لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۵۸

ليگ برتر فوتبال ايران؛ برتری آبادانی ها در اصفهان


فونيکه سی با دو گلی که به ذوب آهن زد در جدول گلزنان ليگ برتر ۹ گله شد تا به تنهايی در صدر جدول قرار بگيرد.
يازدهمين دوره رقابت های ليگ برتر فوتبال ايران پس از وقفه ای ۲۰ روزه، با برگزاری هفت مسابقه پيگيری شد.

در نخستين روز از هفته سيزدهم اين بازی ها، تيم‌های داماش گيلان، صنعت نفت آبادان، شاهين بوشهر، ملوان بندرانزلی و فولاد خوزستان مقابل حريفان خود به برتری رسيدند. دو بازی نيز با نتيجه مساوی به پايان رسيد.

رقابت های اين هفته، روز شنبه با برگزاری دو مسابقه به پايان خواهد رسيد. استقلال صدرنشين در قم به مصاف صبا خواهد رفت. پرسپوليس نيز در ورزشگاه آزادی ميزبان سپاهان اصفهان با سرمربيگری زلاتکو کرانچار، سرمربی پيشين خود خواهد بود.

پيش از انجام اين دو مسابقه، استقلال با ۲۶ امتياز در رده نخست جدول ايستاده. نفت تهران با همين امتياز و تفاضل گل کمتر در رده دوم است. صبا قم ۲۵ امتيازی است و در صورت برتری مقابل مهمانش، به صدر جدول صعود خواهد کرد.

تراکتورسازی تبريز در رده چهارم و بالاتر از سپاهان اصفهان و شاهين بوشهر قرار دارد.

مس سرچشمه در انتهای جدول ايستاده. فجرسپاسی هفدهم است. مس کرمان شانزدهم و راه آهن ری نيز در رده پانزدهم، تيم های فانوس به دست ليگ يازدهم را تشکيل داده اند.

شرج بازی های برگزار شده روز جمعه در ادامه آمده است.

ناکامی دايی در نيمه مربيان

ليگ برتر فوتبال با تساوی ۲ بر ۲ تيم‌های راه‌آهن ری و سايپا البرز وارد هفته سيزدهم شد. اين نتيجه در حالی رقم خورد که شاگردان علی دايی نيمه اول را ۲-۰ برنده شده و تا دقيقه ۹۰ نيز با حساب ۲ بر يک از حريف خود پيش بودند.

علی دايی در کنفرانس خبری پيش از بازی تاکيد کرده بود که تيمش در اين مسابقه محکوم به کسب هر سه امتياز است.

هر دو گل راه‌آهن را در اين بازی که فقط ۲۰۰ تماشاگر داشت، حسين کاظمی از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. دو گل سايپا را سجاد شهباز زاده در دقيقه ۸۱ و ميلاد غريبی در دقيقه ۹۰ به ثمر رساندند تا نيمه مربيان را علی دايی به مجيد صالح واگذار کند.

اين نهمين تساوی راه‌آهن در فصل جاری است و در ۱۳ هفته ای که از ليگ برتر می گذرد فقط به يک پيروزی دست يافته اند.

راه‌آهن با اين تساوی ۱۲ امتيازی شد و همچنان در رتبه پانزدهم باقی ماند اما خطر سقوط به رتبه‌های پايين‌تر ررا به شدت احساس می‌کند. سايپا ۱۴ امتيازی شد تا در رتبه دوازدهم باقی بماند.

علی دايی که بازی بعدی تيمش در تبريز مقابل تراکتورسازی خواهد بود، پس از تساوی تيمش گفت: بازيکنان ما خيلی بی‌تجربگی کردند، صحبت‌های کادر فنی را گوش نکردند و دچار غفلت شدند.

مجيد صالح نيز با تمجيد از دو بازيکن جوان و گلزن تيمش گفت: شهباززاده و غريبی آينده های سايپا هستند که می‌توانند به تيم ملی هم کمک کنند.


برتری پر گل داماش گيلان

تيم فوتبال داماش گيلان با نتيجه ۴ بر صفر از سد ميزبان خود تيم قعرنشين مس سرچشمه گذشت تا روند نتايج ضعيف تيم مغلوب، ادامه پيدا کند.

گل اول داماش را در اين بازی جهانگير عسگری در دقيقه ۲ به ثمر رساند. محمد غلامی، ميلاد زنيدپور و عباس آقايی ديگر گل های شاگردان ابراهيم قاسم پور به ثمر رساندند. علی سامره در دقيقه ۶۳ يک ضربه پنالتی را برای مس سرچشمه از دست داد.

داماش با اين پيروزی ۱۸ امتيازی شد و به رده هشتم جدول و بالاتر از پرسپوليس (تا قبل از بازی روز شنبه اين تيم) صعود کرد. مس سرچشمه نيز همچنان با ۷ امتياز در قعر جدول باقی ماند.

اصغر شرفی پس از شکست خانگی تيمش گفت:‌ هنوز روی نيمکت ننشسته بودم که گل اول را خورديم. گل دوم را هم در شرايطی خورديم که انگار دروازه‌بان ما خواب بود. بازيکن بايد به پيراهن تيمش تعصب و غيرت داشته باشد و با شهامت بازی کند. پيراهن تيم مانند ناموس بازيکن است اما يک بازيکن ۲۰ کيلويی حريف ۵ بازيکن ما را دريبل کرد و آن ها فقط نگاه می‌کردند.

ابراهيم قاسم پور نيز به مسئله رفع محروميت مربيان متخلف و بازگشت آن ها به فوتبال اشاره کرد و گفت: وقتی می‌گوييم مربی منشوری است بايد کنار گذاشته شود، نه آن که برود و بعد از مدتی مربيگری در ليگ يک، به ليگ برتر برگردد. اگر اين‌گونه است من و مربيان سالم ديگر هم می‌رويم و تخلفات آن مربيان را تکرار می‌کنيم.

برتری آبادانی ها در اصفهان

ذوب آهن اصفهان با نتيجه ۳-۱ از مهمان آبادانی خود شکست خورد تا از صعود به رده‌های بالاتر جدول باز بماند.

صنعت نفت آبادان با اين پيروزی ۱۷ امتيازی شد و به رتبه دهم جدول صعود کرد. گل‌های اين بازی را فونيکه سی مهاجم ماليايی نفت در دقايق ۹ و ۸۷ و حسين ماهينی در دقيقه ۴۳ برای ذوب آهن به ثمر رساندند. دومين گل صنعت
نفت آبادان در دقيقه ۱۹ و توسط مدافعين ذوب آهن به ثمر رسيد.

فونيکه سی با دو گلی که زد، در جدول گلزنان ليگ برتر ۹ گله شد تا به تنهايی در صدر جدول قرار بگيرد.

اين مهاجم ۲۵ ساله در سال ۲۰۰۹ از ليگ مالی به ايران آمد تا برای نساجی قائم شهر بازی کند. فونيکه سپس به ايرانجوان بوشهر پيوست و در فصل جديد ليگ برتر، بهترين خريد صنعت نفت آبادان بود.

منصور ابراهيم زاده سرمربی ذوب آهن گفت: بعضی‌ مواقع‌ همانطور که معجزه صحت دارد و در زندگی اتفاق می‌افتد، نفرين هم اثر گذار است و فکر می‌کنم ذوب آهن نفرين شده است.

غلامحسن پيروانی سرمربی صنعت نفت نيز گفت: ما دنبال بازی بسته بوديم و اين که در ضد حمله به نتيجه برسيم، اما روش‌مان جواب داد. گرچه تصور اين نتيجه را نداشتيم.

شکست و تشويق بلاژويچ در بوشهر

مسابقه شاهين بوشهر و مس کرمان در ورزشگاه شهيد بهشتی بوشهر و در حضور حدود چهار هزار تماشاگر برگزار شد. منصور تنهايی در دقيقه ۴۵+۲ برای شاهين گلزنی کرد تا برتری ۱-۰ تيمش را رقم بزند.

منصور تنهايی حالا با ۶ گل زده در رده چهارم برترين گلزنان ليگ برتر است.

عباس پورخسروانی از مس کرمان در دقيقه ۸۰ با دريافت کارت زرد دوم از زمين اخراج شد.

با اين پيروزی شاهين بوشهر ۱۸ امتيازی شد و مس کرمان ۱۲ امتيازی باقی‌ماند.

هفته گذشته بازيکنان شاهين بوشهر به دليل پرداخت نشدن مطالباتشان چند روزی تمرين نکردند. بازيکنان اعتصاب کننده با وساطت مسئولان باشگاه به تمرين‌ بازگشتند اما از جمع اين ۱۰ بازيکن، فقط پترويچ و پورخسروانی در ترکيب اصلی تيم قرار گرفتند. منصور تنهايی هم به عنوان بازيکن تعويضی به ميدان آمد.

۴ هزار تماشاگری که در استاديوم بودند، بلاژويچ سرمربی پيشين تيم ملی ايران را به شدت تشويق کردند.

صيد ۳ امتيازی ملوان ها

بازی ملوان و فجر سپاسی در ورزشگاه تختی انزلی و در حضور حدود دو هزار تماشاگر برگزار شد. ملوان ۲ بر صفر در اين بازی به برتری رسيد تا از انتهای جدول خودش را جدا کند.

علی رمضانی در دقيقه ۷۶ از روی نقطه پنالتی و مهدی دغاغله در دقيقه ۸۰ برای ملوان گلزنی کردند.

ملوان با اين پيروزی ۱۳ امتيازی شد و به رده سيزدهم صعود کرد. فجر ۱۰ امتيازی نيز در مکان هفدهم جدول باقی ‌ماند.

فرهاد پورغلامی که تيمش نظامی است و می تواند بازيکن سرباز جذب کند، با اشاره جذب بازيکنان سرباز از سوی تيم تراکتورسازی «با مبالغ زياد» گفت: ملوان و فجر شيراز باشگاه‌های نداری هستند و نمی‌توانند به يک بازيکن سرباز ۲۰۰ ميليون تومان پول بدهند. اگر بازيکن سرباز است نبايد پول زيادی بگيرد. اين روند کار ما را سخت می‌کند.

کلانتری سرمربی فجر نيز اظهارات پورغلامی را تاييد کرد.

نفت فرصت صدرنشينی را از دست داد

نفتی ها که به دليل فاصله يک روزه با رقابت های تيم استقلال، صدرنشينی های ۲۴ ساعته فراوانی را در ليگ امسال تجربه کرده اند، اين بار در تبريز نتوانستند به صدر جدول برگردند و حتی تا مرز شکست نيز پيش رفتند.

شهرداری تبريز تا دقيقه ۹۳ با حساب ۲ بر يک از حريف تهرانی خود پيش بود.

تيم نفت در دقيقه ۱۱ توسط يعقوب کريمی به گل رسيد تا در نيمه اول با برتری يک بر صفر به رختکن برود. شاگردان ميودراگ يسيچ در دقيقه ۴۷ توسط جعفر بذری به گل رسيدند تا کار به تساوی برسد.

در دقيقه ۸۶ شهرداری تبريز با گلزنی جعفر بذری از حريف خود پيش افتاد. نفت تهران در دقيقه ۹۰+۴ توسط حسين اماميان به گل تساوی رسيد تا در آخرين دقايق از شکست فرار کند.

نفت تهران با اين تساوی و با يک بازی بيشتر ۲۶ امتيازی و هم امتياز استقلال شد اما به دليل تفاضل گل کمتر در رده دوم جدول باقی ماند. شهرداری تبريز نيز ۱۶ امتيازی شد تا به رتبه هشتم جدول و بالاتر از تيم‌های شاهين و داماش صعود کند.

نبرد داغ قلعه نويی و جلالی

دوئل معلم و ژنرال را مجيد جلالی به سود خود خاتمه داد. در ورزشگاه تختی اهواز و در حضور حدود ۱۰ هزار تماشاگر، فولاد به برتری ۲ بر يک مقابل تراکتور سازی تبريز رسيد. به اين ترتيب جلالی توانست سه امتياز حساس از تراکتورسازی بگيرد و فولاد بعد از هفته‌ها ناکامی به پيروزی برسد.

حکيم نصاری در دقيقه ۳۹ و ۶۸ گل‌های فولاد خوزستان را به ثمر رساند و احسان حاج صفی مدافع چپ ملی پوش تراکتورسازی، در دقيقه ۴۸ تک گل تيمش را زد.

امير قلعه‌نويی در آستانه بازی حساس با راه آهن ری، چهارمين شکست اين فصل خود را تجربه کرد.
XS
SM
MD
LG