لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۵۵

واليبال ايران در فينال قهرمانی آسيا


تيم ملی واليبال ايران با کسب ششمين پيروزی متوالی در هفدهمين دوره مسابقات قهرمانی آسيا پا به مسابقه نهايی گذاشت. ايران در مرحله نيمه نهايی موفق شد ژاپن را با نتيجه ۳-۰ از پيش رو بردارد.

ژاپني ها با هفت جام قهرمانی، سه نقره و سه برنز پرافتخارترين تيم تاريخ واليبال آسيا هستند اما با نتايج ۲۵ بر ۱۹، ۲۵ بر ۱۶ و ۲۵-۲۲ مغلوب ايران شدند. ژاپن همچنين يکی از چهار تيمی است که در تمام ادوار رقابتهای قهرمانی آسيا حضور داشته و يک مدال طلا، يک نقره و يک برنز المپيک با دو مدال نقره جام جهانی را نيز کسب کرده.

شاگردان خوليو ولاسکو که مدافع عنوان قهرمانی رقابتهای قهرمانی آسيا هستند، پيش از اين بر کويت، قزاقستان، عراق، کره جنوبی و لبنان هم غلبه کرده بودند و غير از يک گيم که به کره جنوبی واگذار کردند، بقيه ديدارها را ۳-۰ بردند.

ايران در مسابقه با ژاپن با ترکيب سعيد معروف، امير غفور، محمد موسوی عراقی، عادل غلامی، حمزه زرينی، فرهاد قائمی و فرهاد ظريف روانه ميدان شد. عليرضا مباشری، رحمان داودی، آرمين تشکری، شهرام محمودی و مهدی مهدوی نيز بازيکنان ذخيره بودند.

محمد موسوی ستاره ايران پس از صعود به ديدار نهايی به خبرنگاران گفت: «مسابقه مرحله نيمه نهايی هميشه سختتر از فينال است و فشار روانی زيادی را به هر دو تيم وارد ميکند. زيرا تيمی که در فينال ببازد به نقره ميرسد، اما بازنده مسابقه نيمه نهايی شايد به نشان برنز هم نرسد.»

در ديدار ايران و ژاپن، حمزه زرينی و محمد موسوی هر کدام ۱۲ امتياز کسب کردند. فرهاد قائمی از ۱۶ تلاش خود برای دريافت توپ، فقط يک اشتباه داشت و با ثبت ۷۵ درصد موفقيت بهترين دريافت کننده ايران لقب گرفت. عادل غلامی هم از شش تلاش برای نواختن اسپک پنج امتياز گرفت و فقط يک خطا داشت تا با ثبت ۸۳ درصد موفقيت، بهترين عملکرد را ميان مهاجمين ايران به ثبت برساند.

ديگر ديدار مرحله نيمه نهايی را تيم های کره جنوبی و چين برگزار کردند و در عين ناباوری، کره جنوبی موفق شد ۳-۲ به برتری برسد. چيني ها تمام بازيهای قبلی خود را برده بودند اما کره جنوبی يک شکست را در مرحله مقدماتی مقابل ايران متحمل شده بود. ايران در آن بازی به برتری ۳-۱ رسيد.

اين سومين بار است که تيم ملی واليبال ايران در فينال مسابقات قهرمانی آسيا حضور مييابد؛ سه فينال در سه دوره متوالی در بهترين دوره تاريخی واليبال ايران. سال ۲۰۰۹ در مانيل با ژاپن که ايران ۳-۱ باخت. سال ۲۰۱۱ به ميزبانی تهران با چين که ايران ۳-۱ برد و قهرمان شد و ۲۰۱۳ در امارات با کره جنوبی که نتيجه آن مشخص نيست.

خوليو ولاسکو پس از پيروزی مقابل ژاپن گفت: بازی سختی داشتيم چون ژاپن تيم بزرگی است. در گيم سوم ژاپني ها تغييراتی در تيم خود دادند و شرايط بهتری پيدا کردند اما اصلاً دوست نداشتم در اين مسابقه هم مانند بازی با کره جنوبی يک ست از دست بدهيم. بنابراين از بازيکنان خواستم برای هر توپ بجنگند و تمرکز خود را حفظ کنند.

سرمربی تيم ملی ايران درباره بازی فينال گفت: در ديدار نهايی مقابل کره جنوبی نبايد به اين موضوع فکر کنيم که آنها را قبلاً يک بار در اين مسابقات شکست داده ايم. پيش از اين هم يک بار تجربه شکست مقابل چين در جام جهانی را داشتيم و نبايد اجازه دهيم که اين اتفاق تکرار شود.

اين مربی صاحب نام آرژانتينی در ادامه گفت: بازيکنان نيمکت نشين ما کاملاً آماده هستند، چون ممکن است در طول مسابقه وارد ميدان شوند. مقابل ژاپن هم شهرام محمودی به عنوان بازيکن ذخيره عملکرد خيلی خوبی داشت. ممکن است در فينال هم بازيکن ذخيره ديگری به زمين برود و همين گونه کار کند. زيرا من تيم منحصر به فردی دارم و همگی عالی هستند.

سرمربی ژاپن پس از شکست در برابر ايران و ناکامی در صعود به فينال گفت: در گيم های اول و دوم انرژی زيادی صرف کرديم و حتی با وجود اينکه در ست سوم بهتر بازی کرديم، باز هم نتوانستيم حتی يک ست هم ببريم و در نهايت، بازی را ۳ بر صفر واگذار کرديم.

آقای ساتو در ادامه گفت: ايران تيم قدرتمندی است، بازيکنان و مربی خوبی دارد و شايد اگر ۱۰ بار ديگر با هم بازی کنيم، در هشت بازی ايران پيروز شود و در دو مسابقه هم ما برنده باشيم. بازيکنان ايران تجربه بالايی دارند که در مسابقات سخت به آنها کمک ميکند. احتمال قهرمانی ايران بيشتر از هر تيم ديگری است، چون سطح فنی بازيکنان ايران بسيار بالاتر از بقيه تيم های آسيايی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG