لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۷

وزير دادگستری ایران در یک سانحه رانندگی کشته شد


جمال کريمی راد وزير دادگستری ايران و سخنگوی قوه قضاييه در حادثه رانندگی درگذشت.

جمال کريمی راد وزير دادگستری جمهوری اسلامی ايران و سخنگوی قوه قضاييه شامگاه پنج شنبه ۷ دی ماه در يک سانحه رانندگی در جاده اصفهان کشته شد.


براساس خبر منتشر شده از سوی واحد مرکزی خبر،کريمی راد که شامگاه پنچ شنبه هفتم دی ماه همراه خانواده خود از تهران به اصفهان در حرکت بود، در سه راهی سلفچگان بر اثر وقوع تصادف کشته شد.


احسان قاضی زاده مدير کل روابط عمومی و اطلاع رسانی قوه قضائيه باتاييد اين خبر گفت که جمال کريمی راد وزير دادگستری و سخنگوی قوه قضائيه به همراه خانواده خود از تهران به اصفهان در حال حرکت بود که در سه راهی سلفچگان بر اثر وقوع تصادف کشته شد.


به گفته مدير روابط عمومی قوه قضاييه،بقيه اعضای خانواده وی شديدا زخمی شده و به بيمارستانی در قم منتقل شده اند.


عبدالرضا ايزدپناه رئيس حوزه رياست قوه قضائيه در حال حاضر برای سرکشی و اطلاع از چگونگی حادثه به قم سفر کرده است.


بر اساس گزارش واحد مرکزی خبر رانندگی خودروی حامل وزير و خانواده اش را فرزند اقای کريمی برعهده داشته است.


خبرگزاری مهر نيز در اين باره گزارش کرده که سانحه برای اتومبيل پژو حامل وزير دادگستری جمهوری اسلامی بر اثر برخورد با يک کاميون رخ داده است.


سوابق وزير درگذشته دادگستری


جمال کريمی آتانی،مشهور به جمال کريمی راد،در سال ۱۳۳۵ در روستای آتان از بخش الموت قزوين متولد شد.


سوابق فعاليت سياسی از وی تا پيش از انقلاب در دست نيست.آقای کريمی راد مدرک علوم قضايی خود را به سال ۱۳۶۵ از دانشکده علوم قضايی قوه قضاييه دريافت کرده بود و پس از آن در سال ۱۳۷۸ در مرکز آموزش مديريت دولتی تحصيلات کارشناسی ارشد خود را به پايان برد.


وی در سال ۱۳۷۹ نيز از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی ارشد حقوق بين الملل را کسب کرد.


آقای کريمی راد که از سال ۱۳۸۲ با حکم رييس قوه قضاييه جمهوری اسلامی به عنوان سخنگوی اين قوه منصوب شد،پيشتر سوابقی هم چون؛دادياری دادسرای عمومی و انقلاب به مدت ۲۵ سال را بر عهده داشت


آقای کريمی راد که از سال ۱۳۸۲ با حکم رييس قوه قضاييه جمهوری اسلامی به عنوان سخنگوی اين قوه منصوب شد،پيشتر سوابقی هم چون؛دادياری دادسرای عمومی و انقلاب به مدت ۲۵ سال را بر عهده داشت.


او هم چنين،دادستان عمومی کردستان،دادستان عمومی و انقلاب استان زنجان،دادستان عمومی و انقلاب قزوين،رياست دادگاه حقوقی يک زنجان و رييس دادگاه انقلاب و دادگاه اصل ۴۹ در استان قزوين را تا پيش از انتصاب به عنوان سخنگوی قوه قضاييه در کارنامه فعاليت های اجرايی و قضايی خود داشته است.


رياست دادگاه های تجديد نظر استان قزوين،رياست کل دادگستری استان زنجان تا پيش از جدا شدن استان قزوين از استان زنجان،مدير کلی تعزيرات حکومتی استان قزوين،و عضويت در مرکز گزينش قوه قضائيه در هسته های استان زنجان و قزوين و مسئوليت رسيدگی به تخلفات کارکنان دادگستری استان قزوين از جمله ديگر سمت های کريمی راد در سال های گذشته بوده است.


جمال کريمی راد در سال ۱۳۸۲ از سوی محمود هاشمی شاهرودی و در حالی که مقام دادستانی انتظامی قضات کشور را بر عهده داشت،به عنوان سخنگوی قوه قضاييه منصوب شد.


وی در ۲۵ مرداد ۱۳۸۴ از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان وزير دادگستری به مجلس معرفی شد و به دنبال کسب رای اعتماد از مجلس هفتم از شهريور ۸۴ تا هنگام مرگ همزمان سخنگوی قوه قضاييه و وزير دادگستری جمهوری اسلامی بود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG