لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۳۲

ايران و روسيه گزارش نيوريورک تايمز را رد کردند


روسيه و ايران گزارش نيويورک تايمز مبنی بر اين که روسيه به ايران اطلاع داده که ارسال سوخت برای نيروگاه بوشهر مشروط به تعليق غنی سازی اورانيوم است، را رد کردند.

روسيه و ايران گزارش نيويورک تايمز مبنی بر اين که روسيه به ايران اطلاع داده که ارسال سوخت برای نيروگاه بوشهر مشروط به تعليق غنی سازی اورانيوم است، را رد کردند.


شورای امنيت روسيه روز سه شنبه ۲۰ مارس در بيانيه ای گزارش روزنامه نيويورک تايمز درباره «اولتيماتوم روسيه به ايران» را تکذيب کرد. در اين بيانيه تصريح شده است که در ملاقات ميان مقام های ايرانی و روسی در ۱۲ مارس رد وبدل شدن اولتيماتوم واقعيت ندارد.


روزنامه نيويورک تايمز روز دوشنبه ۱۹ مارس در گزارشی با عنوان «روسيه در مورد غنی سازی به ايران اولتيماتوم می دهد» نوشته بود که که روسيه به ايران اطلاع داده که اگر در راستای اجرای قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت سازمان ملل متحد، فعاليت مربوط به غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق در نياورد، تحويل سوخت به نيروگاه بوشهر را متوقف خواهد کرد.


روزنامه نيويورک تايمز در گزارشی با عنوان «روسيه در مورد غنی سازی به ايران اولتيماتوم می دهد» نوشته بود که که روسيه به ايران اطلاع داده که اگر در اجرای قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت سازمان ملل متحد، فعاليت خود در زمينه غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق در نياورد تحويل سوخت به نيروگاه بوشهر را متوقف خواهد کرد

به گزارش روزنامه نيويورک تايمز در جريان ديدار ايگور ايوانف، دبير شورای امنيت روسيه با علی حسينی تاش، معاون دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، اين موضوع به ایران اطلاع داده شده است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، آقای حسينی تاش در گفت وگو با راديو دولتی ايران گزارش روزنامه نيويورک تايمز را رد کرده است.


آقای حسينی گفت:« در ديدار با آقای ايوانف، ايشان و اعضای هيئت روسی تلاش کردند که طرف ايرانی را قانع کنند که موضوع نيروگاه هسته‌ای بوشهر هيچ ارتباطی به پرونده هسته‌ای ايران ندارد.»


پيشنهاد افريقای جنوبی


آفريقای جنوبی که رياست دوره ای شورای امنيت سازمان ملل را به عهده دارد، از اعضای اين شورا خواست که تصويب قطعنامه تحريم ايران را به مدت ۹۰ روز به تعويق بياندازند.


به گزارش خبرگزاری ها، اين درخواست آفريقای جنوبی، روز يکشنبه برای ۱۵ عضو شورای امنيت ارسال شده تا در جلسه روز سه شنبه اين شورا بررسی شود.


نخستين جلسه رسمی تمامی اعضای شورای امنيت – پنج عضو دائم به همراه ۱۰ عضو ديگر – برای بررسی پيش نويس قطعنامه تحريم ايران که توسط شش قدرت جهانی تهيه شده، روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.نخستين جلسه رسمی تمامی اعضای شورای امنيت – پنج عضو دائم به همراه ۱۰ عضو ديگر – برای بررسی پيش نويس قطعنامه تحريم ايران که توسط شش قدرت جهانی تهيه شده، روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

آلمان به همراه پنج عضو دائمی شورای امنيت که در اين شورا حق وتو دارند – چين، روسيه، آمريکا، بريتانيا و فرانسه – پيش نويس قطعنامه ای را آماده کرده اند که در صورت تصويب در شورای امنيت، تحريم های تازه ای عليه ايران اعمال خواهد شد.


چنانکه خبرگزاری های معتبر گزارش داده اند، در دور تازه تحريم های جهانی عليه ايران، بانک های ايرانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هدف تحريم های جديد هستند.


اين تحريم ها به دليل ادامه يافتن برنامه غنی سازی اورانيوم، برخلاف خواست جامعه جهانی، اعمال خواهد شد؛ چرا که اين برنامه، همزمان با استفاده ای صلح آميز، از مراحل ضروری يک برنامه «ساخت تسليحات هسته ای» نيز به شمار می رود.


به رغم توافق قدرت های جهانی بر سر قطعنامه تحريم ايران، آفريقای جنوبی و نه عضو ديگر شورای امنيت، در جريان مذاکرات بر سر تدوين پيش نويس اين قطعنامه حضور نداشته اند.


بر اساس درخواست آفريقای جنوبی، رای گيری برای قطعنامه تحريم ايران ممکن است که به تعويق بيافتد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG