لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۱۲

اوديرنو: شماری از نيروهای آمريکایی در شهرهای عراق می مانند


ژنرال ريموند اوديرنو، فرمانده نظامی آمريکا در عراق. عکس از:epa

ژنرال ريموند اوديرنو، فرمانده نظامی آمريکا در عراق، روز شنبه گفت: برخی از نيروهای نظامی آمريکا پس از پايان مهلت مقرر در ۳۰ ژوئن نيز در شهرهای عراق حضور خواهند داشت.


بر اساس معاهده امنيتی واشينگتن- بغداد، نيروهای نظامی آمريکا در عراق از اواسط سال ۲۰۰۹ از شهرهای اين کشور خارج خواهند شد و در سال ۲۰۱۱ خاک عراق را ترک خواهند کرد.


اين در حالی است که نوری المالکی، نخست وزير عراق، پيشتر اظهارات علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق مبنی بر اين که نيروهای آمريکايی ممکن است تا بعد از دسامبر ۲۰۱۱ در عراق باقی بمانند را تکذيب کرده بود.


ژنرال اوديرنو به خبرنگاران گفت: نيروهای آموزش دهنده و تيم های ناظر شامل خروج اجباری نيروها از شهر های عراق نخواهند بود و اين نيروها برای حمايت از پليس و سربازان در قرارگاههای نيروهای امنيتی در شهرها حضور خواهند داشت.


اين ژنرال آمريکايی شمار نيروهايی که در اين قرارگاههای امنيتی در مناطق شهری باقی خواهند ماند، را مشخص نکرد، ولی تاکيد کرد همه اين پایگاهها با دولت عراق هماهنگ خواهند بود.


انتظار می رود بخش مهمی از ۱۴۹ هزار سرباز آمريکايی در عراق در سال آينده عراق را ترک کنند.


باراک اوباما، رييس جمهوری منتخب آمريکا، در جريان مبارزات انتخابات خود تاکيد کرد بود که نيروهای نظامی آمريکا را طی ۱۶ ماه از عراق خارج خواهد کرد.


ژنرال اوديرنو همچنين گفت: اين مهم است که به اندازه کافی در اينجا حضور داشته باشيم تا فرايند انتقال قدرت در عراق را تسهيل کنيم.


ژنرال اوديرنو افزود: با توجه به پيشرفت هايی که به دست آورده ايم، ما تمايل به عقبگرد نداريم.


در همین حال، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، که بدون اعلام قبلی به عراق سفر کرده است، روز شنبه از یک پایگاه نظامی در شمال غربی بغداد دیدار کرد.


آقای گیتس گفت: ماموریت نیروهای نظامی آمریکا در عراق در تابستان آینده با خروج از مناطق شهری تغییر خواهد کرد.


پارلمان عراق اوايل آذرماه امسال معاهده امنيتی بغداد - واشينگتن را با اکثريت آرا به تصويب رساند . طبق اين معاهده نيروهای آمريکايی به طور قانونی خواهند توانست تا سه سال ديگر در عراق بمانند.


در همين حال، آيت الله علی سيستانی، مرجع بلندپايه شيعيان در نجف، نسبت به پيامدهای معاهده امنيتی بغداد - واشنگتن ابراز نگرانی کرده بود.


يک منبع نزديک به آيت الله سيستانی گفته بود: وی درباره برخی از مفاد اين توافقنامه که ممکن است به بی ثباتی در عراق منجر شوند، ابراز نگرانی کرده است.


اين مرجع شيعيان نسبت به مبهم بودن برخی مفاد اين معاهده، از جمله مساله‌ مصونيت قضايی نيروهای آمريکايی ابراز نگرانی کرده بود.


مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه عراقی، و طرفداران وی معاهده امنيتی عراق و آمريکا را محکوم کرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG