لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۱۱

سفر معاون وزير امورخارجه مصر به تهران


معاون وزير امور خارجه ايران از سفر هئیت مصری به تهران برای مذاکره درباره از سر گيری روابط سياسی دو کشور خبر داده است.

عباس عراقچی، حقوقی و بين‌المللی وزير امور خارجه ايران، روز سه شنبه بیستم آذرماه، از سفر معاون وزير خارجه مصر به تهران برای مذاکره درباره از سر گيری روابط سياسی دو کشور خبر داده است.


آقای عراقچی گفت:« حسين ضرار، معاون وزير خارجه مصر امشب وارد تهران می‌شود و در مدت حضورش در تهران با مقامات وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بين‌المللی بحث و گفت‌وگو می‌کند».


ايران تا قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷، روابط نزديکی با مصر داشت اما اين روابط به دليل اعطای پناهندگی به محمد رضا پهلوی، شاه سابق ايران و توافق کمپ ديويد که بين انور سادات، رييس جمهوری وقت مصر و مناخيم بگين، نخست وزير وقت اسراييل، به امضا رسيده بود، پس از انقلاب به تيرگی گراييد.


ايران بعد از انقلاب پس از آنکه قاهره دولت اسراييل را به رسميت شناخت، روابط خود را با مصر به حالت تعليق در آورد و از آن زمان تاکنون دو کشور روابط سياسی کاملی با هم نداشته و تنها در موارد مشخصی در نشست های بين المللی با هم ارتباط برقرار کرده و به داشتن دفاتر حافظ منافع در خاک يکديگر قناعت کردند.


به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، يک مقام مسئول در وزارت امورخارجه ايران درباره سفر آقای ضرار گفت:« احمد ابوالغيظ، وزير خارجه مصر، آقای ضرار حامل پيامی به متکی است، اما محتوای پيام هنوز برای ما روشن نيست».


ايران بعد از انقلاب پس از آنکه قاهره دولت اسراييل را به رسميت شناخت، روابط خود را با مصر به حالت تعليق در آورد و از آن زمان تاکنون دو کشور روابط سياسی کاملی با هم نداشته و تنها در موارد مشخصی در نشست های بين المللی با هم ارتباط برقرار کرده و به داشتن دفاتر حافظ منافع در خاک يکديگر قناعت کردند

در همين زمينه، وزير امورخارجه مصر روز دوشنبه اعلام کرده بود که قاهره در روزهای آينده هيئتی را به منظور مذاکره درباره روابط ميان ايران و مصر که از سال ۱۹۸۰ تاکنون روابط کامل ديپلماتيک نداشته‌اند به تهران اعزام می کند.


در ماه سپتامبر سال جاری میلادی، آقای عراقچی به قاهره سفر کرده بود و در جریان سفر خود با معاونان وزارت خارجه و ریيس دفتر وزير خارجه آن کشور ديدار و درباره از سرگیری روابط سیاسی دو کشور مذاکره کرده بود.


شرط سخت مصر برای ايران


پيشتر وزير امورخارجه مصر اعلام کرده بود که شرط عادی سازی روابط ايران و مصر تغيير نام خيابان خالد اسلامبولی و حذف تصوير وی از اين خيابان است. اما معلوم نيست که اين پيش شرط همچنان در دستور کار دو طرف در جريان مذاکرات جاری قرار دارد يا نه.


در همين زمينه، شورای شهر تهران، در يکی از جلسات اداری خود در بهمن ماه سال ۱۳۸۳، نامه ارسالی حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه را قرائت کرد که در آن از اعضای اين شورا خواسته بود تغيير نام خيابان خالد اسلامبولی را مورد بررسی قرار دهد.


نام خيابان خالد اسلامبولی از موانع اصلی بر سر راه عادی سازی روابط ايران و مصر به شمار می آمد و به عقيده آگاهان تغيير آن به از سرگيری روابط ديپلماتيک ميان دو کشور در پی بيش از دو دهه وقفه منجر خواهد شد.


اما با مطرح شدن اين درخواست وزارت خارجه وقت، گروه های تندرو سياسی در اعتراض به تغيير نام اين خيابان و بهبود روابط ايران با مصر دست به تظاهرات زدند.


گروه حزب الله دربيانيه ای در آن زمان تصميم شورای شهر تهران را برای تغيير نام اين خيابان، «فضاحت» و «چرخشی تعجب برانگيز» خواند. آنها همچنين در بيانيه خود آن دسته از گروه های سياسی که از اين تصميم استقبال کرده بودند را «مخالفان داخلی راه امام» معرفی کرد. با اين اعتراض تغيير نام اين خيابان مسکوت ماند.


خالد اسلامبولی يکی از مسلمانان تندرو عضو تيم ترور انوسادات، رييس جمهور سابق مصر ا ست که در سال ۱۹۸۱ ترور شد. همزمان با اعدام اسلامبولی، ايران نام خيابان وزرا در تهران را که تعداد زيادی از سفارت خانه ها در آن واقع است، را به ياد او، نام گذاری کرد. تصوير بزرگی از وی هم در اين خيابان بر ديوار نقاشی شده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG