لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۵۳

فرمانده سپاه: حرف های رييس‌جمهور کاملا در چارچوب اصول نظام بود


امامان جمعه تهران و مشهد در خطبه های نماز جمعه از سخنان حسن روحانی در نيويورک تجلیل کرده اند و محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران نیز تصریح کرده است که گفته های آقای روحانی طی روز های اخیر درچارچوب نظام بود.

به گزارش روز جمعه پنجم مهرماه خبرگزاری فارس، فرمانده سپاه گفته است:«اگر روزی دشمن سر عقل بيايد و بفهمد که تهديد و فشار و اتخاذ زبان زور با ملت ايران جواب عکس و منفی می‌دهد ممکن است پای مذاکرات بنشيند. »

محمد علی جعفری در ادامه با اشاره به اظهارات رهبر ايران در خصوص «نرمش قهرمانه» گفته است:«حالت اقتدار، نرمش هم بايد وجود داشته باشد و اين نرمش قهرمانانه برای اين است که به دشمن بگوييم ما حاضريم بنشينيم و صحبت بکنيم و ببينيم که آيا آنها فهميده‌اند يا نه. »

آيت الله علی خامنه ای در ۲۶ شهريور ماه سال جاری تاکيد کرده بود که با «حرکت های صحيح ديپلماسی» مخالفتی ندارد و به «نرمش قهرمانه» اعتقاد دارد.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران همچنين گفته است:« اين حرف هايی که رئيس‌جمهور محترم در اين روزها زدند کاملا در چارچوب اصول نظام بود و نتيجه ايستادگی در چند سال گذشته است.»

وی اضافه کرده است:« نرمش قهرمانانه يعنی ما از اصول خود به هيچ وجه عدول نمی‌کنيم اما در چارچوب اصول و مبتنی بر خط درست انقلاب حرفمان را می‌زنيم و از حقوقمان دفاع می‌کنيم. »

حسن روحانی طی روز های اخير برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک به سر می برد. رييس جمهوری ايران در نشست مجمع عمومی نسبت به حل مناقشه هسته ای ايران ابراز امیدورای کرده و در خصوص روابط ايران و آمريکا نيز تاکيد کرده بود که دو کشور می توانند اختلافات خود را مديريت کنند.

حسن روحانی روز جمعه با باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا تلفنی گفت وگو کرد. در اين تماس تلفنی روسای جمهوری ايران و آمريکا ، بر اراده سياسی برای حل سريع مساله هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکيد کرده و زمينه را برای حل موضوعات ديگر و همکاری در مسائل منطقه‌ای مورد توجه قرار دادند.

در همين حال،‌حسين سلامی٬ جانشين فرمانده سپاه نيز گفته است که قدرت آمريکا دچار خدشه شده است.

به گزارش به گزارش «تسنيم» حسين سلامی در نماز جمعه قم گفته است:«قدرت آمريکا دچار خدشه شده است و کرنش آنها را در سرزمين خودشان جلوی مقامات ايرانی می‌بينيد. درخواست آنها را برای ملاقات برای مقامات ايرانی می‌بينيد و در هيچ جايی از عالم و هيچ زمانی، چنين عجزی از آمريکا در مقابل کشوری مانند ما ديده نشده است.»

جانشين فرمانده سپاه اضافه کرده است:« اينکه رئيس جمهور آمريکا از واژه فتوا در زبان خود و اصطلاح رهبر معظم انقلاب استفاده می‌کند، نشان از احترام و اقتدار به رسميت شناخته شده جمهوری اسلامی ايران در نزد نظام جهانی دارد.»

«عقلانيت روحانيت شعيه»

در همين حال پيشتر حسن فيروزآبادی،‌رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، به سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل اشاره کرده و گفته بود: يکبار ديگر عقلانيت روحانيت شيعه در چهره رييس جمهور اسلامی ايران در سازمان ملل متحد درخشيد و در چارچوب و در کلام نقض رهبر انقلاب عزت، حکمت و مصلحت را در جهان به کرسی نشاند.

در همین زمینه، محمد امامی کاشامی،‌ امام جمعه موقت تهران، نیز روز جمعه پنجم مهرماه سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل را قوی، غنی و منطقی توصيف کرد و گفته است:« اظهارات رييس‌جمهور تبليغ نظام اسلامی بوده است.»

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد نیز گفته است:«انصافا با حرف‌هايی که رئيس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل زد ، نرمش قهرمانانه مد نظر رهبری را به خوبی نشان داد و اميدواريم مسائل به همين شکل پيش رود. »

محمد سعيدی، امام جمعه قم نیز از حسن روحانی تقدیر کرده و گفته است: رئيس جمهور از تعبير رهبر انقلاب مبنی بر نرمش قهرمانانه به خوبی استفاده کرده و اجازه نداد دشمنان سوء استفاده داشته باشند.

گزارش ها حاکی است که حسن روحانی روز جمعه نیویورک را به مقصد تهران ترک کرده است.
XS
SM
MD
LG