لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۴۵

تحقيقات مشترک ايران و سوريه درباره ترور عماد مغنيه


عماد فياض مغنيه، روز سه شنبه در انفجار خودروی حامل وی در محله سوسه در نزديکی يک مدرسه ايرانی در دمشق، پايتخت سوريه، کشته شد. عکس از فرانس پرس

يک مقام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از تشکيل يک هيئت مشترک توسط ايران و سوريه برای تحقيق درباره ترورعماد مغنيه، از رهبران بلند پايه حزب الله لبنان، خبر داده است.


عليرضا شيخ عطار، قائم مقام وزارت امور خارجه ايران، روز جمعه گفت:«اين تصميم در پی مذاکرات منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران با مقامات سوريه اتخاذ شده است.»


عماد فياض مغنيه، روز سه شنبه در انفجار خودرو حامل وی در محله سوسه در نزديکی يک مدرسه ايرانی در دمشق، پايتخت سوريه، کشته شد.


در همين حال يکی از شبکه های تلويزيون دولتی ايران تصاويری پخش کرده است که گفته می شود متعلق به انفجار خودرو حامل عماد مغنيه بوده است.


شبکه تلويزيونی عربی زبان العالم گفته است اين تصاوير لحظاتی پس از وقوع انفجار خودرو اين فرمانده بلندپايه نظامی حزب الله لبنان توسط يک تلفن همراه تهيه شده است.


این شبکه تلویزیونی توضیح نداده است که چگونه این تصاویر ویديویی را به دست آورده است.


  • شبکه تلويزيونی عربی زبان العالم تصاويری پخش کرده است که گفته می شود متعلق به لحظاتی پس از انفجار خودروی حامل عماد مغنيه بوده است.

دیدار متکی و فاروق الشرع


در همین حال منوچهر متکی پیش از ترک دمشق، روز جمعه، با فاروق الشرع، معاون رييس جمهوری سوريه، ديدار و گفت وگو کرد.


آقای متکی پس از اين ديدار در يک کنفرانس خبری گفت:«ما در اين ديدار درباره اقدام جنايتکارانه تروريستی در به شهادت رساندن يکی از فرماندهان ارشد مقاومت اسلامی(حزب الله) گفت وگو کرديم.»


آقای متکی، شامگاه پنجشنبه، پس از شرکت در مراسم تشييع جنازه عماد مغنيه، از بيروت به دمشق رفت.


وی پس از ديدار با بشار اسد، رييس جمهوری و ساير مقام های عالی رتبه سوريه به خبرگزاری ها گفت که با رهبران سوريه در باره ترور عماد مغنيه گفت وگو کرده است.


آقای متکی همچنين با خالد مشعل و رمضان عبدالله صالح، رهبران گروه های تندرو فلسطينی حماس و جهاد اسلامی، در سفارت جمهوری اسلامی در دمشق گفت وگو کرد.


جمهوری اسلامی ايران و سوريه اسراييل را متهم به دست داشتن در ترور عماد فياض مغنيه می کنند، اين در حالی است که اسراييل هرگونه دخالت در قتل آقای مغنيه را رد کرده است.


سيد حسن نصرالله، رهبر گروه مسلح حزب الله لبنان، نيز در همين زمينه، روز پنج شنبه، در تشييع جنازه عماد مغنيه اعلام کرده بود که حزب الله برای جنگ با اسراييل آماده است.


عماد فياض مغنيه که گفته می شود نفر دوم گروه شيعه حزب الله لبنان به شمار می رفت از سوی آمريکا و اسراييل به انجام اقدامات متعدد تروريستی متهم شده بود که در جريان آنها، ده ها سرباز آمريکايی و صدها تن از يهوديان جان خود را از دست داده بودند.


ايالات متحده آمريکا برای سر اين فرمانده ارشد حزب الله مبلغ ۲۵ ميليون دلار جايزه تعيين کرده بود و روز چهارشنبه از خبر کشته شدن او استقبال کرد.


عماد مغنیه که از سوی اسراييلی ها و آمريکايی به « ابر تروريست» شهرت داشت، در حالی به قتل رسيد که از بيش از ۲۰ سال پيش مورد تعقيب سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی آمريکا، اسراييل و چندين کشور ديگر بود.


عماد مغنيه متهم بود که در قتل ۲۰۰ تفنگدار آمريکايی در جريان انفجاری سهمگين در بيروت و در اوايل دهه هشتاد ميلادی، انفجار سفارت اسراييل در بوئنس آيرس و مرکز يهوديان آرژانتين در دهه ۱۹۹۰، ربودن چندين هواپيمای غربی و ربودن دو سرباز اسراييلی در نوار مرزی با لبنان در دو سال پيش مشارکت داشته است.


روز چهارشنبه، شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا از خبر ترور عماد مغنيه استقبال کرد و گفت: «جهان، بدون اين مرد جای بهتری است. او يک قاتل بی رحم بود.»


XS
SM
MD
LG