لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۱۹

مسابقه ای به ياد گل های تاريخی مارادونا


ديه گو ماراونا برای زنده کردن یاد پیروزی تاریخی تیم فوتبال کشورش بر انگلیس دوباره به میدان می رود.

ديه گو ماراونا ماه آينده مسابقه کلاسيک جام جهانی ۱۹۸۶ را زنده می کند و رهبر تيم ملی آن زمان آرژانتين در برابر همتاهای انگليسی اش خواهد بود. اين مسابقه نمادين در ورزشگاه ويلا پارک انگليس انجام خواهد شد.


مارادونا، که گل او، معروف به « دست خدا» و گل انفرادی درخشان او با حرکات انفرادی در دقيقه هايی بعد از آن، باعث شد تا تيم منطقه آمريکای جنوبی در مکزيک دو بر يک پيروز شود و تا قهرمانی جام جهانی پيش برود، می خواهد در مسابقه ای بازی کند که بازيکنان آن را در اصل همان مردان ۲۱ سال پيش تشکيل می دهند.


اين مسابقه نمايشی ولی جذاب از ديدگاه حضور مارادونا و ستارگان آن روز آرژانتين و انگليس، در ساعت چهار بعد از ظهر روز ۱۴ اکتبر تماشاگرانی ويژه خواهد داشت. مارادونا در اين مورد گفت: «اين تکرار همان مسابقه ای خواهد بود که من تا به امروز از آن به عنوان بهترين ياد می کنم. برای من و ساير بازيکنان تيم اين يک بازی بسيار ويژه بود و يک پيروزی بزرگ در راه بردن جام جهانی».


اين ستاره سابق فوتبال افزود:«همه در مورد آن گل با «دست خدا» حرف می زنند. آن گل بخشی از شيطنت را به همراه داشت. دروازه بان انگليس اين مزيت را داشت که توپ را با دستانش بگيرد. برای من توپ خيلی بلند بود و من با مشت به آن ضربه زدم. بعد از به ثمر رسيدن آن منتظر يارانم بودم تا مرا در آغوش بگيرند. ولی هيچکس نيامد! به آنان فرياد زدم مرا در ميان بگيريد وگرنه داور گل را قبول نخواهد کرد! اين بار که به انگليس بيايم ديگر شيطنتی در کار نخواهد بود. تنها گلهای بياد ماندنی خواهيم زد. برای ما اين بسيار جدی است. ما برای پيروزی به ميدان می روييم».


پيتر ريد، مرد ميانی پيشين انگليس و يکی از بازيکنانی که در راه به ثمر رسيدن گل دوم مارادونا مقهور مهارت بی مانند بزرگمرد فوتبال آرژانتين شد، می گويد: «اين يکی از مسابقه هايی بود که در باره آن بحث بسيار شده است و به اين معنی است که فراموش کردن آن مسابقه جام ۸۶ با آن شکست تعيين کننده، غير ممکن است، شکستی که با آن گل رخ داد. هر چند آن گل کمی سست بود!»


او می افزايد:«حالا اين بخت نصيب ما شده است تا بتوانيم آن چه را می توانيم نشان دهيم و به نوعی انتقام بگيريم. آنان گفته اند که برای بازی می آيند و اين برای ما جالب است. بی ترديد ما می خواهيم پيروز شويم».


در مسابقه مرحله يک چهارم پايانی جام جهانی ۸۶، با دو گل مارادونا – و هرکدام بياد ماندنی به دو دليل متفاوت – آرژانتين دو بر يک پيروز شد و تا قهرمانی پيش رفت. گل دوم مارادونا با حرکتی از ميانه زمين و درو کردن بازيکنان سر راهش، برای او عنوان « بهترين بازيکن جهان» را به همراه داشت.


در بازی دو باره بازيکنانی چون برايان رابسن، کاپيتان پيشين انگليس، کريس وادل، پيتر ريد وری ويلکينس از بازی آن روز انگليس بازی خواهند کرد. گری لينه کر که تک گل انگليس را در آن بازی زد، نمی تواند بازی کند ولی قول داده است ضربه شروع بازی را بزند. برگزارکنندگان اين بازی گفته اند که اميد دارند تمام بازيکنان و مربيان آن روز را در اين روز ويژه در ويلا پارک گرد آورند.


از ياران مارادونا هم بازيکنانی چون خورخه بوروچاگا، خورخه والدانو و اسکار روگری، که در پيروزی سه بر دو بر آلمان غربی در مسابقه پايانی هم نقش مهمی داشتند، بازی خواهند کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG