لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۳۹

«شرکت‌های هندی بدهی خود به ايران را از طريق ترکيه پرداخت می‌کنند»


Iran -- An oil field in south Iran, undated
Iran -- An oil field in south Iran, undated
گزارش‌ها حاکی است پس از آنکه یک شرکت هندی توانست بخش کوچکی از بدهی خود به ایران را به صورت یورو از طریق «حالک بانک» در ترکیه پرداخت کند، دیگر شرکت‌های هندی نیز پرداخت بدهی خود را از این طریق آغاز کرده‌اند.

بدهی نفتی هند به ایران ۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود که به دلیل تحریم‌ها شرکت‌های بدهکار قادر نبوده‌اند بدهی خود را پرداخت کنند.

دو منبع آگاه روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند: شرکت پالایشگاهی دولتی مانگلور و شرکت پتروشیمی (ام آر. پی. ال)، دو مشتری اصلی ایران، بخشی کوچکی از بدهی‌های خود را به صورت یورو از طریق «حالک بانک» ترکیه واریز کرده‌اند.

یکی از این منابع به رویترز گفته است: «این قسط اول بود... و ما امیدواریم این شیوه ادامه پیدا کند.»

وی همچنین تصریح کرده است «یونیون بانک» هند نیز در جریان این پرداخت همکاری داشته است.

منبع دوم نیز به رویترز گفته است: پرداخت قسط شرکت نفتی اسار، یکی از شرکت بزرگ طرف قرارداد با ایران، نیز در حال انجام است. پالایشگاههای دیگر هندی نیز طی چند روز آینده شروع به پرداخت بدهی خود خواهند کرد.

طبق این گزارش، ایران که بعد از عربستان سعودی دومین صادر کننده نفت خام به هند است، به دلیل پرداخت نشدن پول نفت فروخته شده به شرکت‌های هندی، عرضه روزانه چهارصد هزار بشکه نفت به هند را برای ماه اوت را متوقف کرده است.

براساس این گزارش، پالایشگاههای هندی توانسته‌اند بخشی از کمبود خود را با خرید نفت بیشتر از عربستان تامین کنند.

سیستم پرداخت

یک منبع دیگری به رویترز گفته است: «به عنوان سیستم جدید، شرکت‌های هندی می‌بایست حساب‌هایی در یونیون بانک هند داشته باشند، و حالک بانک ترکیه (بانک خلق) تاییدیه پذیرش پرداخت‌ها را به آن‌ها داده و پول را به حساب شرکت نفت ملی ایران در این بانک واریز می‌کند.»

وی همچنین گفته است: «مدارک مرتبط با توافق با ایران به زبان ترکی ترجمه شده‌اند.»

از سوی دیگر بانک خلق ترکیه در پاسخ به پرسش در خصوص انتقال پول به حساب ایران می‌گوید: ما براساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل می‌کنیم.

به گزارش رویترز، قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت و آمریکا علیه ایران فروش نفت ایران را مشمول نمی‌شوند و اما این تحریم‌ها معاملات مالی با ایران را سخت کرده‌اند.

پروین کومار، کار‌شناس مسایل انرژی به رویترز گفته است: «دشوار است که بگوییم از این طریق مساله پرداخت بدهی به ایران حل شده است. باید منتظر ماند واکنش آمریکا چه خواهد بود. پیشتر هند تلاش کرد از طریق آلمان این مساله را حل کند ولی زیاد دوامی نداشت.»

در همین زمینه، جایپال ریدی، وزیر نفت هند، روز جمعه از پرداخت قسط اول بدهی به ایران از طریق ترکیه خبر داده بود.

از ماه دسامبر سال گذشته میلادی، بانک مرکزی هند، تحت فشار آمریکا، ارائه تسهیلات برای انتقال پول خرید نفت به ایران را متوقف کرد و از آن پس شرکت‌های نفتی هند و ایران با مشکل روبرو شده‌اند.

در همین راستا انجام هر گونه داد و ستد با ایران و از جمله خرید نفت از طریق «اتحادیه پایاپای آسیایی» را ممنوع اعلام کرد.

به دنبال این اقدام هند و ایران درصدد راه‌حلی جایگزین برای پرداخت بهای نفت صادراتی ایران بر آمده و از جمله به استفاده از بانک تجاری ایران و اروپا، مستقر در آلمان، روی آوردند.

بانک مرکزی آلمان نیز در ابتدای سال جاری میلادی با انتقال پول نفت صادراتی ایران از طریق بانک تجاری ایران و اروپا موافقت کرده بود، اما این بانک نیز به تازگی در فهرست ۱۰۰ شرکت تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته و بدین ترتیب امکان انتقال پول نفت ایران از طریق این بانک نیز از بین رفت.
XS
SM
MD
LG