لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۴

نشست ويژه دولت احمدی نژاد برای مقابله با تحريم های تازه اتحاديه اروپا


در آستانه اجرای تحريم های تازه اتحاديه اروپا عليه ايران، دولت محمود احمدی نژاد نشستی ویژه برای «تدوين برنامه های» مقابله با اين تحريم ها برگزار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، شمس‌الدين حسينی، وزير امور اقتصادی و دارايی، محمود بهمنی، رييس کل بانک مرکزی، مهدی غضنفری، وزير صنعت، معدن و تجارت، و رستم قاسمی، وزير نفت، «نشستی ويژه» برای تصميم‌گيری در حوزه «روش‌های مقابله» با تحريم‌ها عليه ايران برگزار کرده اند.

طبق اين گزارش، اين اعضای کابينه دولت دهم سپس برنامه های خود را برای مقابله با تحريم های تازه کشورهای غربی، به محمود احمدی نژاد ارائه کرده اند و وی «دستورات لازم در اين زمينه» را صادر کرده است.

به گزارش ایسنا، با «شروع دور جديد تحريم‌ها، ايران نيز تدابير ويژه‌ای را برای مديريت و تبديل تهديد به فرصت در نظر گرفته است.»

وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا روز دوشنبه هفته جاری اعلام کردند، اين اتحاديه تحريم نفتی ايران را بر اساس موعد اعلام شده در روز اول ژوئيه سال جاری- ۱۱ تيرماه - اجرا خواهد کرد. ۲۷ عضو اتحاديه اروپا در ۲۳ ژانويه تصميم گرفتند تا واردات نفت ايران را از اول ژوئيه تحريم کنند. اتحاديه اروپا و آمريکا در راستای فشار بر جمهوری اسلامی برای شفاف سازی در برنامه مناقشه برانگيز هسته ایش، تحریم های یکجانبه ای علیه تهران اعمال کرده اند.

در همين حال وزیر اقتصاد و دارایی ایران از برگزاری جلسات اختصاصی برای مقابله با تحریم ها خبر داده است.

شمس الدين حسينی گفته است: «در روزهای اخير جلسات اختصاصی با برخی مسئولان ذی ربط، وزرای مرتبط، رئيس کل بانک مرکزی و خودم و با رئيس جمهور برگزار کرديم و مستقل از آن هم جلساتی برگزار شد. »

به گزارش خبرگزاری مهر شمس الدين حسينی در ادامه گفته است: «در اين جلسات برنامه های آينده آنها را پيش بينی کرديم و متناسب با آن وارد عمل شديم.»

تحريم ها و تاثير بر فضای روانی بازار

وزير امور اقتصادی و دارايی ايران همچنين با تقسيم تحريم های کشورهای غربی عليه ايران به دو بخش «عمليات واقعی» و تاثير بر فضای روانی بازار، گفته است: آنها در بخش عمليات واقعی که نقل و انتقال پول را دشوار می کند ، هر کاری که می خواستند کرده اند که «بخش عمده ای از فشار آنان در اين زمينه تخليه شده» ولی «طبيعی است که با يکسری کارهای روانی می توانند به آن بازار روانی دامن بزنند.»

محمود بهمنی نيز گفته است، «مسايل سياسی» طی روزهای اخیر بر بازار ارز و سکه تاثير گذاشته است.

به گزارش خبرگزرای مهر، محمود بهمنی اضافه کرده است: «نبايد اجازه دهيم که اينگونه مسايل بر روی قيمت‌ها در بازار داخلی تاثير بگذارد و قيمت‌ها در زمان کوتاهی با افزايش شديد مواجه شود.»

خبرگزاری مهر رو پنجشنبه گزارش داده بود که قيمت دلار در بازار تهران برای دومين بار از ۲۰۰۰ تومان گذشت.

در حالی که مقامات ایران از تاثیر مسایل سیاسی و روانی بر نوسانات بازار ارز سخن گفته اند، مقامات آمریکایی می گویند، با کاهش صادرات نفت ایران در آمدهای ایران نیز کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات آمريکا می گويند که صادرات روزانه نفت ايران نسبت به رقم دو ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه ای در سال گذشته، به کمتر از يک ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه رسيده است، صادراتی که منبع اصلی درآمد دولت جمهوری اسلامی ايران است. انها همچنين تصريح کرده اند که در آمد نفتی ايران تحت تاثير تحريمها به ميزان ۸ ميليارد دلار در هر سه ماه کاهش خواهد يافت.

قبلا آژانس بين المللی انرژی طی گزارشی اعلام کرده بود که صادرات نفت ايران در نيمه دوم سال جاری ميلادی تا ۴۰ درصد کاهش خواهد يافت.

XS
SM
MD
LG