لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۴

گفت وگوی جان کری و کاترين اشتون درباره برنامه هسته ای ايران


يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفته است که جان کری وزير امور خارجه اين کشور روز يکشنبه ۲۱ مهرماه در لندن با کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، در خصوص برنامه هسته ای ايران، مصر و سوریه مذاکره کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا مذاکرات جان کری و کاترین اشتون را «بسیار سازنده» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری که پس از يک سفر ۱۰ روزه به آسيا روزيکشنبه از کابل به لندن سفر کرده تا علاوه بر برنامه هسته ای ايران با اخضر ابراهيمی، نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در مسئله سوريه مذاکره کند.

طبق اين گزارش يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در هيات همراه جان کری به خبرنگاران گفته است:‌آقای کری و خانم اشتون روز يکشنبه در جريان صرف ناهار در خصوص برنامه هسته ای ايران گفت وگو کردند.

در حالی وزير امور خارجه آمريکا و روز يکشنبه ديدار کرده اند که قرار است، ايران و گروه ۱+۵ در روز های ۱۵ و۱۶ اکتبر (سه شنبه و چهارشنبه) در ژنوسوئيس در خصوص برنامه هسته ای ايران گفت وگو کنند.

پيشتر در حاشيه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ۴ مهرماه ديداری بين محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، و وزيران امور خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ انجام شد، اما اين نخستين بار است که دولت حسن روحانی قرار است پيشنهاد خود برای حل مناقشه هسته ای اين کشور ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با تغيير ات در ایران اميدورای هايی در خصوص دست يافتن به راه حلی در جريان مذاکره ژنو به وجود آمده است.

به گزارش رسانه های ايران اين کشور قصد دارد در مذاکرات «ژنو» طرح پيشنهادی تازه خود را، مشتمل بر سه بخش، به طرف اعضای گروه ۱+۵ ارائه کند.

به گزارش خبرگزرای مهر، اين پيشنهاد جديد «در گام نخست نيز گام‌های هر طرف برای دستيابی به توافق نهايی را مشخص کرده اما در قياس با مذاکرات قبلی اين گام‌ها متوازن و با در نظر گرفتن نگرانی‌های گروه ۱+۵ است که قابليت عملياتی شدن دارد.»

محمد جواد طريف قرار است در جلسه افتتاحيه اين مذاکرات شرکت کنند و پس از آن عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین الملل وزير امور خارجه ايران، مسئوليت ادامه مذاکرات ايران را برعهده خواهد داشت.

در همین زمینه، یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای ایران روز جمعه گفته بود، ايران در سطح وزير امور خارجه در مذاکرات ژنو شرکت دارد و مسئول هيات ايرانی محمدجواد ظريف است.

ااین منبع آگاه گفته بود که محمد جواد ظریف دوشنبه شب و پيش از آغاز دور جديد گفت‌و‌گوهای ايران و ۱+۵ در ضيافت شام کاترين اشتون در ژنو شرکت می کند و احتمالا وی در اين ضيافت يا افتتاحيه مذاکرات سه‌شنبه طرح پيشنهادی جديد ایران را به اعضای گروه ۱+۵ ارائه کند.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ایران و اعضای گروه ۱+۵ مذاکرات متعددی را انجام دادند، اما این مذاکرات نتیجه برای حل مناقشه هسته ای ایران در پی نداشت.

آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا به همراه آلمان، کشورهای عضو گروه ۱+۵ در تلاشند تا به راه حلی برای مناقشه هسته ای ایران دست یابند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG