لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۱

دادستان تهران: ۳۰۰ متهم به قاچاق مواد مخدر در آستانه اعدام هستند


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز يکشنبه گفته است، ۳۰۰ متهم به قاچاق مواد مخدر در ايران که به اعدام محکوم شده‌اند درانتظار اجرای حکم هستند.

عباس جعفری دولت آبادی که در مراسم توديع و معارفه سرپرستان دادگاه انقلاب اسلامی و دادستان ناحيه ۲۰ تهران صحبت می کرد، اذعان کرده است که در بين اين محکومان به اعدام، «پرونده های بزرگ» وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است: «در حال حاضر ۳۰۰ محکوم به اعدام در رابطه با مواد مخدر داريم که در ميان آنها کمتر با پرونده های بزرگ روبرو هستيم و ما بايد به سوی مبارزه با کسانی که سردمداران اصلی اين جريان هستند برويم.»

دادستان تهران جزييات بيشتری در خصوص پرونده اين متهمان ارائه نکرده است.

نهادهای بين المللی مدافع حقوق بشر می گويند، ايران پس از چين بيشترين ميزان اعدام ها را دارد.

در همين زمينه، به گفته سازمان عفو بين الملل، حکومت جمهوری اسلامی اجرای حکم اعدام ۲۵۲ نفر را در سال گذشته را تاييد کرده است، ولی گزارش های معتبر حاکی از اعدام بيش از ۳۰۰ نفر است.

اين در حالی است که خبرگزاری فرانسه می گويد، براساس گزارش رسانه‌های داخلی ايران از آغاز سال ۲۰۱۱ تاکنون، يعنی در حدود پنج ماه، ۱۴۳ نفر در اين کشور اعدام شده اند.

مقامات جمهوری اسلامی می گويند، نزديک به سه‌چهارم موارد اعدام در ايران مربوط به قاچاق مواد مخدر است، و همچنين اجرای حکم قصاص در شمار موارد اعدام نيست.

مواد مخدر صنعتی

عباس جعفری دولت آبادی در بخش ديگری با اشاره به اضافه شدن روانگردهای صنعتی به جرايم مواد مخدر گفت: «هنوز احکام جدی در اين رابطه اجرا نشده و بايد دادسرای انقلاب تهران و دادگاههای ويژه مواد مخدر با سرعت عمل بيشتری در حوزه مواد مخدر صنعتی ورود پيدا کند.»

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنين اضافه کرده است: «دستگيری های با موضوع مواد روانگردان بيش از حد انتظار بود و پرونده های سنگينی در اين رابطه تشکيل شده است.»

در حالی دادستان از بازداشت های بيش از حد و انتظار در حوزه مواد مخدر خبر داده است که پيشتر مقامات انتظامی جمهوری اسلامی گفته بودند مصرف رونگردان ها و مواد مخدر صنعتی به زودی جايگزين مواد مخدر در ايران خواهد شد.

اسماعيل احمدی‌مقدم، فرمانده نيروی انتظامی ، بيست و هفتم ارديبهشت سال جاری گفته بود، که «مصرف روانگردان به زودی جای مصرف مواد مخدر را می‌گيرد.»

در همين زمينه پيشتر سازمان ملل متحد در گزارشی از تغيير الگوی مصرف مواد مخدر به مواد رونگردان خبر داده بود.

طبق اين گزارش مواد رونگردان که با فرمول های شيميايی و در آزمايشگاهها تهيه می شود به عنوان الگوی جديد اعتياد در جهان ارزيابی می شود.

در همين حال، براساس قوانين تازه جمهوری اسلامی ايران حمل بيش از ۳۰ گرم مواد روانگردان مجازات اعدام را در پی دارد.

معاون قضايی دادستان کل کشور دي ماه سال گذشته گفته بود، بر اساس قانون جديد، برای قاچاقچيان مواد مخدر صنعتی، از جمله شيشه و قرص های اکستاسی، مجازاتی مانند قاچاقچيان هرويين و مرفين اعمال خواهد شد.
XS
SM
MD
LG