لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۵

«ایتالیا مصمم به اجرای قطعنامه تحریم ایران است»


شورای امنيت سازمان ملل متحد در نشست روز شنبه ، ۲۳ دسامبر ۲۰۰۶، خود قطعنامه ای برعلیه ایران تصويب کرد

ماسيمو دالما وزير خارجه ايتاليا، مهم ترين شريک اقتصاد جمهوری اسلامی ايران در اتحاديه اروپا، در بازگشت از بروکسل و ملاقات با همتای آمريکايی اش، کاندوليزا رايس، می گويد کشورش مصمم است کليه تحريم هایی که در قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت برای ايران منظور شده است را به طور کامل به اجرا در آورد.


ماسيمو دالما در گفت وگويی که شنبه صبح در رم با خبرنگاران داشت، افزود: «در ديدار روز گذشته ام با خانم رايس تاکيد کردم نه تنها ايتاليا، بلکه کليه کشورهای اتحاديه اروپا اين تحريم ها را بطور کامل به اجرا در خواهند آورد، زيرا جمهوری اسلامی بايد فعاليت های اتمی اش را متوقف سازد».


وزيرامور خارجه ايتاليا همچنين به لزوم همکاری و تبادل نظر بيشتر اروپا و آمريکا در رابطه با آنچه او مشکل ايران خواند، اشاره کرد.


ما معتقديم بايد با قاطعيت به پرونده اتمی جمهوری اسلامی ايران برخورد کرد، و سعی کرد اين کشور را وادار ساخت مصوبات شورای امنيت را بپذيرد و آنها را به اجرا در آورد
وزیر امور خارجه ایتالیا

آقای دالما گفت: «ما معتقديم بايد با قاطعيت به پرونده اتمی جمهوری اسلامی ايران برخورد کرد، و سعی کرد اين کشور را وادار ساخت مصوبات شورای امنيت را بپذيرد و آنها را به اجرا در آورد».


«بررسی مشترک پرونده ايران، و هم گامی اروپا و آمريکا در زمينه اقدامات لازم برای حل اين مشکل" ، به گفته ماسيمو دالما می تواند «تهران را وادار به بازگشت به مذاکره کند».


وزيرامور خارجه ايتاليا ۲۴ ساعت قبل از ديدار با کاندوليزا رايس، با همتای عراقی اش هوشيار زيباری نيز ديدار کرده بود.


نقش ايران در عراق ، از جمله مسايلی بودند که در اين ديدار که در رم برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفتند. دولت رم نقش ايران در بحران عراق را بسيار حساس ارزيابی می کند و معتقد است مقامات تهران بايد بپذيرند که بدون احترام به استقلال سياسی عراق و قبول حاکميت ارضی اين کشور، هرگونه تلاشی برای پايان دادن به موقعيت اضطراری کنونی بی نتيجه خواهد ماند.


«برخورد قاطع ايران را وادار به عقب نشينی می کند»


فرانکو فراتتينی Franco Frattini، وزير خارجه سابق ايتاليا و نايب رييس کنونی کميسيون اروپائی، مواضع کنونی دولت ميانه و چپ کشورش در قبال جمهوری اسلامی ايران را بسيار مثبت ارزيابی می کند.


فراتتينی که ار اعضای برجسته اپوزيسيون ميانه و راست کشورش است، در گفت وگو با بنگاه خبری کرونوس اينترناشيونال Kronos International گفت: «مواضع کنونی دولت ايران چه در رابطه با فعاليت های هسته ای اين کشور، و چه در قبال اسراييل و روند صلح در خاورميانه، کليه فرصت های گفت وگو را سوزانده اند، و تنها برخورد قاطع با تهران و همکاری نزديک اروپا و آمريکا در اين رابطه، می تواند مقامات اين کشور را وادار به عقب نشينی کند


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG