لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۴

باراک اوباما در کاخ سفید سوگند ياد کرد


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، روز يکشنبه اول بهمن ماه (۲۰ ژانويه) در مراسمی خصوصی در کاخ سفيد سوگند ياد کرد و رسما دومين دوره رياست جمهوری خود را آغاز کرد. مراسم عمومی ادای سوگند باراک اوباما روز دوشنبه در واشينگتن و در مقابل کنگره آمریکا برگزار می شود.

به گزارش «سی ان ان» جو بايدن، معاون اول رييس جمهوری آمریکا، نيز روز يکشنبه مراسم ادای سوگند را به جای آورده است.

طبق اين گزارش در مراسم ادای سوگند باراک اوباما، همسر وی، ميشل اوباما، و دو دختر آنها نيز حضور داشتند.

براساس قانون اساسی آمريکا مراسم ادای سوگند می بايست در روز ۲۰ ژانويه برگزار شود. ولی به دليل اين که ۲۰ ژانويه با يکشنبه، روز تعطيل در آمريکا، مصادف شده بود، اين مراسم به صورت خصوصی برگزار شد و مراسم عمومی روز دوشنبه در مقابل کنگره آمريکا برگزار خواهد شد.

به گزارش «سی ان ان» انتظار می رود در حدود هشتصد هزار نفر در مراسم روز دوشنبه شرکت کنند. در مراسم ادای سوگند باراک اوباما برای دور اول در سال ۲۰۰۹ در حدود يک ميليون و ۸۰۰ هزار نفر شرکت کرده بودند.

با برگزاری مراسم تحليف در روز دوشنبه، باراک اوباما برای چهارمین بار مراسم ادای سوگند را به جای خواهد آورد.

در ۲۰ ژانويه سال ۲۰۰۹ و در مراسم عمومی تحليف، باراک اوباما و جان رابرتز، رئيس ديوان عالی آمريکا که طبق سنت آيين سوگند را انجام می دهد، در بيان عبارتی از متن سوگندی که در قانون اساسی قيد شده،‌ اشتباه کردند و آقای جان رابرتز روز بعد در کاخ سفيد حضور يافت و ادای سوگند رياست جمهوری يکبار ديگر انجام شد.

مراسم عمومی ادای سوگند باراک اوباما در روز دوشنبه با سالروز تولد مارتين لوترکينگ، رهبر حقوق مدنی آمريکا که در سال ۱۹۶۸ ترور شد، مصادف است.

باراک اوباما در انتخابات رياست جمهوری آمريکا در نوامبر سال ۲۰۱۲ به پيروزی رسيد و ميت رامنی نامزد جمهوريخواهان را شکست داد.
XS
SM
MD
LG