. اما آنطور که کارل شوارتزنبرگ، وزير خارجه جمهوری چک در جريان اين مراسم گفت، حتی قهرمانان هم به حمايت احتياج دارند.

از همين رو سازمان پيپل اين نيد در سال ۲۰۱۱ ميلادی، با توجه، به خيزش های مردمی در خاورميانه، گروهی پزشک در سوريه تحت نام «هماهنگی پزشکان دمشق» را لايق دريافت جايزه دانست.

شيمون پانِک مدير اجرايی اين سازمان در گفتگو با راديو فردا دليل اين انتخاب را اينگونه توضيح داد: « کار اين گروه يک نمونه واقعی در مسير مبارزه برای حقوق بشر است چرا که سلامت، زندگی و درمان يکی از اصلی ترين حقوق بشر است.»

در يازده ماه گذشته دسترسی به سوريه بسيار محدود بوده است. تا کنون چندين خبرنگار که برای اطلاع رسانی در سوريه بوده اند جان خود را از دست داده اند.

شيمون پانک درباره اينکه چگونه به اين گروه پزشکان دسترسی يافته و فعاليت آنها را دنبال کرده اند می گويد: « ما ماههاست که با اين گروه در ارتباطيم. مطمئننا آنها به تنهايی نمی توانند فعاليت کنند و بر روی کمک هايی از خارج حساب می کنند و ارتباطاتی در نقاط مختلف دنيا، مثل آمريکا، اروپا و خود منطقه خاورميانه دارند. و همچنين امروز دنيای ارتباطات و فناوری اطلاعات آنچنان هست که به کمک ما بيايد. و در نهايت فکر می کنم اين گروه تلاش خوبی کرد تا درست خود را به ما معرفی کند.»

گروه هماهنگی پزشکان دمشق، همچنين ويديويی را برای مراسم تهيه کرده بود که در آن به گوشه هايی از فعاليت اين گروه پرداخته شده بود

از اولين اتاقهای مخفی ای که آنها برای درمان مجروحان برپا کرده بودند تا يک اتاق عمل با کمترين امکانات. همچنين در اين ويديو آمده بود که از زمان آغاز فعاليت اين پزشکان تا کنون ۳۷ نفر از آنها کشته شده و بيش از ۳۰۰ تن بازداشت شده اند.

از سوی اين گروه، يک پزشک سوری که خود در سوريه فعاليت می کرده و هم اکنون از کشور خارج شده، به پراگ آمده بود تا اين جايزه را دريافت کند.

محمد عبدالهادی، پس دريافت جايزه حقوق بشری هومو هومينی و خواندن متنی، در گفت و گو با راديو فردا دريافت اين جايزه را اينگونه تعبير کرد: « ما برای مدت زيادی فکر می کرديم مردم سوريه تنها هستند، اما چنين جايزه ای نشان می دهد که مردمی در دنيا هستند که به فکر مردم سوريه اند. »

محمد عبدالهادی همچنين درباره چشم انداز روزها و ماههای آتی در سوريه با راديو فردا گفت: « اگر جامعه بين المللی به زودی در اوضاع دخالت نکند، نمی دانم چه می شود. دخالت به هر شکلی که بتواند به کشتار مردم پايان دهد و مايحتاج را به مردم برسانند. هستند کسانی که خواستار مداخله نظامی هستند. اما من نه. من يک دخالت واقعی را می خواهم. آن هم چيزی نيست که من به جامعه بين المللی بگويم. وقتی ما پيشنهاد می دهيم، می گويند کارايی ندارد. آنها سياستمدارند و بهتر می دانند.»

جايزه هومو هومينی، بخشی از جشنواره حقوق بشری فيلم وان ورلد، يا يک دنياست، که در سال ۲۰۱۲ با موضوع اعتراض از روز ششم تا ۱۵ فوريه در شهر پراگ، و برخی ديگر از شهرهای جمهوری چک برگزار می شود.
  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت تحولات سیاسی و دیپلماتیک از جمله فراز و فرودهای مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را از نزدیک دنبال کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG