لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۵

دبيرکل ناتو: حامد کرزی پيمان امنيتی را امضا نمی کند


آندرس فوگ راسمون، دبير کل سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو،
آندرس فوگ راسمون، دبير کل سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، روز شنبه اول فوريه گفته است که احتمالا حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان با امضای پيمان امنيتی برای ماندن نيروهای آمريکا و ناتو در اين کشور پس از سال ۲۰۱۴ موافقت نکرده و حق انتخاب در اين مورد را به جانشين خود خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، دبيرکل ناتو که در حاشيه نشست امنيتی مونيخ صحبت می‌کرد، گفته است: « به نظرم، اگر بخواهيم واقع‌گرايانه به مساله نگاه کنيم، بايد بگويم رئيس‌جمهور جديد اين پيمان را امضا خواهد کرد.»

با اين حال، دبيرکل ناتو تصريح کرده که مطمئن است که افغانستان پيمان امنيتی را در نهايت امضا خواهد کرد و سازمان پيمان آتلانتيک شمالی فرصت کافی خواهد داشت که برای بعداز پايان ماموريت در افغانستان برنامه ريزی کند.

آمريکا و افغانستان پس از ماه ها مذاکره و گفت وگو بر سر تعيين چارچوب حضور نيروهای آمريکايی پس از پايان يافتن ماموريت آنها در سال ۲۰۱۴ به موافقت رسيدند. لويه جرگه مشورتی افغانستان نیز در ماه نوامبر سال گذشته اين موافقتنامه امنیتی را تاييد کرد، اما حامد کرزی تاکنون از امضای اين موافقتنامه سرباز زده است.

طبق اين موافقتنامه امنيتی، پس از خروج نيروهای رزمی آمريکا و ناتو در سال ۲۰۱۴،‌بخش کوچکی از نيروهای آمريکايی در راستای ارائه آموزش و مشاوره به نيروهای افغان در افغانستان باقی خواهند ماند.

دبيرکل ناتو با اين حال تاکيد کرده است: به احتمال زياد رييس جمهوری آينده (افغانستان) موافقتنامه امنيتی را امضا خواهد کرد. در چنين صورتی ما آماده ايم تا بعد از ۲۰۱۴ نيز در افغانستان حضور داشته باشيم.

آندرس فوگ راسمون اضافه کرده است: اگر رييس جمهوری آينده افغانستان اين موافقتنامه را امضا نکند، به دليل اين که چارچوب قانونی برای حضور در اين کشور نخواهيم داشت، ما آماده ايم که کليه نيروهای خود را تا پايان سال ۲۰۱۴ از اين کشور خارج کنيم.

پس از سقوط حکومت طالبان و تشکيل دولت جديد در افغانستان، حامد کرزی توانست در دو دوره رييس جمهوری افغانستان شود. او دیگر نمی تواند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شود.

فعاليت های انتخاباتی برای انتخابات رياست جمهوری افغانستان از فردا به مدت دو ماه آغازخواهد شد. قرار است که انتخابات رياست جمهوری افغانستان در روز ۱۶ فروردين برگزار شود.
XS
SM
MD
LG