لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۶
تيم ملی واليبال ايران در ورزشگاه دوازده هزار نفری آزادی تهران با برتری ۳-۲ مقابل صربستان، نخستين پيروزی خود در تاريخ رقابتهای ليگ جهانی واليبال را کسب کرد. ايران در بازی نخست با همين نتيجه شکست خورده بود تا حاصل هر دو تيم از اين دو مسابقه، کسب سه امتياز باشد.

صربستان که سال ۲۰۱۱ توانسته جام قهرمانی اروپا را نصيب خود کند، فتح المپيک سيدنی و عنوان سوم المپيک آتلانتا را هم در کارنامه دارد. يک نقره و يک برنز دستاورد اين تيم از مسابقات جهانی است. ايران اولين حضورش در ليگ جهانی را سپری ميکند اما صربستان در اين مسابقات چهار بار نايب قهرمان شده و سه مرتبه نيز روی سکوی سوم ايستاده.

در ديگر بازيهای اين گروه، روسيه که ديدار نخست خانگی را به ايتاليا واگذار کرده بود، اين بار با نتيجه ۳ بر ۲ از سد رقيب قدرتمند خود گذشت.

آلمان نيز نتيجه شگفت آوری به جا گذاشت و تيم بحران زده کوبا را در نخستين بازی، بی هيچ دردسری در سه گيم پياپی از پيش رو برداشت. کوبايی ها دو دهه قبل با خوئل دسپاينه و رائول دياگو حرف اول واليبال جهان را می زدند. ايتاليا هفته آينده ميزبان ايران است. کوبا از روسيه ميزبانی خواهد کرد و صربستان هم پذيرای آلمان خواهد بود.

در جدول رده بندی و بدون احتساب نتيجه بازی دوم آلمان و کوبا، ايتاليا با ۱۵ امتياز صدرنشين است. روسيه با ۱۳ امتياز در رده دوم قرار گرفته و صربستان هم با جمع آوری سه امتياز در تهران، ۱۰ امتيازی شد. آلمان ۴ امتيازی است. ايران ۳ امتياز دارد و کوبا هم بدون امتياز در قعر جدول قرار گرفته.

برتری ايران مقابل صربستان در حالی رقم خورد که کمر فرهاد قائمی ستاره ايران از اواسط ست اول دچار آسيب ديدگی شد و نتوانست به بازی ادامه دهد. در اين بازی خوليو ولاسکو ديرتر از بازيکنان وارد سالن شد و به شدت مورد حمايت تماشاگرانی قرار گرفت که نامش را صدا ميزدند.

تشويق آهنگينی که نشان ميداد انتقادات دائمی برخی رسانه ها از سرمربی تيم ملی، تاثيری در محبوبيت شگرف او در ايران ندارد.

ايران در ابتدا با ترکيب سعيد معروف، محمد موسوی، فرهاد قائمی، آرمين تشکری، حمزه زرينی، امير غفور و فرهاد ظريف وارد ميدان شد. ملي پوشان در گيم اول با نتيجه ۲۵-۲۰ پيروز شدند. در گيم دوم رقابت پاياپايی برقرار بود و سرانجام ايران با نتيجه ۲۶-۲۴ اين ست را واگذار کرد.

برتری صربها ادامه داشت و ست سوم نيز با نتيجه ۲۵ - ۲۳ به سود تيم مهمان رقم خورد. همين نتيجه در گيم چهارم تکرار شد اما اين بار مردان پيروز، شاگردان خوليو ولاسکو بودند تا کار مثل بازی قبلی به گيم سرنوشت ساز پنجم کشيده شود که مطابق مقررات فقط ۱۵ امتياز دارد.

حساسترين گيم مسابقه با تسلط ايران آغاز شد و با اندکی نوسان تا انتها ادامه يافت. وقتی فياضی جای زرينی را در منطقه دو گرفت، ايران با نتيجه ۱۵ بر ۱۲ به برتری رسيد و دو امتياز تاريخی را به حساب خود واريز کرد.

حمزه زرينی با ۱۸ امتياز، به عنوان امتيازآورترين بازيکن ميدان انتخاب شد. آتاناسوويچ با ۱۶ امتياز در بين هم تيمي های خود عملکرد بهتری داشت. ايران در مجموع ۱۱۲ امتياز کسب کرد و صربستان ۱۰۵ امتياز.

اظهارات پس از بازی

فرهاد ظريف پس از پيروزی ۳ بر ۲ ايران به خبرنگاران گفت: پس از شکست در بازی اول تا صبح نخوابيديم و ناراحت بوديم.

اين ليبروی تيم ملی ايران هنگامی که در حين بازی برای دريافت توپ شيرجه زد، با تابلوی تبليغات برخورد کرد و آسيب ديد. او در اين باره گفت: برای برنده شدن وارد ميدان شده بوديم. پس هر کاری ميکردم و حتی حاضر بودم جانم را هم بدهم.

حمزه زرينی گفت: ايتاليا قويترين تيم گروهمان است، در زمين اين تيم بازی داريم و کارمان سخت است اما همانطور که فدراسيون جهانی اعلام کرده ما از سرسختترين تيمها هستيم. بازی خوبی مقابل ايتاليا انجام خواهيم داد و برای برد به ميدان ميرويم.

خوليو لاسکو نيز خطاب به خبرنگاران گفت: قرار است امشب به ايتاليا برويم و پس از آن عازم کوبا شويم. برای بازی با آلمان که ميزبان هستيم، در آخرين لحظات به ايران خواهيم رسيد که اميدوارم بتوانيم مانند صربستان خوب باشيم و اسير خستگی سفر طولانی نشويم. هميشه به بازيکنانم ايمان داشته ام، ضمناً مردم فقط مرا تشويق مي کنند در حالی که بايد اعلام کنم کادر فنی در اين پيروزيها سهيم بوده اند و تمام مربيان ايرانی هم به خوبی کار خود را انجام داده اند.

ايگور کولاکوويچ سرمربی صربستان هم ايران را شايسته پيروزی دانست و گفت: ايرانيها توانستند ۲۰ بار توپ های ما را دفاع کنند که اين موضوع در برابر تيمی مانند صربستان آمار بسيار خوبی است. بازيکنانم در اين مسابقه احساس خستگی مي کردند و در مجموع ايران بهتر از ما بازی کرد.

پوريا فياضی ديگر بازيکن تيم ملی ايران با تمجيد از عملکرد خوليو ولاسکو گفت: او يکی از با دانش ترين مربيان دنياست و هر موقع احساس کند، تغييراتی را رقم ميزند. ولاسکو با توانايی همه بازيکنان آشناست و در مواقع لزوم تاکتيک های خاص خود را به کار مي برد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG