لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۷
پيام جعفر پناهی، کارگردان ايرانی، از زندان اوين روز شنبه در فستيوال سينمايی کن قرائت شده است و وی در اين پيام اتهام ساخت فيلمی عليه حکومت ايران را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جعفر پناهی در اين پيام می گوید که «بي گناه» است و هيچ فيلمی عليه حکومت جمهوری اسلامی نساخته است.

جعفر پناهی، کارگردان ۴۹ ساله ايرانی، که از اوايل اسفند ماه سال گذشته در زندان اوين در بازداشت به سر می برد، از سوی مقام های جمهوری اسلامی متهم شده است که درحال ساخت فيلمی درباره انتخابات رياست جمهوری خردادماه سال گذشته در ايران بوده است.

بر اساس اين گزارش جعفر پناهی در اين پيام همچنین از تلاش های دست اندرکاران جشنواره کن، به ويژه ژيل ژاکوب، رئيس این جشنواره و همين طور برنارد کوشنر وزير امور خارجه فرانسه، و فردريک ميتران، وزير فرهنگ فرانسه، برای آزاديش از زندان تشکر کرده است.

جعفر پناهی در ابتدای اين پيام نوشته است:« دوستان عزيزم، از سلول تنگ و تاريک زندان اوين سلام های گرم مرا بپذيريد».

اين کارگردان سينمای ايران همچنين گفته است:«صدای شما هم آهنگ صداهايی است که از پشت ديوارهای بلند زندان اوين از سوی همسر، فرزندان و عزيزان هموطنم برای آزاديم می شنوم».

برگزار کنندگان فستيوال کن روز پنجشنبه فيلمی درباره جعفر پناهی را نمايش دادند. در این فیلم که چند سال پیش تهیه شده است جعفر پناهی به تشریح یکی از بازجویی هایش توسط ماموران امنیتی پرداخته است.

آقای پناهی به عنوان يکی از اعضای هيات داوران فستيوال فيلم کن انتخاب شده بود و به همين دليل چهارشنبه در مراسم افتتاحيه این جشنواره، يکی از صندلی های داوران به احترام او خالی گذاشته شده بود.

تيم برتون، کارگردان آمريکايی که رياست امسال هيات داوران فستيوال فيلم کن را برعهده دارد، روز چهارشنبه در يک کنفرانس خبری خواستار آزادی جعفر پناهی شده و گفته بود:« همه ما از آزادی بيان دفاع کرده و برای آن مبارزه می کنيم.»

برنار کوشنر و فردريک ميتران نيز روز چهارشنبه در بيانيه ای مشترک، با احترام به مبنای حق آزادی بيان و حق خلاقيت برای مردم ايران، از تهران خواستند در اسرع وقت جعفر پناهی را آزاد کند.

جعفر پناهی، برای ساخت و کارگردانی فيلم دايره، شيرطلايی جشنواره ونيز را در سال ۲۰۰۰ و برای فيلم آفسايد، خرس نقره ای جشنواره فيلم برلين در سال ۲۰۰۶ را دريافت کرده است.

اواخر سال گذشته، آقای پناهی راهی جشنواره فيلم برلين بود که ممنوع الخروج شد.

۵۰ نويسنده و فيلمساز ايرانی، ماه گذشته در نامه ای خواهان آزادی جعفر پناهی شدند و چند هفته پيش هم سينماگران هاليوود، از جمله استيون اسپيلبرگ، مارتين اسکورسيزی، رابرت دونيرو، رابرت ردفورد، فرانسيس فورد کاپولا، جوئل و اتان کوئن، آنگ لی، مايکل مور و اوليور استون در نامه ای مشابه، خواهان آزادی جعفر پناهی از زندان شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG