لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۶

هشدار اوباما درباره توفان آيرين؛ وضعيت اضطراری در شماری از ايالت‌های شرقی آمريکا


با نزديک شدن توفان سهمگين آيرين به کارولينای شمالی، در تعدادی از ايالت‌های شرقی آمريکا وضعيت فوق العاده اعلام شده است و مقامات در برخی از شهرهای ساحلی از مردم خواسته اند تا خانه‌های خود را ترک کنند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، نيز روز جمعه با هشدار درباره توفان «بسيار خطرناک» آيرين، از ساکنان مناطقی که در مسير اين توفان قرار دارند خواست به توصیه ها در اين خصوص توجه کنند.

باراک اوباما گفت: «همه نشانه‌ها حاکی از اين است که اين يک توفان تاريخی است.»

رييس جمهوری آمريکا اضافه کرد: «کسانی که درمسير پيش‌بينی شده اين توفان قرار دارند، می‌بايست اقدامات احتیاطی را از هم اکنون اتخاذ کنند، منظر ننشينيد، تاخير نکنيد.»

به گزارش آسوشيتدپرس، ۶۵ ميليون نفر از ايالت کارولينای شمالی گرفته تا «کيپ کاد» در ايالت ماساچوست در مسير توفان آيرين قرار دارند.

طبق اين گزارش، دهها هزار نفر از ساکنان شهرهای ساحلی ايالت کارولينای شمالی برای در امان ماندن از توفان آيرين خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

بی پردو، فرماندار ايالت کارولينای شمالی گفته است: «اين يک توفان بزرگ و بد است.»

وی اضافه کرده است: «ما برای بدترين وضعيت آماده‌ايم »

توفان آيرين روز جمعه در منطقه کارآئيب باهاما را در هم کوبيد و قرار است قراراست بامداد روز شنبه به ايالت کارولينای شمالی برسد.

تاکنون در ايالت‌های کارولينای شمالی، ويرجينيا و مريلند اعلام وضعيت اضطراری اعلام شده است و نيروهای گارد به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

از آنجا که معمولا ايالت‌های جنوبی آمريکا با توفان‌های موسمی مواجه بوده‌اند، ايالت‌های شرقی آمريکا از آمادگی کمتری برای مقابله با اين نوع حوادث طبيعی دارند و به همين دليل مقامات آمريکا از اين مساله ابراز نگرانی کرده‌اند.

ژانت ناپوليتانو، وزير امنيت داخلی آمريکا ، هشدار داده است که ساکنان ايالت‌های شرقی خود را برای پيامدهای توفان آيرين آماده کنند و امکان دارد بسياری از مناطق با قطع برق مواجه شوند.

طبق اين گزارش، روز جمعه قدرت توفان آيرين از توفان درجه ۳ به درجه ۲ تقليل يافته است و هم اکنون با سرعت ۱۷۵ کيلومتر در ساعت در حال حرکت است.

به گزارش رويترز، در سحرگاه روز جمعه مرکز توفان آيرين در ۶۰۰ کليومتری جنوب غربی «کيپ هاترز» قرار داشت.

در همين حال، به گزارش «سی ان ان» پيش بينی‌ها در خصوص وضعيت شهر نيويورک در جريان حرکت توفان آيرين نگران کننده است.

طبق اين گزارش به رغم اين که توفان آيرين زمانی به نيويورک خواهد رسيد که بخشی از قدارت خود را از دست داده است، اما به نظر می‌رسد شهر نيويورک آمادگی لازم را برای اين توفان نخواهد داشت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG