لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۳۹

روحانی: تمام نيروهای خارجی بايد از منطقه خارج شوند


حامد کرزی، رئيس جمهوری افغانستان روز يکشنبه ۱۷ آذرماه با حسن روحانی، رئيس جمهوری ايران در تهران دیدار و گفت و گو کرد. در اين ديدار آقای روحانی خواستار خروج نيروهای خارجی از منطقه شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی رياست جمهوری ايران، حسن روحانی در این ديدار گفته است : «جمهوری اسلامی ايران با حضور هر کشور خارجی در منطقه، خاورميانه و خليج فارس مخالف است.»

رييس جمهوری ايران اضافه کرده است:«ما نگران تنش‌های حاصل از حضور نيروهای خارجی در منطقه بوده و معتقديم تمام نيروهای خارجی بايد از منطقه خارج شده و امنيت افغانستان به دست مردم اين کشور سپرده شود.»

حامد کرزی به همراه يک هيات بلندپايه از مقام های افغانستان برای ديداری يک روزه به تهران سفر کرده است.

براساس اين گزارش همچنين در ﭘﺎﯾﺎن اﯾﻦ دﯾﺪار اعلام شد که وزيران ﺧﺎرﺟﻪ دو ﮐﺸﻮر ﻣﺴﺌﻮل ﺗﻨﻈﯿﻢ ﭘﯿﻤﺎن ﺟﺎﻣﻊ دوﺳﺘﯽ و ھﻤﮑﺎری بين دو کشور شده اند.

ايران پيشتر مخالفت خود را با معاهده امنيتی بين افغانستان و آمريکا اعلام کرده است. طبق اين معاهده امنيتی شماری از نيروهای آمريکايی پس از خروج نيروهای پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، در سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند. ايران و افغانستان در حدود ۹۴۰ کيلومتر مرز مشترک دارند.

حامد کرزی از اين معاهده حمايت کرده ولی به رغم تصويب آن در نشست هفته گذشته لويه جرگه افغانستان از امضای آن خودداری کرده است. وی اين موضوع را به انتخاب جانشين خود پس از انتخابات رياست جمهوری آوريل سال ۲۰۱۴ موکول کرده است

اين در حالی است که آمريکا حامد کرزی را تحت فشار قرار داده است تا پيمان امنيتی بين کابل و واشينگتن را هرچه زودتر امضا کند..

حامد کرزی همچنين پيشتر در گفت‌و‌گوی اختصاصی با بخش افغان راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی، «منع حملات آمريکايی‌ها به خانه‌های مسکونی» و «آغاز عملی پروسه صلح» را از شرايط اصلی برای امضای معاهده ياد شده اعلام کرد.

فرماندهان نظامی و ديپلمات‌های آمريکايی گفته‌اند که برای آماده‌سازی روند اجرايی اين معاهده نياز به زمان دارند و واشينگتن همزمان تهديد کرده است که اگر تا پايان ماه جاری ميلادی معاهده ياد شده به امضای رييس جمهوری افغانستان نرسد، تمام نيروهای خود را از اين کشور بيرون خواهد برد.

داگلاس لوته، سفير آمريکا در سازمان پيمان آتلانتيک شمالی- ناتو- يازدهم آذرماه به خبرنگاران در بروکسل گفته بود که امضای اين معاهده «نخستين حلقه از يک زنجير» است که می‌تواند در نهايت هشت ميليارد دلار اعتبار برای نيروهای امنيتی و کمک‌های نظامی به افغانستان به همراه داشته باشد.

آندرس فوگ راسموسن، دبيرکل ناتو، نيز هفته گذشته در نشست ناتو در بروکسل با اشاره به اين معاهده گفته بود، در صورتی که آقای کرزی اين معاهده را امضاء نکند، ناتو نمی‌تواند ماموريت‌های مشورتی و اعزام نيروهای غير رزمی به افغانستان را انجام دهد.

وی گفته بود که اين معاهده می‌تواند چارچوبی قانونی برای کمک به نيروهای امنيتی افغانستان پس از خروج نيروهای رزمی آمريکا و ناتو از اين کشور در پايان سال ۲۰۱۴ فراهم کند.

به دنبال حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به برج‌های دو قلو در نيويورک، نيروهای ائتلاف بين‌المللی به رهبری آمريکا با حمله به افغانستان، حکومت طالبان در اين کشور را ساقط کردند و از آن زمان در اين کشور حضور دارند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG