لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۴۳

عراقچی: قسط ۵۵۰ ميليون دلاری دوشنبه به حساب ايران منتقل می شود


عباس عراقچی، معاون وزير امور خارجه و عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران، روز شنبه ۱۲ بهمن ماه گفته است، نخستين قسط از چهار ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار دارايی های مسدود شده ناشی از درآمد نفتی ايران شامل ۵۵۰ ميليون دلار به «حساب مربوطه» در سوئيس واريز شده و انتقال آن به حساب بانک مرکزی روز دوشنبه انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، عباس عراقچی در واکنش به گزارش ها در خصوص تاخير در واريز نخستين قسط به دليل تعطيلات اخر هفته در اروپا و آمريکا، گفته است:« تا آنجا که اطلاع دارم همه اقدامات لازم انجام شده و نقل و انتقالات صورت گرفته و پول به حساب مربوطه در سوئيس واريز شده است.»

با اين حال معاون وزير امور خارجه ايران گفته است:«به دليل تعطيلات آخر هفته در اروپا (روزهای شنبه و يکشنبه) عمليات بانکی انتقال آن به حساب بانک مرکزی روز دوشنبه انجام می شود. بنابراين از نظر ما هيچ مشکل خاصی وجود ندارد.»

ايران و گروه ۱+۵ در مذاکرات ژنو به توافق شش ماهه برای حل مناقشه برنامه هسته ای اين کشور دست يافتند. اين توافق از روز سی ام ديماه سال جاری اجرايی شد. براساس توافق «برنامه اقدام مشترک»، ايران پذيرفت برخی فعاليت های هسته ای خود را محدود و متوقف کند و در مقابل تحريم های تازه عليه جمهوری اسلامی تصويب نشده و برخی از دارايی های ايران آزاد شود.

قرار است طبق اين توافق چهار ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار از دارايی های مسدود شده ايران ناشی از درآمدهای نفتی طبق يک جدول زمانبندی مشخص شده ای در هشت قسط آزاد شود که به گفته معاون وزير امور خارجه ايران نخستين قسط در اول فوريه (۱۲ بهمن) به مبلغ ۵۵۰ ميليون دلار به حساب مربوطه در سوئيس واريز شده است.

سطح مذاکرات آینده

عباس عراقچی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سطح مذاکرات ۲۸ بهمن ماه در وين گفته است:« مذاکرات با حضور دکتر محمد جواد ظريف وزيرامورخارجه و خانم کاترين اشتون مسوول سياست خارجی اتحاديه اروپا آغاز می شود و مديران سياسی وزارت خارجه هر هفت کشور نيز حضور خواهند داشت.»

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین در خصوص اينکه آيا «ايران اين دور از مذاکرات را براساس طرح جامعی که از قبل ارائه کرده بود، ادامه می دهد يا اينکه طرفين با پيشنهادهای جدی وارد مذاکره می شوند»، گفته است: مسلما در هر دوره ای ما ايده ها و پيشنهادات جديدی ارائه خواهيم داد اما اصول ما در مذاکرات مشخص بوده و آن دفاع از حقوق مسلم ملت ايران است. »

در همین زمینه، مایا کوتسیانچیچ، سخنگوی کاترین اشتون، روز گذشته در مونیخ به خبرنگار رادیو فردا گفته بود که محمد جواد ظریف و کاترین اشتون در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار کردند و تاریخ مورد توافق برای دور تاز گفت‌وگوها ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن ماه) است.

به گفته کوتسیانچیچ این احتمال وجود دارد که دور تازه گفت‌وگوها در وین چند روز به درازا بکشد.

ایران پیش از توافق موقت شش ماهه با کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان،‌ گروه ۱+۵ ،‌خواستار روشن شدن گام نهایی یا همان نتیجه مذاکرات در پایان راه بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG