لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۹

ايران: مقامات عربستان سعی کرده اند موضوع شهرام اميری را در ابهام نگه دارند


در حالی که عربستان سعودی اظهارات مقامات ايران مبنی بر اين که شهرام امیری را به مقامات آمريکا تحويل داده است تکذيب می کند، يک «مقام آگاه» در وزارت امور خارجه ايران روز چهارشنبه گفت: مقامات عربستان سعودی کوشیده اند تا مساله این فرد ایرانی را در «ابهام نگه دارند.»

يک «مقام آگاه سياسی» وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران در گفت وگو با خبرگزاری جمهور اسلامی، ايرنا، به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه عربستان سعودی واکنش نشان داده و گفته است: «قرائن متقنی» وجود دارد که نشان می دهد شهرام اميری توسط « آمريکايی ها ربوده شده است.»

سخنگوی وزارت خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگويی با روزنامه عربی الشرق‌الاوسط که روز چهارشنبه منتشر شد از اظهارات مقامات ايران درباره شهرام اميری ابراز «شگفتی» کرده بود.

اسامه نوقالی گفته است: به دنبال ناپديد شدن شهرام اميری، دولت عربستان سعودی تحقيقات گسترده ای در «مدينه و تمام بيمارستان‌های منطقه مکه» انجام داده است.

این در حالی است که «مقام آگاه» در وزارت امور خارجه ايران روز چهارشنبه آمريکا و عربستان را مسئول «سلامت و سرنوشت» شهرام اميری دانسته است.

وی همچنين گفته است: در باره مساله شهرام اميری «تاکنون مذاکرات و نشست های زيادی با مقامات سعودی برگزار شده، تعداد زيادی يادداشت مبادله شده و نماينده ای از سوی سفارت جمهوری اسلامی ايران در رياض برای پيگيری موضوع تعيين شده است.»

این مقام افزود: متاسفانه مقامات سعودی سعی نموده اند موضوع را در ابهام نگه دارند و اين رويکرد با مسئوليت های کنسولی و حقوقی اين کشور مغايرت کامل دارد.

بنا بر گزارش ها، شهرام اميری، «دانشمند هسته ای» که گفته می شود در مرکز اتمی غنی سازی «فردو» در نزديکی قم فعاليت می کرده است، در خردادماه سال جاری در جريان سفر به عربستان سعودی ناپديد شده است.

در همین زمینه، رامين مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ايران، روز سه شنبه گفته بود آقای اميری در جريان سفر حج بازداشت شده و مقامات عربستان وی را به آمريکا تحويل داده اند.

فيلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، نيز روز سه شنبه گفته بود که «اطلاعاتی» درباره سرنوشت شهرام اميری ندارد.
XS
SM
MD
LG