لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۱۹

واکنش ايران به اظهارات جان کری درباره مذاکرات «ژنو ۲»


سخنگوی وزارت امورخارجه ايران در واکنش به اظهارات جان کری، وزير امور خارجه آمريکا درباره حضور ايران در حاشيه نشست «ژنو ۲» و کمک به حل بحران سوريه گفته است: «پيشنهادی که منطبق با عزت ايران نيست را نمی‌پذيريم.»

مرضيه افخم روز دوشنبه ۱۶ ديماه به وب سايت خبری «خانه ملت»، وابسته به مجلس ايران گفته است:« ايران از ابتدای بحران سوريه راه حل سياسی را تنها گزينه برای حل تنش دراين کشور اعلام کرد و همواره از راهکارهايی که تامين کننده حقوق مردم سوريه از طريق گفت وگو های سوری – سوری است استقبال کرده است.»

وی اضافه کرده است:«تهران آمادگی خودرا برای مشارکت و کمک به حل بحران در سوريه اعلام کرده است، اما در عين حال برای حضور در کنفرانس ژنو۲، پيشنهادی که منطبق باعزت جمهوری اسلامی ايران نيست را نمی پذيرد.»

وزير امور خارجه آمريکا روز يکشنبه گفته بود که هرچند تصور مشارکت ايران در «کنفرانس ژنو ۲» در سطح وزيران دشوار است اما ايران حتی «در حاشيه» اين کنفرانس هم می‌تواند «نقشی سازنده» در حل بحران سوريه داشته باشد.

جان کری تصريح کرده بود: دشوار است تصور کنيم ايران که از توافق بين‌المللی سال گذشته درباره سوريه حمايت نکرده بود، بتواند «در سطح وزيران» در اجلاس ژنو ۲ مشارکت داشته باشد.

قرار است دومين دور مذاکرات درباره بحران سوریه از روز ۲۲ ژانويه در ژنو سوئيس برگزار شود. هدف اين مذاکرات دستيابی به راه حلی سياسی برای پايان دادن به نزديک سه سال جنگ و خونريزی در سوريه است.

در همين زمينه، يک نماينده مجلس ایران نيز گفته است:« جمهوری اسلامی ايران نيازی به شرکت در اجلاس ژنو ۲ ندارد، بلکه اين آمريکايی ها هستند که برای حل بحران و تنش در سوريه نيازمند حضور ايران در اين نشست هستند.»

به گزارش خانه ملت، منصور حقيقت پور اضافه کرده است:«اگر آمريکا خواهان حضور ايران در کنفرانس ژنو ۲ است، بايد از جمهوری اسلامی ايران در سطح رسمی و وزارتی دعوت به عمل آورد، اينکه جان کری می گويد حضور ايران در ژنو ۲ منوط به پذيرش برکناری اسد و تشکيل دولت انتقالی در سوريه است بايد به او يادآور شد هيچ پيش شرطی برای شرکت ايران دراجلاس ژنو ۲ قابل قبول نيست.»

روسيه از حضور ايران در نشست «ژنو ۲» به طور رسمی حمايت کرده است. بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد نيز پيشتر ابراز اميدوار کرده بود که مشکلات موجود بر سر راه حضور ايران در نشست ژنو ۲ مرتفع شود.

در همین زمینه، مارتین نسیرکی،‌سخنگوی دبیرکل سازمان ملل،‌دو روز پیش ابراز امیدورای کرده بود که در دیدار آینده وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در خصوص حضور ایران در نشست ژنو ۲ تصمیم گیری شود.

ايران متحد اصلی حکومت بشار اسد در خاورميانه بشمار می رود که به گفته مخالفان دولت حکومت سوريه، در تامين مهمات و تسليحات ارتش سوريه و مديريت نيروهای نظامی آن، حضور فعالی دارد.

به گفته نهادها و سازمان های طرفدار حقوق بشر از زمان آغاز نا آرامی در سوريه از ماه مارس ۲۰۱۱ تا کنون بيش از ۱۲۰ هزار نفر در اين کشور کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG