لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۴

مذاکرات ايران و آژانس بين‌المللی انرژی اتمی پايان يافت


هرمان ناکارتس، معاون مديرکل در امور پارلمان‌ آژانس
دور دوم مذاکرات هيات آژانس بين‌المللی انرژی اتمی و مقام های ايران درباره «همکاری‌های دو جانبه » روز سه شنبه در تهران‌ پايان يافت و يک مقام ايرانی گفته است، اين مذاکرات در آينده ادامه خواهد يافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، علی اصغرسلطانيه، نماينده دايم ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی دراين باره گفته است: دور دوم مذاکرات پيرامون همکاری‌های ايران و آژانس و تعامل با يکديگر انجام شد و اين مذاکرات در آينده نيز ادامه خواهد يافت.

علی اصغر سلطانيه اضافه کرده است: در اين نشست مقامات عالی رتبه آژانس از جمله «هرمان ناکارتس» معاون مديرکل در امور پارلمان‌ها و «رافائل گروسی» دستيار ويژه مديرکل آژانس و چند تن از کارشناسان آژانس حضور داشتند.

نماينده دايم ايران در آژانس بين‌المللی انرژی همچنين گفته است:«گفت‌وگوهای ايران و آژانس طی دو روز گذشته به طور فشرده و در ادامه دور اول مذاکرات ايران و آژانس ـ که طی ۹ تا ۱۱ بهمن برگزار شده بود ـ صورت گرفت.»

در همين زمينه،رامين مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران صبح روزسه شنبه در خصوص دستورکار مذاکرات ايران و آژانس،گفته بود اين گفت وگوها برای تعيين چارچوب همکاری های دو جانبه است.

رامين مهمانپرست اضافه کرده است:«ايران و هيات آژانس مشغول بحث و مذاکره در مورد نحوه تعامل هستند. اين مذاکرات به منزله تعيين چارچوب همکاری‌ها و مذاکرات بعدی خواهد بود.»

هفته گذشته بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد گفته بود که ايران نتوانسته است جامعه بين المللی را متقاعد کند که برنامه هسته ايش صلح آميز است. وی همچنین از مقام های جمهوری اسلامی خواسته بود تا با همکاری با آژانس نشان دهند که برنامه هسته ای اين کشور صلح آميز است.

مذاکرات ايران با ۱+۵

در همين حال، رامين مهمانپرست گفته است که نتيجه مذاکرات ايران و آژانس می تواند برای «تعيين چارچوب» مذاکرات ايران و ۱+۵ «موثر» باشد.

ايران در هفته گذشته در نامه‌ای به کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحادیه اروپا، آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ اعلام کرد و علی اکبرصالحی، وزيرامورخارجه ايران،گفته بود دور آينده مذاکرات جمهوري اسلامی با گروه ۱+۵ در استانبول برگزار می‌شود.

رامين مهمانپرست روزسه شنبه در پاسخ به اين پرسش که آيا در نشست ايران و ۱+۵ موضوع هسته‌ای در دستور کار است و يا بسته پيشنهادی؟ گفته است:« بحث فعاليت‌های هسته‌ ای صلح‌آميز کشورمان هم جز دستور کار مذاکرات خواهد بود. مذاکرات حول دستور کارهای مختلفی انجام خواهد گرفت که يکی از آن‌ها فعاليت‌های هسته‌ای کشور ماست البته بايد صبر کنيم تا چارچوب مذاکرات مشخص شود و سپس دو طرف به توافق نهايی برسند. »

آخرين دورمذاکرت ايران و نمايندگان آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين به همراه آلمان،کشورهای موسوم به گروه۱+۵ ، سال گذشته در استانبول بدون حصول نتيجه برگزار شد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG