لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۲۳

اولين برتری ۳-۰ ايران در ليگ جهانی واليبال


تيم ملی واليبال ايران با برتری ۳-۰ مقابل آلمان در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی ضمن محروم کردن اين تيم از راهيابی به مرحله بعد، تيم روسيه را روانه دور نهايی اين مسابقات کرد که به ميزبانی آرژانتين برگزار خواهد شد.

تيم خوليو ولاسکو مقابل صربستان ۳ امتياز، مقابل ايتاليا ۴ امتياز و در برابر کوبا نيز ۵ امتياز کسب کرده و حالا در صورت تکرار همين نتيجه در بازی دوم با آلمان، هر ۶ امتياز بازی را نصيب خود خواهد کرد تا سير صعودی پلکانی خود در ليگ جهانی ۲۰۱۳ را تا روز پايانی ادامه دهد.

ايران با ۱۵ امتياز در رده سوم گروه قرار دارد و دو تيم قدرتمند آلمان و کوبا را پشت سر گذاشته.

تکرار برتری ايران در بازی بعدی باعث خواهد شد صربستان نيز رده سوم را به ايران واگذار کند، موقعيتی که منجر به ارتقای جايگاه ايران در رده بندی فدراسيون جهانی واليبال خواهد شد.

آلمان که برای صعود به دو پيروزی متوالی و ۳ امتيازی نياز داشت در گيم اول با حساب ۲۵ - ۱۹ مغلوب شد. سرويس های خطای آلمانيها و دفاع روی تور کم نقص ايران از عوامل برتری ميزبان در ست اول بود. ايران در گيم دوم نيز تيم برتر زمين بود و ۲۵- ۱۸ پيروز شد.

در گيم سوم آلمان بر فضای سنگين مسابقه احاطه بيشتری يافت و در مقاطعی نيز پيش افتاد اما باز هم ايران بود که وقت اول استراحت فنی را ۸ - ۶ به سود خود خاتمه داد. در ادامه نيز آبشارهای عادل غلامی و دفاع محمد موسوی و تلاش منسجم ساير بازيکنان باعث شد برتری ۲۵ -۲۰ به سود ايران رقم بخورد.

در روزی که دنيس کاليبردا ستاره آلمان در دام آناليز کادر فنی ايران اسير شده بود، امير غفور با کسب ۱۵ امتياز به عنوان امتيازآورترين بازيکن ميدان شناخته شد. مارکوس بوهم، يوخن شوپس و کريستين فروم نيز با ۱۱ امتياز، بيشترين امتياز را برای تيم خود کسب کردند.

در اين بازی غير از حضور پرتعداد مسئولين سياسی، حميد فرخ نژاد، سالار عقيلی، جواد نکونام، محمود خوردبين، پرويز مظلومی و حسين فرکی از جمله تماشاگران سرشناس و غير واليبالی حاضر در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی بودند.

تعداد زيادی از تماشاگرانی که به سالن آزادی مراجعه کرده بودند، عليرغم در دست داشتن بليت با ممانعت ماموران امنيتی و درهای بسته ورزشگاه مواجه شدند.

محمد موسوی عراقی از محبوبترين بازيکنان ايران و بهترين مدافع اين فصل از ليگ جهانی، پس از برتری ايران گفت: پس از بازگشت از کوبا خسته بوديم اما قدرتمان را به حريف ديکته کرديم. حضور تماشاگران آن هم در ماه رمضان انرژی زيادی به ما داد. اعتماد به نفس بازيکنان بسيار بالا رفته و ديگر به سکوهای جهانی فکر ميکنيم.

پيش از بازی وزير ورزش ايران در ديدار با بازيکنان تيم ملی گفت: پاداش ۵۰ ميليونی که به خاطر صعود به جام جهانی به فوتباليست ها داده شده، پس از بازی با آلمان به واليباليست ها هم پرداخت خواهد شد.

با مشخص شدن نتيجه بازی ايران و آلمان، دو تيم ايتاليا و روسيه با ۱۹ امتياز از اين گروه به دور بعد رفتند. ايران در سه بازی نخست خود در اين مسابقات به خاطر نداشتن تجربه ليگ جهانی، در مجموع فقط يک امتياز گرفت. شاگردان ولاسکو خصوصاً اگر در بازی اول با صربستان کم اشتباه تر ظاهر ميشدند، حالا همراه با ايتاليا مدعی صعود به مرحله نهايی بودند.

آخرين بازی اين گروه ساعت ۲۱ شنبه شب در سالن آزادی بين ايران و آلمان برگزار خواهد شد تا تيم پيروز در رده سوم قرار بگيرد.

از گروه سوم که فقط يک تيم صعود مي کرد، کانادا با جا گذاشتن هلند راهی مرحله نهايی شد. تيمهای کره جنوبی، فنلاند، پرتغال و ژاپن نيز در ردههای سوم تا ششم ايستادند.

در گروه نخست، برزيل با برتری کامل صعود کرد. بلغارستان نيز دقايقی بعد از جدال ايران و آلمان موفق شد در سه ست پياپی از سد لهستان بگذرد و بخت دوم صعود از اين گروه باشد.

بلغارستان فقط در شرايطی صعود نخواهد کرد که بازی بعدی را به لهستان ببازد و آمريکا هم از دو بازی خود با برزيل، ۶ امتياز بگيرد.

غير از فرانسه و لهستان، آرژانتين نيز در اين گروه حاضر بود و آخر شد اما چون ميزبان مرحله نهايی است، صعودش از ابتدا مسجل بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG