لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۲۰

حذف منچستر‌سيتی و منچستر‌يونايتد از ليگ قهرمانان اروپا


ازل تيم شگفتی ساز سوئيسی با غلبه بر منچستريونايتد شگفتی آفريد
دور آخر از مرحله گروهی رقابت های ليگ قهرمانان اروپا، چهارشنبه شب با انجام هشت مسابقه پيگيری شد که حاصل آن، حذف سرخابی های منچستر و آژاکس آمستردام بود.

تيم‌های ناپولی ايتاليا، زسکا روسيه، بنفيکا پرتغال، بازل سوئيس و المپيک ليون نيز به دور حذفی ليگ قهرمانان اروپا صعود کردند.

غير از حذف سيتی و يونايتد، صعود ليون نيز ناباورانه بود. آن ها با خلق يک نتيجه استثنايی، فاصله فاحش تفاضل گل با آژاکس را جبران کردند.

يونايتد در شرايطی با ناکامی در ژاکوب پارک از دور رقابت ها حذف شد که سر الکس فرگوسن، يکی از سه نامزد نهايی برای عنوان برترين مربی جهان در مراسم توپ طلايی فيفا است.

صعود رئال مادريد با برتری در تمام بازی های رفت و برگشت نيز از مهم ترين نکات جدول گروهی رقابت ها بود. همچنين پيش از رقابت های چهارشنبه شب، تيم های چلسی، لورکوزن، آرسنال، مارسی، آپوئل قبرس، زنيت سن پترزبورگ، بارسا و ميلان راهی دور حذفی شده بودند.

در گروه اول بايرن مونيخ که از قبل صعودش محرز بود، با بازيکنان ذخيره در خانه منچسترسيتی به ميدان رفت و با دو گل مغلوب شد. ديويد سيلوا و يحيی توره گل های شاگردان مانچينی را به ثمر رساندند.

يوپ هاينکس سرمربی بايرن در اين باره گفت: مايه خوشحالی است که يک هفته قبل، صعودمان را به عنوان تيم اول محرز کرديم و با آرامش وارد هفته آخر شديم. به همين دليل ترجيح دادم از نفرات ذخيره استفاده کنم تا آن ها هم تجربه کافی در سطح رقابت های اروپايی را به دست آورند. اگر ما با تيم اصلی بازی می کرديم، نتيجه متفاوت می‌شد.

مانچينی هم گفت: بايد اعتراف کنم که قبلاً مرتکب اشتباه شديم، يعنی زمانی که در خانه به ناپولی باختيم و همان نتيجه باعث شد که امروز نتوانيم جواز صعود را بگيريم.

ناپولی ايتاليا با نتيجه ۲-۰ ويارئال را شکست داد تا تيمی که يادآور دوران طلايی ديگو مارادونا است و اينک نيز شش بازيکن آرژانتنی دارد، به مرحله بعد اين جام صعود کند. من سيتی نيز ناگزير به ليگ اروپا رفت. شرح رقابت های روز آخر و جدول گروه ها در ادامه آمده است.

جدول گروه يک
۱-بايرن مونيخ ۱۳ امتياز
۲-ناپولی ۱۱ امتياز
۳-منچسترسيتی ۱۰ امتياز (راهی ليگ اروپا شد)
۴-ويارئال بدون امتياز

در گروه دوم اينترميلان از قبل صعود کرده بود اما رقابت بر سر کسب سهميه دوم بين زسکا و ترابوزان ادامه داشت. به لطف برتری ۲-۱ زسکا مقابل اينتری‌های بی انگيزه، نماينده روسيه نيز به دور بعد راه يافت.
ترابوزان و ليل در فرانسه به تساوی بدون گل رسيدند.

جدول گروه دو
۱-اينترميلان ۱۰ امتياز
۲-زسکا ۸ امتياز
۳-ترابوزان ۷ امتياز (راهی ليگ اروپا شد)
۴- ليل ۲ امتياز

در گروه سه تکليف صعود مشخص نبود و غيز از نماينده نا اميد رومانيايی ها، ساير تيم ها برای صعود تلاش می کردند. بازل تيم شگفتی ساز سوئيسی با غلبه بر منچستريونايتد شگفتی آفريد. اشترلر و الکساندر فرای برای بازل و فيل جونز برای منچستر گلزنی کردند.

فرگوسن پس از حذف تيمش گفت:‌ ناراحتی من و شاگردانم قابل اندازه‌ گيری نيست. فکر می‌کنم امسال شگفت‌انگيزترين دوره مسابقات ليگ قهرمانان را شاهد بوديم. گل حريف کمر ما را شکست.

بنفيکا نيز با گل کاردوسو از سد اوتلول گالاتی رومانی عبور کرد. بنفيکا و بازل به مرحله حذفی راه يافتند و منچستريونايتد بايد در ليگ اروپا بازی کند. حضور دو تيم مطرح شهر منچستر در ليگ اروپا، می تواند اين رقابت ها را تا حدودی از زير سايه سنگين ليگ قهرمانان خارج کند.

جدول گروه ۳
۱-بنفيکا ۱۲ امتياز
۲-بازل ۱۱ امتياز
۳- منچستريونايتد ۹ امتياز (راهی ليگ اروپا شد)
۴-اوتلول گالاتی بدون امتياز

در گروه ۴ صعود رئال مادريد محرز بود اما المپيک ليون و آژاکس همچنان در تکاپوی صعود بودند.

ليونی‌ها با نتيجه اعجاب‌انگيز ۷ بر يک از سد ديناموزاگرب کرواسی عبور کردند تا به لطف شکست ۳-۰ آژاکس از رئال مادريد، با تفاضل گل بهتر نسبت به آژاکس، راهی دور بعد شوند.

فريديو گوميس با چهار گل، ستاره پر فروغ اين مسابقه بود. جالب اين جاست که ديناموزاگرب تا دقيقه ۴۵، با يک گل از رقيب خود پيش بود. اما طوفان ليون از همين دقيقه شروع شد. آن ها در دقيقه ۴۸، دو بار گل زدند!

گل های رئال مادريد مقابل آژاکس را خوزه ماريا کايخون دو بار و گونزالو هيگواين به ثمر رساندند. به اين ترتيب، رئال تنها تيمی است که هر شش بازی اش را پيروز شد تا با ۱۸ امتياز راهی مرحله حذفی شود.

جدول گروه ۴
۱-رئال مادريد ۱۸ امتياز
۲-المپيک ليون ۸ امتياز
۳-‌آژاکس آمستردام ۸ امتياز(به ليگ اروپا صعود کرد)
۴-ديناموزاگرب بدون امتياز

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG