لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۳
در حالی که قرار است شورا ی نگهبان روز سه شنبه نتيجه بررسی «صلاحيت» نامزدهای انتخابات رياست جمهوری را اعلام کند، برخی از اصولگرايان می گويند،‌ با توجه به شرايط سنی اکبر هاشمی رفسنجانی،‌ وی احتمالاً توانايی لازم برای اداره کشور را نخواهد داشت و شورای نگهبان باید صلاحيت او را تاييد نکند.

جعفر شجونی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانيت مبارز،‌ روز يکشنبه ۲۹ ارديبهشت گفته است: «شورای نگهبان بايد با توجه به عملکرد و سن بالای هاشمی عدم احراز صلاحيت او را اعلام کند.»

جعفر شجونی به وب سايت خبری« تسنيم» گفته است: «سن هاشمی رفسنجانی بالاست و از آن تحرک و نشاط برخوردار نيست، ضمن آنکه عملکرد وی نيز در گذشته به هيچ وجه مناسب نبود.»

جعفر شجونی اضافه کرده است:«هاشمی سازش‌گر است و به راحتی تسليم غرب می‌شود و به راحتی سخن از رابطه با آمريکا می‌گويد و اين مواضع اصلاً زيبنده مقام رئيس جمهوری نيست.»

موضوع کهولت اکبر هاشمی رفسنجانی طی روز های اخير محور اصلی انتقاد اصولگرايان از حضور او در انتخابات رياست جمهوری بوده است. آنها از شورای نگهبان خواسته اند تا به دلیل کهولت، وی را رد صلاحيت کند.

در همين زمينه، حميد رسايی، نماينده اصولگرای مجلس، در سرمقاله هفته نامه «۹ دی» از اعضای شورای نگهبان خواسته است تا صلاحيت اکبر هاشمی رفسنجانی را تاييد نکند.

حميد رسايی گفته است: «سن بسيار بالای هاشمی هرگز به او اجازه نخواهد داد تا در قامت يک مدير پرتحرک و پرانرژی، به بديهی ترين وظايف يک مدير اجرايی بپردازد.»

این نماینده مجلس تصریح کرده است: «برای اين که بتوانيد چنين موضوعی را به خوبی تصور کنيد، کافی است پدر بزرگ هشتاد ساله ای را به ياد آوريد که قرار است دخل و خرج يک خانواده ده نفره را تأمين کند! »

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ حميد رسايی اضافه کرده است: «قطعا توقع چنين وظيفه ای از کسی در چنين سن و سالی، توقعی بيجاست. جايگاه اين فرد مشورتی است، کاری که در حال حاضر با تدبير رهبر انقلاب درباره هاشمی و وجودش در مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال تحقق است.»

علاوه بر جعفر شجونی و حميد رسايی، مهدی طائب، رئيس شورای مرکزی قرارگاه عمار، نيز دیروز گفته بود: « رئيس جمهوری به قوت بدنی نياز دارد و با وجود آن که هاشمی در دوره بعد از جنگ ايران را از خاک بالا آورد اکنون انرژی لازم را ندارد.»

مهدی طائب اضافه کرده بود:« هاشمی پيش از انقلاب زندان رفت، شکنجه شد، بعدها ترور شد، سال‌ها ويرانی بعد از جنگ را درست کرد، به دام کارگزاران افتاد و محصول کارش شد [محمد] خاتمی و در گير و دار با محمود احمدی‌نژاد نيز همچنان مستهلک شد و به صراحت ديگر از وی چيزی باقی نمانده است.»

در همين زمينه، محمد دهقان، عضو هيئت رئيسه مجلس نيز روز جمعه با بيان اينکه اکبر هاشمی رفسنجانی «با کهولت سن خود صلاحيت کشورداری را ندارد»، گفت:‌ «يک انسان ۸۰ ساله نياز به مراقبت دارد و چگونه می‌تواند اداره کشور را به دست گيرد.»

اين در حالی است که محمدرضا باهنر،‌ نائب رئيس مجلس شورای اسلامی، نیز در اين زمينه گقته است: «در مورد آيت الله هاشمی هم قويا اعتقاد دارم که آمدنشان به مصلحت نبود و ايشان نبايد وارد انتخابات می‌شدند. چون سن و سالشان در شرايطی است که شايد کشش سختی‌های اداره کشور را نداشته باشد.»

محمدرضا باهنر در گفت وگو با «عصر ايران» در روز يکشنبه ۲۹ ارديبهشت همچنين گفته است: «کشور در شرايط حساسی قرار دارد و به همين دليل تاکيد اين است که شرايط هاشمی به گونه ای است که نمی‌تواند آن طور که بايد فعاليت کند. همچنين بايد گفت که درست نيست که هاشمی بار ديگر هجمه‌های تندی را تحمل کند، شک نکنيد حالا که او وارد انتخاب شده است، به طور برنامه ريزی شده‌ای تحت تخريب قرار خواهد گرفت».

این در حالی است که روز چهارشنبه هفته گذشته در حدود یکصد نماینده مجلس در نامه ای به شورای نگهبان خواستار رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی شده بودند.

از سوی دیگر غلامحسین کرباسچی،‌شهردار سابق تهران،‌ در گفت وگو با روزنامه شرق گفته است: بحث سن اکبر هاشمی رفسنجانی «تبليغات منفی و هدفدار است چون قبلا برای ديگران حتی با سن بالاتر از آقای هاشمی‌ اصلا مطرح نبوده است.»

غلامحسین کرباسچی اضافه کرده است:«آنچه ما از ايشان می‌دانيم اين است که در اين شرايط آقای هاشمی شايد از بسياری از مديران جوان ما فعال‌تر و کاراترند. نمونه هم ما زياد داشته‌ايم، امام وقتی انقلاب را تازه شروع کردند سنشان بالاتر از سن فعلی آقای هاشمی بود.»

شهردار اسبق تهران همچنین در خصوص بحث سن و نظر شورای نگهبان گفته است: «آن چيزی که در اين زمينه بايد ملاک باشد قانون است. ما ديديم آنهايی که در اين سال‌های اخير مدعی جوانی و جوانگرايی بودند چه بر سر کشور آوردند که خود اين حضرات که امروز در نمازجمعه نيز اين اظهارات را دارند از عملکردشان به ستوه آمدند به جای فضای کار و توليد و کل مشکلات کشور فضای مجازی و بگم‌، بگم راه انداختند اعمالی که مردم را هم عصبانی و خسته کرده است. اين زيبنده کشوری با اين فرهنگ وتمدن و اعتقادات نيست. »

در حالی حملات شماری از اصولگرایان به اکبر هاشمی افزایش یافته است که هفته گذشته سایت «الف» وابسته به احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس، به نقل از نظرسنجی یک «نهاد معتبر» که نامی از آن نبرده، گزارش داد که «اگر اصولگراها تا انتها با همین دست فرمان بروند» انتخابات را به اکبر هاشمی رفسنجانی واگذار خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است بیست و چهارم خرداد برگزار شود و نتیجه آن جایگزین محمود احمدی نژاد را مشخص خواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG