لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۱۲

نتانياهو: چرچيل و هرتسل از من تنهاتر بودند


در آستانه مذاکرات جديد ايران و گروه کشورهای ۱+۵،بنیامین نتانیاهو، نخست وزير اسرائيل، ضمن تماس های بيشتر با رهبران اروپايی، خود را به چرچيل تشبيه کرده و گفته است چرچيل نيز مانند او در مقابل هيتلر تنها بود اما ثابت شد که چرچيل حق داشت.

به گزارش رويترز، بنيامين نتانياهو تماس تلفنی با ديويد کامرون نخست وزير بريتانيا گفت تا زمانی که ايران برنامه هسته ای خود را ادامه می دهد و درخواست های جامعه جهانی را اجابت نمی کند، تحريم ها عليه ايران بايد افزايش يابد.

نخست وزير اسرائيل روز جمعه نيز در اين زمينه با فرانسوا اولاند رييس جمهوری فرانسه گفت و گوی تلفنی کرده بود.

بنيامين نتانياهو در روزهای گذشته در مصاحبه با شش رسانه عمده اروپايی تاکيد کرد که برنامه اتمی ايران بايد به طور کامل برچيده شود.

نخست وزير اسرائيل چهار شرط را مطرح کرده است: قطع کامل هرنوع غنی سازی اورانيوم از سوی ايران، بيرون بردن همه اورانيومی که ايران تا حال غنی کرده است، برچيدن تاسيسات غنی سازی فردو در قم و لغو برنامه راکتور اتمی آب سنگين اراک.

نتانياهو گفته است «کسی که می خواهد غنی سازی کند بمب اتمی می خواهد».

اين درحالی است که آمريکا و کشورهای مذاکره کننده با ايران هيچگاه از قطع کامل غنی سازی اورانيوم از سوی ايران سخنی نگفته اند.

مذاکرات اتمی ايران و پنج عضو دايم شورای امنيت و آلمان روزهای سه شنبه و چهارشنبه اين هفته، بيست و سوم و بيست و چهارم مهر، در ژنو برگزار می شود.

در آستانه اين مذاکرات، عباس عراقچی معاون وزير خارجه ايران که به احتمال زياد سرپرستی مذاکرات اتمی روزهای آينده را بر عهده دارد، يکشنبه بيست و يکم مهر در تهران گفت «انتقال اورانيوم غنی شده ايران به خارج از کشور، خط قرمز ايران است».

در همين حال، آقای عراقچی در مصاحبه با شبکه «خبر» افزود «البته در باره شکل، اندازه و سطوح مختلف غنی سازی مذاکره خواهيم کرد اما خروج مواد از کشور، خط قرمز ما است».

اسماعيل کوثری عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران نيز شنبه بيستم مهر گفته بود «فردو، غنی سازی اورانيوم و خروج اورانيوم غنی شده، خطوط قرمز ايران هستند...و مذاکره بروی خطوط قرمز، معنايی ندارد».

اما نخست وزير اسرائيل تاکيد دارد که تحريم های سالهای گذشته عليه ايران موجب شده است که ايران به پای ميز مذاکرات کشيده شود و لذا، فشار موثر بوده و اهرم تحريم ها بايد سنگين تر شود.

مقامات اسرائيل در ديدار با هيات هايی از بریتانیا و فرانسه نيز که در روزهای گذشته به اسرائيل آمده بودند، گفتند کشورشان خواهان عملکرد «هوشيارانه» از سوی اروپا در مذاکرات ژنو و تشديد تحريم ها عليه ايران است.

اعضای هيات های بریتانیایی و فرانسوی ديپلماتهايی بودند که قرار است در گفت و گوهای روزهای آينده در سوييس، در برابر ايران حضور يابند.

همزمان، وزيران دارايی و دفاع اسرائيل در روزهای گذشته در ديدارهای جداگانه با همتايان آمريکايی خود در واشينگتن و نيز در ملاقات با اعضای بارز کنگره، تصويب تحريمهای جديد از سوی کنگره آمريکا را درخواست کردند.

کنگره آمريکا تصويب تحريم های تازه عليه ايران را تا نتيجه مذاکرات روزهای آينده ژنو به حالت تعليق درآورده است.

به گزارش وبسايت خبری اسرائيلی وای.نت، در مذاکرات روزهای گذشته وزيران دارايی و دفاع اسرائيل در واشينگتن، آمريکا «پيام تسکين دهنده» برای اسرائيل فرستاده و تاکيد کرده است که تحريم ها عليه ايران کاهش نخواهد يافت مگر آنکه ايران گامهای ملموس و جدی برای محدود کردن برنامه اتمی خود بردارد.

خبرگزاری رويترز نيز بعيد دانسته است که دور جديد مذاکرات هسته ای انتظارات حسن روحانی و دولت تازه ايران را برای کاهش تحريم ها برآورده کند.

تحريم ها وضع اقتصادی ايران را بشدت مختل کرده است به گونه ای که محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ايران روز يکشنبه بيست و يکم مهر بعيد ندانست که دولت ديگر نتواند پول نقدی يارانه ها را به ايرانيان بپردازد.

نتانياهو: چرچيل و هرتسل از من تنها تر بودند

به گزارش نيويورک تايمز، در آستانه مذاکرات ايران با ۱+۵(آمريکا، روسيه، چين، فرانسه، بريتانيا و آلمان)، بنيامين نتانياهو خود را با چرچيل در زمانی که او به تنهايی در برابر هيتلر ايستادگی می کرد، مقايسه کرده است.

نتانياهو گفته است زمانی که وينستون چرچيل در برابر هيتلر ايستادگی می کرد و نيز زمانی که تئودور هرتسل در انديشه برپايی کشوری برای يهوديان بود، منزوی تر از امروزِ او بودند.

نيويورک تايمز يادآور شده است، نتانياهو در «انزوای خويش» در دفتر کارش در اورشليم عکس اين دو چهره تاريخی را آويزان کرده و می گويد آنها را ستايش می کند.

نتانياهو قياس خود با چرچيل و هرتسل را پس از آن بيان کرد که روزنامه آمريکايی نيويورک تايمز شنبه بيستم مهر نوشت او بخاطر رويه خود در برابر دولت جديد ايران، بشدت تنها و منزوی شده تا جايی که «شام آخر هفته را نيز تنهايی با خانواده خود صرف می کند و مهمانی ندارد».

نيويورک تايمز پيشتر نيز نوشت نتانياهو مانع از بهبود مناسبات آمريکا و ايران می شود.
XS
SM
MD
LG