لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۴۶

هاشمی رفسنجانی: نحوه انتخاب ریيس جدید دانشگاه آزاد غيرقانونی است


اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس هيات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، گفته است نحوه انتخاب فرهاد دانشجو به عنوان رئيس جدید دانشگاه آزاد «غير قانونی» و «فاقد اعتبار» است. اين در حالی است که فرهاد دانشجو گفته است: روند رای‌گيری در جلسه چهارشنبه قانونی بوده است.

دبيرخانه هيات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در بيانيه‌ای با اشاره به نشست روز ۲۱ ديماه هيات امنا با حضور ۱۰ عضو حقيقی و حقوق اين هيات به رياست اکبر هاشمی رفسنجانی، به شرح وقايع در اين نشست پرداخته است.

طبق اين بيانيه در ابتدای جلسه اکبر هاشمی رفسنجانی به اعضا هيات امناء پيشنهاد می‌کند تا ۱۲ نامزد رياست دانشگاه که رزومه خود را برای وزارت علوم فرستاده‌اند، با حضور در جلسه برنامه‌های خود را معرفی کنند، آنگاه رای‌گيری در اين خصوص انجام شود.

طبق اطلاعيه دبيرخانه هيئت امناء دانشگاه آزاد اسلامی دو نظر در اين جلسه وجود داشته است. برخی از اعضای حاضر در جلسه مطالعه سوابق کاری و رزومه را کافی می‌دانستند و گروه ديگری نيز خواستار حق برابر برای همه داوطلبان برای حضور در جلسه و ارائه برنامه‌هايشان بودند.

در ادامه اين اطلاعيه با اشاره به درگرفتن بحث بر سر اين دو ديدگاه آمده است: «بعضی از اعضاء هيات امناء بدون اينکه رياست هيات امناء اعلام رای کنند، با نوشتن رای خود و تنظيم صورت جلسه از ادامه حضور ساير نامزدها در جلسه جلوگيری کرده و متاسفانه جلسه هيات امناء به شکل يکطرفه‌ای به بن بست کشيده شد و بر اين اساس رياست هيات امناء اعلام کردند اين نحوه اقدام غير قانونی و فاقد اعتبار است زيرا می‌بايست پس از حضور نامزدها و اعلام مراتب رای‌گيری توسط رئيس هيات امناء، اخذ رای انجام می‌شد.»

اين در حالی است که فرهاد دانشجو، رييس پيشنهادی دانشگاه آزاد به خبرگزاری مهر گفته است: «روند رای‌گيری در جلسه شب گذشته قانونی بوده است.»

فرهاد دانشجو در واکنش به بيانيه هيات امناء دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «اين بيانيه هیأت امنا نيست بلکه بيانيه اقليت هیأت امنا دانشگاه آزاد يعنی ۴ نفری که رای‌شان مقبول نبود، به شمار می‌آيد. »

محمد محمديان، نماينده آيت الله علی خامنه‌ای در دانشگاه‌های کشور، نيز پس از جلسه ديروز گفته بود که کامران دانشجو، وزير علوم کانديداهای رياست دانشگاه را معرفی کرد و در نهايت فرهاد دانشجو، برادر کامران دانشجو با ۵ رای هيات امنا به عنوان رييس دانشگاه آزاد انتخاب و به شورای انقلاب فرهنگی معرفی شد.

محمد محمديان انتخاب فرهاد دانشجو را به عنوان رييس جدید دانشگاه آزاد «قطعی» دانسته بود.

عبدالله جاسبی، رييس فعلی دانشگاه آزاد، در مورد خبر اعلام انتصاب فرهاد دانشجو پس از جلسه روز گذشته گفته بود: «اعلام انتخاب فرهاد دانشجو به عنوان ریيس دانشگاه بدون مصوبه رئيس هيات امنا از سوی برخی از اعضا اعلام شده است و با توجه به اين که انتخاب فرهاد دانشجو به تاييد آيت الله هاشمی رفسنجانی نرسيده است، اين جلسه جمع‌بندی و مصوبه قانونی نداشته است.»

در همين زمينه، فرهاد دانشجو نیز گفته است: «وزير علوم صورت جلسه هیأت امنا را که به امضای ۵ نفر از ۹ نفر اعضای هیأت امنا رسيده و دکتر مخبردزفولی -نماينده شورای عالی انقلاب فرهنگی نيز آن را تاييد و تصويب کرده، در شورا ارائه می‌کند و کسی هم در هيئت امنا حق وتو ندارد زيرا چگونگی رای‌گيری به تصويب هيئت امنا رسيده بود.»

گزارش شده که در اين جلسه، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، حسن خمينی، حميد ميرزاده به عنوان نمايندگان هيئت مؤسس دانشگاه آزاد و محمد محمديان رئيس نهاد نمايندگی ولی فقيه در دانشگاه‌ها، کامران دانشجو، مرضيه وحيد دستجردی وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکی به عنوان اعضای حقوقی اين هيئت و فرهاد دانشجو، بهمن يزدی صمدی و فريدون عزيزی به عنوان سه عضو هيئت علمی عضو در هيئت امنای دانشگاه آزاد حضور داشتند.

جنجال بر سر دانشگاه آزاد اسلامی پس از آن بالا گرفت که هيات امنای آن در هفتم شهريور سال ۱۳۸۸ در بيانيه ای اعلام کرد که «همه اموال منقول و غير منقول دانشگاه آزاد اسلامی وقف شده است.»

اين اقدام دانشگاه آزاد واکنشی به تحرکات دولت محمود احمدی‌‌نژاد برای در اختيار گرفتن کامل اين موسسه بزرگ دانشگاهی بود.

محمود احمدی نژاد در آبان سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد را تهديد به «اقدام انقلابی» کرد و يک ماه پس از آن اکبر هاشمی رفسنجانی، به صراحت از «برخی موذی‌گری‌ها» و «شرارت‌ها» عليه اين دانشگاه سخن گفت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG