لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۲

در روزی چون امروز


تزیین خیابان ها برای استقبال از سال نومیلادی

۱۱ دی ماه ۱۳۸۵ خورشيدی – ۱ ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی


در چنين روزی در سال ۱۶۲۲ ميلادی شورای عالی مسيحيت در واتيکان، اول ژانويه را به عنوان نخستين روز سال نوی ميلادی اعلام داشت. تا پيش از آن زمان، يعنی ۳۸۵ سال پيش ۲۵ مارس آغاز سال نو محسوب می شد که با چهارم فروردين برابر است.


برخی از تاريخ نويسان معتقدند که مسيحيان اروپايی بيش از ۱۰ قرن آغاز فصل بهار را به عنوان سال نو جشن می گرفتند.  • در۱۱ دی ماه ۱۳۶۷ خورشيدی آيت الله خمينی برای ميخاييل گورباچف رييس جمهوری شوروی سابق پيام فرستاد و او را به اسلام دعوت کرد.

آيت الله خمينی در پيام خود گفته بود: «برای همه روشن است که از اين پس کمونيسم را بايد در موزه های تاريخ سياسی جهان جستجو کرد چرا که مارکسيسم جوابگوی هيچ يک از نيازهای واقعی جهان نيست، زيرا مکتبی است مادی و با ماديات نمی توان بشريت را از بحران عدم اعتقاد به معنويت که اساسی ترين درد جامعه بشری در غرب و شرق است به در آورد.»


پيام آيت الله خمينی دو روز بعد توسط آيت الله جواد آملی در مسکو به نماينده ميخاييل گورباچف تحويل داده شد.


  • ۱۴ سال پيش در سال ۱۳۷۱ خورشيدی در چنين روزی گلشن کردستانی شاعر معاصر ايرانی بدرود حيات گفت. او در سال های آخر عمرش در مقام کارشناس و مسوول برنامه ريزی زبان و ادب فارسی در دفتر تحقيقات و برنامه ريزی درسی کار مي کرد.

دو مجموعه شعر تندر و گلبانگ از آثار پر فروش گلشن کردستانی به شمار مي روند.


  • در نخستين روز ژانويه سال ۱۹۵۹ ميلادی فيدل کاسترو رهبر انقلابی کوبا زمام امور آن کشور را برعهده گرفت و نزديک به ۴۷ سال تنها رييس جمهوری کوبا بود. وی چند ماه پيش به علت بيماری، مسووليت رهبری کوبا را به برادرش رائول محول کرد. ´


  • در اول ژانويه سال ۱۹۶۵ ميلادی سازمان آزادی بخش فلسطين تاسیس شد و چندی بعد فتح شاخه چريکی اين سازمان با اجرای چند عمليات نظامی موجوديت خود را اعلام کرد.


  • ۵۰ سال پيش در چنين روزی در اول ژانويه سال ۱۹۵۶ ميلادی کشور آفريقايی سودان اعلام استقلال کرد. سودان از آغاز قرن بيستم در استعمار بريتانيا بود.زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG