لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۷

بريتانيا نحوه استخدام پزشکان خارجی را بازبينی می کند


پلیس بریتانیا در حال بازرسی از بازرسی از افراد مشکوک در فرودگاه های این کشور

به علت پزشک بودن برخی ازدستگير شدگان مرتبط با حمله های نافرجام لندن، گوردون بروان، نخست وزير بريتانيا دستورداد تا شرایط و نحوه استخدام پزشکان خارجی مورد بازنگری قرار گیرد.


از هشت مظنون دستگيرشده مرتبط با بمبگذاری های نافرجام گلاسگو و لندن چهارتن پزشک هستند که دو نفر از آنها مليت هندی دارند.


آقای بروان روز چهارشنبه گفته بود در مورد نيروهای متخصصی که برای اشتغال به اين کشور می آيند تحقيقات بيشتری صورت خواهد گرفت ونحوه استخدام پزشکان خارجی در سازمان خدمات بيمه درمانی دولتی که بيش از ۴۰ درصد کارکنان آن خارجی هستند، مورد بازبينی قرارمی گيرد.


آلن جانسون وزير بهداشت بريتانيا، درهمين زمينه، گفته است اين بررسی و بازبينی به سرعت انجام خواهد شد.


درخواست نخست وزیر هند


از سوی ديگر، مانموهان سينگ، نخست وزير هند از تسری دادن اتهام تروريست بودن به تمام پزشکان هندی شاغل در بريتانيا انتقاد کرده و از آقای بروان خواسته است نسبت به رفع اين نگرانی در افکار عمومی اقدام کند.


بریتانیا در وضعیت آماده باش در این کشور بازنگری کرد

يک مقام وزارت خارجه هند گفت آقای سينگ در تماس تلفنی خود با نخست وزير بريتانيا همچنين مراتب آمادگی کشورش برای همکاری و کمک به تحقيقات در مورد بمبگذاری نافرجام لندن را اعلام کرده است.


در همين حال خروج يک قطار متروی لندن از ريل نگرانی درباره امنيت شهروندان لندن را افزايش داد. پليس می گويد اين حادثه هيچ گونه ارتباطی با حمله تروريستی نداشته است.


تغییر وضعیت آماده باش در لندن


اين درحالی است که دولت بريتانيا در وضعيت آماده باش بازنگری کرده و آن را از وضعيت «بحرانی» به سطح «شديد» تقليل داد.


در همين زمينه، پليس لندن می گويد دو تن از متهمان که در عمليات انتحاری در فرودگاه گلاسکو مشارکت داشته، خانه ای در اطراف اين فرودگاه اجاره کرده بودند.


به گفته پليس اين دوتن در طبقه دوم اين ساختمان زندگی می کرده و طبقه اول آن را به کارگاهی برای ساختن بمب تبديل کرده بودند. پليس نگفته است که کدام يک از اين هشت متهم در اين ساختمان سکونت داشته اند.


نقشه عمليات تازه القاعده در خاک بريتانيا در حالی توسط پليس کشف و خنثی شده که گوردن براون، نخست وزير جديد بريتانيا، هفته گذشته قدرت را در اين کشور به دست گرفته و بیش از پيش تحت فشار قرار گرفته تا با تغيير سياست بريتانيا در عراق، نيروهای بريتانيايی را از اين کشور خارج کند.


برخی کارشناسان می گويند که بريتانيا، بعد از اينکه در پی حملات ۱۱ سپتامبر از ايالات متحده آمريکا حمايت کرد و در عمليات حمله به عراق نيز مشارکتی گسترده داشت، به يکی از اهداف سازمان هايی چون القاعده بدل شد.


در حملات تروريستی ژوئيه سال ۲۰۰۵ ميلادی، ۵۲ نفر در لندن کشته شدند. اين حملات توسط مسلمان های بريتانيايی که همگی در اين کشور به دنيا آمده بودند انجام شد و پيش از اين اعلام شده است که آنها خارج از بريتانيا آموزش نديده بودند.


پليس اعلام کرده که کماکان به تحقيقات خود ادامه می دهد تا بتواند تمامی کسانی که در طرح ريزی حملات خنثی شده اخير دست داشته اند را بازداشت کند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG