لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۲

تراکتورسازی قهرمان جام حذفی فوتبال ايران شد


تيم فوتبال تراکتورسازی تبريز با فتح جام حذفی فوتبال ايران، نخستين قهرماني اش در تاريخ اين باشگاه را جشن گرفت. تراکتورسازی موفق شد در کرمان با برتری ۱-۰ مقابل مس، روی سکوی نخست جام حذفی بايستد و جواز حضور در فصل آينده ليگ قهرمانان آسيا را هم کسب کند.

اين تيم سال ۱۳۵۵ در نخستين دوره جام حذفی نايب قهرمان شده بود و همين عنوان را سال ۱۳۷۴ هم تکرار کرد. تبريزيها سرانجام در سال ۱۳۹۲ با گل سعيد دقيقی موفق شدند جام قهرمانی را نصيب خود کنند.

اين تيم، جام حذفی امسال را با مجيد جلالی آغاز کرد. با غلامرضا باغ آبادی ادامه داد و با تونی اوليويرا هم به پايان رساند! سه مربی مختلف که هر سه نيز در امتداد اين جام، بی شکست ماندند.

علی کريمی از شادمان ترين بازيکنان تراکتورسازی بود. او فينال دوره قبلی جام حذفی را با پرسپوليس به سپاهان واگذار کرد و وقتی شيوه خداحافظی مهدويکيا را ديد، کنار زمين به خبرنگاران گفت که او نيز ديگر بازی نخواهد کرد، نه تيم ملی و نه باشگاه.

کريمی اظهارات احساسی خود را خيلی زود پس گرفت اما همان مصاحبه کوتاه باعث شد ديگر به تيم ملی دعوت نشود و حتی علی دايی در توجيه عدم تمديد قرارداد کريمی گفت، او خداحافظی کرده.

کريمی تنها پرسپوليسی حاضر در ترکيب تراکتورسازی نبود. محمد نصرتی در خط دفاعی، جواد کاظميان در خط ميانی و کريم انصاريفرد در خط حمله نيز بازيکنان سابق پرسپوليس هستند. فرشاد احمدزاده که در لحظات پايانی به زمين آمد هم سابقه حضور در پرسپوليس را دارد.

در اين بازی ادينيو مهاجم برزيلی مس کرمان نتوانست هنرنمايی خود در ليگ برتر و جام حذفی مقابل استقلال و مهدی رحمتی را تکرار کند. او هرچه زد به در بسته خورد. تير دروازه تراکتور هم يک بار لرزيد. در طرف مقابل، اشتباه مهلک شيث رضايی باعث شد انصاريفرد در موقعيت طلايی قرار بگيرد اما نتوانست اختلاف را افزايش دهد.

در ترکيب تراکتورسازی حامد لک، ميلاد فخرالدينی، مسعود ابراهيم زاده، محمد نصرتی، مرتضی اسدی، مهدی کيانی، مهدی کريميان، علی کريمی، جواد کاظميان، سعيد دقيقی و کريم انصاريفرد به ميدان رفتند.

اسکوبورد ورزشگاه، تعداد هواداران حاضر را ۹۱۰۰ نفر اعلام کرد اما گزارشگر پخش زنده تلويزيونی مسابقه گفت ۱۳ هزار نفر در استاديوم حضور دارند. با وجود حساسيت بازی و حضور هواداران پرشور هر دو تيم، خبرگزاريها تاکيد کرده اند خبری از فحاشی رايج روی سکوها نبود و جو خوبی وجود داشت. پارچه نوشته بزرگی هم نصب شده بود که روی آن نوشته شعار : «ياشاسين تراکتور، ياشاسين ايران، ياشاسين مس کرمان» ديده ميشد که به معنای زنده باد است.

با اين حال پس از پايان بازی، برخی طرفداران مس که از باخت تيمشان عصبانی بودند، تعدادی از صندليهای ورزشگاه را شکستند و به داخل ورزشگاه پرتاب کردند.

بازيکنان و همراهان تيم تراکتورسازی، تونی اوليويرا سرمربی تيمشان را روی دست بلند کرده و بالا و پايين ميانداختند. هواداران تراکتورسازی نيز بر روی سکوها لزگی ميرقصيدند.

چند نفر از بازيکنان مس کرمان از فرط ناراحتی روی زمين چمن نشسته بودند که علی کريمی به سمت آنها رفت و به آنها دلداری داد. سعيد دقيقی به عنوان بهترين بازيکن فينال جام حذفی و فرهاد سالاری به عنوان بازيکن اخلاق انتخاب شدند.

مراسم اهدای کاپ قهرمانی جام حذفی به تيم تراکتورسازی با نظم از پيش برنامه ريزی شده ای برگزار شد. بازيکنان يک به يک برای گرفتن مدال به داخل زمين آمده و مدال قهرمانيشان را از علی کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال دريافت کردند.

پس از قرار گرفتن بازيکنان روی سن، کفاشيان و مديرعامل تراکتورسازی با هم کاپ قهرمانی را به دست اسدی، کاپيتان تيم تراکتورسازی دادند و او اين جام را بالای سر برد. بلافاصله هم نورافشانی در ورزشگاه باهنر که حدود ۷۰ درصد آن خالی شده بود، صورت گرفت.

کمتر از يک دقيقه بعد از آنکه بازيکنان تراکتورسازی جام را بالای سر بردند، شبکه سوم سيما تصاوير مربوط به جشن قهرمانی را به خاطر پخش اخبار قطع کرد تا طبق آنچه ايسنا در گزارش خود تاکيد کرده، هواداران فوتبال ايران نتوانند يکی از منظم ترين جشن های فوتبالی را از تلويزيون تماشا کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG