لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۹

کی‌روش: فقط «ساکنان مريخ» فوتبال ايران را حرفه‌ای می دانند


سرمربی تيم ملی فوتبال ايران می گويد؛ اگر کسی به باور رسيده که فضای فوتبال ايران حرفه ای است، در کره مريخ زندگی می‌کند. شايد سوپرمن بتواند، ولی من بر اين باور نيستم که تنهايی بتوانم کاری انجام دهم.

تيم ملی ايران مهيای برگزاری آخرين ديدار از مرحله نخست گروهی رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در منطقه آسيا می شود. اين تيم دهم اسفند – ۲۹ فوريه، در ورزشگاه آزادی ميزبان قطر است که به تازگی پائولو اوتوری را به عنوان سرمربی برگزيده.

اين مربی برزيلی سابقه هدايت تيم ملی پرو را در کارنامه دارد. بوتافوگو، بنفيکا، کروزيرو، فلامنگو، سانتوز، سائوپائولو و گرميو از ديگر تيم هايی هستند که او سرمربی شان بوده. اوتوری اميدوار است طلسم شکست ناپذيری قطر در مرحله مقدماتی را در بازی با ايران نيز حفظ کند.

اما کارلوس کی روش عقيده دارد که به رغم مسجل شدن صعود ايران به مرحله بعد، شاگردانش بايد با تمام قوا مقابل قطر به ميدان بروند و پيغام واضحی را به رقبايشان در مرحله بعد بدهند.

پائولو اوتوری اسامی تيمش برای سفر به تهران را معرفی کرده است. در اين فهرست نام لارنس کوايه عضو پيشين تيم ملی جوانان غنا، سباستين سوريا اهل اروگوئه و فابيو سزار برزيلی نيز ديده می شود. بازيکنانی که با پذيرفتن تابعيت قطر، در ترکيب تيم ملی فوتبال اين کشور به ميدان می روند.

سرمربی تيم ملی ايران پس از پايان جلسه تمرينی روز دوشنبه خطاب به خبرنگازان گفته است؛ تمايلی برای صحبت درباره انتخابات فدراسيون فوتبال ايران ندارد. او اما درباره چالش های پيش روی اين رشته ورزشی و آسيب های شاخص فوتبال ايران نکات متعددی را يادآور شده که به تفکيک موضوعات، در ادامه آمده است.

نکات مثبت بازی با اردن

اعضای کادر فنی تيم ملی فوتبال ايران از برگزاری بازی دوستانه مقابل اردن که در امارات برگزار شد رضايت کامل دارند و تاکيد می کنند که در اين بازی پرهيجان به اهداف خود رسيده اند.

کی روش می گويد: مهم ترين مسئله اين بود که توانستيم نتيجه ۲-۰ را با تساوی عوض کنيم. اين حاکی از جنگندگی و تفکر بازيکنان است. آنها به اين باور رسيده اند که در آخرين لحظات هم می‌توان نتيجه را تغيير داد.

حضور پنج دروازه بان در اردوی تيم ملی نيز از نگاه کارشناسان فوتبال، هشداری به مهدی رحمتی است که گرچه ۶۷ بازی ملی دارد و سنگربان شماره يک است، اما رقبای جوان و پرانگيزه اش در کمين نشسته اند.

در خط دفاعی شجاع خليل‌زاده از جوانانی است که به اردوی امارات هم رفت اما فرصت بازی مقابل اردن را پيدا نکرد. با اين حال رضا حقيقی ۹۰ دقيقه بازی کرد و يعقوب کريمی نيز در دقايق پايانی به زمين رفت.

کی روش درباره فراخوانی آن ها به اردوی تيم ملی می گويد: «اين بازيکنان آينده تيم ملی هستند. اگر نتوانيم اکنون شجاعت به خرج دهيم و از آنها استفاده کنيم و بازی‌هايشان را ببينيم، ديگر فرصتی نداريم تا چنين بازيکنانی را مورد ارزيابی قرار دهيم.»

ايرانی تبارهای مقيم اروپا

کی‌روش در خصوص استفاده از بازيکنان ايرانی تبار مقيم اروپا و همچنين حضور اشکان دژاگه در اردوی تيم ملی گفت: خوشبختانه دژاگه برای حضور در اردوی تيم ملی مشکلی ندارد و روز قبل از بازی با قطر به تمرينات تيم ملی ايران ملحق می شود.

ولفسبورگ روز شنبه در آخرين بازی اش در بوندس ليگا، در خانه با نتيجه ۲-۱ مغلوب هوفن هايم شد. دژآگه در اين بازی از ابتدا به ميدان رفت و تا دقيقه ۶۵ در زمين بود.

غير از دژآگه، سرمربی تيم ملی ايران روی رضا قوچان نژاد ستاره ۲۴ ساله تيم سنت ترويدون بلژيک نيز برای آينده نظر مثبتی دارد. جالب اين جاست که تيم قوچان نژاد در رده آخر جدول قرار گرفته و به احتمال فراوان به دسته پايين تر سقوط خواهد کرد، اما او خوش درخشيده و با ۱۱ گل زده در رده سوم جدول گلزنان قرار دارد.

کی روش می گويد؛ از حالا برای مراحل بعدی با ساير بازيکنان ايرانی حاضر در اروپا در تماس است و آنها را زير نظر دارد. برای او «فرقی نمی‌کند که اين بازيکنان در ايران يا خارج ايران بازی می‌کنند». بلکه درصدد است برترين ها را برگزيند.

جباری چگونه بازی کرد؟

وضعيت مبهم ملی پوشان مصدومان، از ديگر پرسش هايی است که سرمربی سابق رئال مادريد با آن مواجه است. او مجتبی جباری و آندرانيک تيموريان دو ستاره خط ميانی تيم ملی را در بازی مقابل قطر در اختيار ندارد. خسرو حيدری، علی کريمی و قاسم حدادی‌فر نيز در اردوی های قبلی مصدوم بودند.

جباری که به خاطر اعلام مصدوميت به اردوی تيم ملی دعوت نشده بود، در مرحله دوم حذفی برای صعود به ليگ قهرمانان آسيا در بازی استقلال مقابل الاتفاق عربستان به ميدان رفت.

کی‌روش با انتقاد و ابراز نگرانی نسبت به اين موضوع گفت: پزشکان باشگاه‌ها می‌گويند بازيکن‌شان نبايد به ميدان برود، اما می‌بينيم بازيکن به ميدان می‌رود! مشکل اينجاست که بازيکن مصدوم عليرغم تشخيص و دستور پزشک، مجبور می‌شود به ميدان برود و اين مسئله مصدوميت او را تشديد می‌کند که متاسفانه درمانش هم بيشتر طول خواهد کشيد.

سرمربی تيم ملی بدون نام بردن از پرويز مظلومی سرمربی تيم استقلال گفت: هميشه بهانه می‌آوريم بازيکنان خسته هستند. خب اگر اينطور است بايد به آنها ريکاوری بدهيم و در بازی که خستگی ندارد از آنها استفاده کنيم.

فشردگی بازی ها بهانه است

کی‌روش درباره انتقاد برخی بازيکنان از فشردگی ليگ برتر گفت: ‌اگر بازيکنی آمادگی هر چهار روز بازی کردن را نداشته باشد، اين مسئله به من نشان می‌دهد که آمادگی بازی در شرايط حرفه‌ای را ندارد.

او با يادواری دوران فعاليتش در منچستريونايتد و رئال‌مادريد گفت: در فاصله ۳۳ روز ۱۱ بازی انجام می‌داديم، يعنی کمتر از يک بازی در هر سه روز. حالا اين بازيکنانی که می‌گويند هر چهار روز بازی کردن سخت است، بايد بدانند در جام جهانی با بازيکنانی روبرو هستيم که با فشردگی بيشتر از اين هم بازی کرده‌ اند.

کی روش از خبرنگاران پرسيد: آيا شما انتظار داريد ما بدون در نظرگرفتن اين مسائل به جام جهانی برويم و نتيجه هم بگيريم؟ آيا انتظار اين است که بازی‌ها را ببازيم و سپس بهانه بياوريم که چرا باختيم؟ اگر اين طور است بهتر است به جام جهانی نرويم. ولی اگر می‌خواهيم به آن سطح حرفه‌ای برسيم، بايد کار را از حالا شروع کنيم و بهانه نياوريم.

قهرمان دو دوره جام جهانی جوانان با تيم جوانان پرتغال گفت: اگر می‌خواهيد در سطح بين‌‌المللی بازی کنيد بايد به قواعد آن هم احترام بگذاريد. من نمی‌توانم اينجا باشم و به صحبت‌هايی توجه کنم که مثلا بعضی‌ها می‌گويند اين خورشيد است که دور زمين می‌چرخد. همه بايد بدانيم اين زمين نيست که دور توپ می‌چرخد، اين توپ است که دور زمين می‌چرخد!

کی‌روش در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس مبنی بر اينکه تفکرات حرفه‌ای وی تطابقی با فضای فوتبال ايران ندارد، گفت: اگر کسی به اين باور رسيده که فوتبال ايران به فضای بين‌المللی رسيده می‌‌گويم که او در کره مريخ زندگی می‌کند.

او در ادامه گفت: کار من اين نيست که از ديگران ايراد بگيرم،‌ کار من اين است که از دست‌اندرکاران دعوت کنم بيايند تا به اتفاق، فضای فوتبال ايران را عوض کنيم. با اين زمين‌های غيراستاندارد، چگونه به اين باور رسيده‌ايد که بازيکنانتان می‌توانند به سطح بين‌المللی برسند؟

ليگ برتر را ۱۶ تيمی کنيد

سرمربی تيم ملی ايران از مدافعيت سرسخت کاهش تعداد تيم های ليگ برتری است و عقيده دارد با کم شدن تيم ها، رقابت بين بازيکنان برای تقسيم شدن در تيم های ليگی نيز افزايش خواهد يافت.

ليگ برتر فوتبال ايران در حال حاضر با حضور ۱۸ تيم برگزار می شود اما کی روش می گويد: بزرگترين اشتباهی که می‌توانيم انجام دهيم اين است که چشممان را ببنديم و بگوييم همه چيز خوب است! من اين شجاعت را دارم که بگويم ليگ ايران بايد ۱۶ تيمی شود.

کی روش در کنار پيشنهاد قديمی اش برای برگزاری ليگ ۱۶ تيمی، پيشنهاد تازه ای نيز ارائه کرد و گفت: بياييم در اين ليگ ۱۶ تيمی، تيمی تشکيل دهيم که ملزم باشد فقط از بازيکنان زير ۲۲ سال استفاده کند. اين طرز تفکر من شايد اشتباه باشد ولی اگر ايده‌های بهتری داريد، لطفاً ارائه کنيد. اگر کسی ايده بهتری بياورد، اولين نفری هستم که از او حمايت خواهم کرد.

کارلوس کی روش در پايان صحبت های خود گفت: من دشمنی بزرگ برای کسانی هستم که می‌خواهند خواب باشند يا کم‌کاری کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG