لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۸

درخواست «بيش از ۲۰۰ نماينده مجلس» برای احيای سازمان برنامه و بودجه


گزارش رسانه های ایران حاکی است که بيش از ۲۰۰ نماينده مجلس در نامه ای به رييس جمهوری ايران خواستار احيای «سازمان برنامه و بودجه» شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته چند تن از نمايندگان جمع آوری امضا برای اين نامه از هفته گذشته در مجلس آغاز شده است و هم اکنون ۲۱۴ امضاء پای آن وجود دارد.

طبق اين گزارش در نامه نمايندگان مجلس تصريح شده است:« با توجه به نياز به ايجاد وحدت در برنامه و بودجه و برای جلوگيری از شکاف اين دو حوزه نيازمند سازمان برنامه و بودجه هستيم.»

گزارش ها حاکی که اين نامه هنوز به هيات رييسه مجلس ارائه نشده است.

دولت محمود احمدی نژاد طی سال های اخير لايحه بودجه را با تاخير به مجلس ارائه کرده است و در همين زمينه نمايندگان مجلس از مشخص نبودن هزينه‌ها و درآمدهای کشور انتقاد کرده و گفته اند که ارقام پيشنهادی دولت به خصوص در بحث هدفمندی غيرواقعی بود.

يکی از اعضای کميسيون اقتصادی مجلس اخيرا گفته است که يکی از دلايل اصلی واقعی نبودن ارقام پيشنهادی دولت در خصوص هدفمندی يارانه انحلال سازمان برنامه و بودجه است.

محمد باقری‌بنابی، عضو کميسيون مجلس، گفته بود:احتمال بررسی احیای سازمان برنامه بودجه در مجلس و تصويب آن به شکل قانونی وجود دارد.

در حالی موضوع نامه نمايندگان مجلس به رييس جمهور ايران مطرح شده که کمتر از چندماه به عمر دولت محمود احمدی نژاد باقی نمانده است. علاوه براين يکی از اقدامات اوليه محمود احمدی نژاد در دولت نهم انحلال سازمان مديريت و برنامه ريزی (سازمان برنامه بودجه) بود.

محمود احمدی نژاد در تيرماه سال ۱۳۸۶ از طریق شورای عالی اداری ايران که رياست آن را بر عهده دارد، دستور انحلال سازمان مديريت و برنامه ريزی اين کشور را صادر کرد و وظایف آن به یکی از معاونت های زیر مجموعه رییس جمهور منتقل شد.

دولت ايران در سال ۱۳۲۷ برای نخستين بار « اداره سازمان موقت برنامه» را برای « اجرای برنامه از طريق همکاری بين دواير دولتی و سازمان های وابسته به دولت از يک طرف و سازمانی خاص» تشکيل داد.

بعدها در وظايف و تشکيلات اداری « اداره سازمان موقت برنامه» تغييراتی ايجاد شد و در نهايت با تصويب قانون برنامه و بودجه در ۱۵ اسفند ۱۳۵۱ سازمان برنامه به دليل انتقال وظيفه تهيه و تدوين تمامی بودجه به آن«سازمان برنامه و بودجه » ناميده شد.

در دولت اول محمد خاتمی و در سال ۱۳۷۸ در راستای يکپارچه کردن برنامه های توسعه و فراهم آوردن زمينه اجرای آنها، با ادغام سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور، سازمان مديريت و برنامه ريزی ايجاد شد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG