لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۷

«مرز ایران با کردستان عراق بازگشایی می شود»


يک مقام شورای عالی امنيت ايران از «بازگشایی» گذرگاه های مرزی مشترک این کشور با منطقه کردستان عراق، که دو هفته پيش بسته شده بود، خبر داد.

يک مقام شورای عالی امنيت ايران از «بازگشایی» گذرگاه های مرزی مشترک این کشور با منطقه کردستان عراق، که دو هفته پيش بسته شده بود، خبر داد.


محمد جعفری، معاون امنيت داخلی دبيرخانه شورای عالی امنيت ايران، گفت: پس از دو روز مذاکره با هيئت بلندپايه مسئولان کردستان در تهران، «مقرر شد» که از روز يکشنبه«ايران نسبت به بازگشايی مرزها اقدام کند».


ايران دوم مهرماه پنج گذرگاه های مرزی خود با کردستان عراق را به دليل آنچه برخی مقام های محلی«اعتراض به بازداشت يک ايرانی» توسط نيروهای نظامی آمريکا خوانده بودند، بست.


نظاميان آمريکايی در بيستم سپتامبربا حمله به هتل پالاس شهر سليمانيه، سه ايرانی را که به همراه يک هيئت تجاری به کردستان عراق سفر کرده بودند را بازداشت کردند که بلافاصله دو نفر از آنها آزاد شدند.اما فردی بنام « محمودی فرهادی» را دربازداشت نگه داشتند.


ايران دوم مهرماه پنج گذرگاه های مرزی خود با کردستان عراق را به دليل آنچه برخی مقام های محلی«اعتراض به بازداشت يک ايرانی» توسط نيروهای نظامی آمريکا خوانده بودند، بست

به گفته يک سخنگوی ارتش امريکا در عراق، محمود فرهادی فرمانده قرارگاه ظفر يکی از واحد های سه گانه مرکز رمضان، در نيروی قدس سپاه، بوده که مسئوليت فعاليت های اين نيرو در مناطق ميان شمال و مرکز عراق را برعهده داشته است.


ارتش آمريکا معتقد است که قرارگاه ظفر کار ارسال سلاح، پول و افراد را به مناطق ياده شده را انجام می دهد و در کمک تسليحاتی به کسانی که «عناصر بزهکار در خدمت ايران» خوانده، نقش دارد.


ايران با رد اتهامات آمريکا می گويد آقای فرهادی، يکی از مسئولان استانداری کرمانشاه است که به همراه يک هيئت تجاری به کردستان سفر کرده است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، مقام های عراقی می گويند : بسته شدن مرز ايران با کردستان عراق باعث افزايش قيمت مواد سوختی و غذايی شده است


پيشتر، وزير بازرگانی دولت اقليم خودمختارکردستان عراق به خبرگزاری فرانسه گفته بود که بسته شدن اين مرز روزانه يک ميليون دلار به اقتصاد این منطقه زيان می رساند


مقام های عراقی خواهان آزادی ایرانی بازداشت شده ، هستند و در همین زمینه ، جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق خواستار آزادی فوری آقای محمودی شده بود.


آقای طالبانی محمود فرهادی را «بازرگان» دانسته و دستگيری وی توسط نيروهای آمريکايی و بدون هماهنگی با مقامات رسمی منطقه کردستان و دولت عراق را، اقدامی «تحقير آميز» خوانده بود.


رييس جمهوری عراق، خواهان آزادی اين ايرانی برای «حفظ روابط سالم ميان ايران و کردستان و شکوفايی اين منطقه کرد نشين» شده بود.


XS
SM
MD
LG