لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۸

آغاز نشست مشترک رهبران کره جنوبی و شمالی


اين دومين ديدار رهبران کره شمالی و جنوبی از سال ۲۰۰۰ به شمار می رود

رهبران کره شمالی و جنوبی، روز چهارشنبه نخستين نشست مشترک خود را به منظور انجام مذاکرات رسمی دوجانبه در پيونگ يانگ، پس از هفت سال، آغاز کردند.


رو میو هيون، رييس جمهوری کره جنوبی، روز سه شنبه دوم اکتبر،در رویکردی نمادين با پای پياده از مرز کره شمالی گذشته بود تا در پيونگ يانگ با کيم يونگ ايل، رهبر کره‌شمالی ديدار و گفت وگو کند.


اين دومين ديدار رهبران کره شمالی و جنوبی از سال ۲۰۰۰ به شمار می رود.


رييس جمهوری کره جنوبی که پنج ماه ديگر از اين سمت کناره گيری خواهد کرد در سخنانی گفته بود: وی تلاش می کند تا با گفت وگو صلح را به ارمغان آورده و احتمالا شمار نيروهای نظامی دو کشور را کاهش دهد.


کره جنوبی و شمالی با وجود گذشت ۵۵ سال از پايان جنگ ميان طرفين هنوز پيمان صلحی امضاء نکرده اند.


در مسير حرکت رييس جمهوری کره جنوبی و همسر وی از روی خط موسوم به زرد که تحت شديدترين تدابير امنيت مرزی قرار دارد پارچه نوشته هايی به چشم می خورد که بر روی آن «صلح» و « موفقيت» نوشته شده بود.


کره جنوبی و شمالی با وجود گذشت ۵۵ سال از پايان جنگ ميان طرفين هنوز پيمان صلحی امضاء نکرده اند

رو ميو هون در بخشی ديگر از سخنان خود با اشاره خط مرزی ميان دو کشور گفت: «اين خط به مانند ديواری است که دو ملت را برای نزديک به نيم قرن از يکديگر جدا ساخته است. مردم ما سختی های بسياری کشيده اند واين ديوار، پيشرفت را متوقف کرده است.»


هنگام ورود رییس جمهور کره جنوبی به پيونگ يانگ، پايتخت کره شمالی در روز سه شنبه بسياری از مردم اين کشور با در دست داشتن گل های کاغذی صورتی به ابراز احساسات پرداخته و نيروهای نظامی نيز به رهبران دو کشور ادای احترام کردند.


رييس جمهوری کره جنوبی از سوی کيم ايل جونگ، رهبر کره شمالی مورد استقبال قرار گرفت و هر دو رهبر از روی فرش قرمزی که در بيرون از يک سالن فرهنگی در شهر پيونگ يانگ پهن شده بود عبور کردند.


سفر رييس جمهوری کره جنوبی به پيونگ يانگ سه روز به طول خواهد انجاميد و نخستين ملاقات رسمی ميان آنها روز چهارشنبه انجام شد.


پيشتر برخی از تحليل گران از رييس جمهوری کره جنوبی برای انجام اين سفر انتقاد کرده بودند و گفتند که رو میو هيون بيشتر در تلاش است با ديدار از کره شمالی وجهه سياسی خود را در داخل کشور حفظ کند.


XS
SM
MD
LG