لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۶
از مرحله يک چهارم نهايی جام حذفی فوتبال ايران، تيم های پرسپوليس و استقلال در هفتاد و سومين شهرآورد تهران به مصاف هم رفتند.
اين بازی که در پايان ۹۰ دقيقه به تساوی بدون گل انجاميده بود، با طوفان استقلال در وقت اضافی همراه شد و برتری ۳-۰ اين تيم را رقم زد.

استقلال با به مرحله نيمه نهايی جام حذفی صعود کرد تا با برنده بازی فولاد و شهرداری ياسوج روبرو شود.

در پايان بازی، حميد استيلی که از آغاز دوران سرمربيگری اش در پرسپوليس به شدت از سوی هواداران اين تيم تحت فشار بود، از اين سمت کناره گيری کرد.

محمد رويانيان مديرعامل پرسپوليس هم گفت: اين آخرين فرصت استيلی بود و به همين دليل با استعفای او موافقت می‌کنم.

رقابت بين تيم صدرنشين جدول رده بندی ليگ برتر و مدافع عنوان قهرمانی جام حذفی و انجام بازی در يک روز تعطيل نيز باعث نشده بود که سکوهای ورزشگاه آزادی پر شود. نيمی از طبقه دوم ورزشگاه که گنجايش ۶۰ هزار نفر را دارد خالی بود.

استقلال اين مسابقه را با ترکيب مهدی رحمتی، پژمان منتظری، حنيف عمران زاده، ميثم حسينی، مهدی اميرآبادی، کيانوش رحمتی، آندرانيک تيموريان، مجتبی جباری، ميلاد می داودی، آرش برهانی و فرهاد مجيدی آغاز کرد.

در تيم پرسپوليس نيز عليرضا حقيقی، مجتبی شيری، ممدو تال، عليرضا نورمحمدی، امير حسين فشنگچی، محمد نوری، علی کريمی، حسين بادامکی، مازيار زارع، مهرداد اولادی و غلامرضا رضايی به ميدان آمدند.

در همان دقيقه نخست علی کريمی در محوطه جريمه استقلال، توپ را در موقعيتی مناسب با پشت پا برای غلامرضا رضايی کاشت. از شوت رضايی، فقط کرنر نصيب پرسپوليس شد.

کريمی يک بار هم مهرداد اولادی را در موقعيت شوتزنی قرار داد که شليک سنگين اين بازيکن از کنار تير عمودی سمت راست استقلال به بيرون رفت.

در طرف مقابل نيز آرش برهانی در سی و ششمين دقيقه تير دروازه پرسپوليس را به لرزه در آورد. يک بار هم فرهاد مجيدی در محوطه جريمه سرنگون شد که ممبينی اعتقادی به پنالتی نداشت.

موقعيت اولادی و ضربه ايستگاهی تيموريان نيز در آخرين دقيقه از نيمه اول، گلی برای دو تيم در بر نداشت تا دو تيم با تساوی راهی رختکن شوند.

تجمع فشرده در دايره ميانی، نبرد فيزيکی و تلاش برای تصاحب ميانه ميدان با حضور پر تعداد بازيکنان در اين منطقه، حاکی از تاکيدی بود که استيلی و مظلومی برای ميان داری تيمشان داشتند. به همين خاطر موقعيت هايی که خلق می شد، عمدتاً حاصل توپ های بلندی بود که برای مهاجمان ارسال می شد.

در نيمه دوم، ميلاد می داودی که روزی کم اثر را سپری کرده بود، از دقيقه ۶۴ جای خود را به همشهری اش اسماعيل شريفات داد. ورود شريفات، بار تهاجمی آبی پوشان را سنگين تر کرد. با اين حال، کيفيت بازی نسبت به نيمه نخست با افت شديدی مواجه شده بود و احتياط، به وضوح در روند کار هر دو تيم ديده می شد.

در دقيقه ۸۰ بازی پرسپوليس صاحب ضربه ايستگاهی شد. توپ علی کريمی را رحمتی با مشت دفع کرد. دروازه بان تيم ملی ايران دقايقی قبل از اين موقعيت، به دليل مصدوميت تا آستانه تعويض شدن و ورود هادی زرين ساعد پيش رفت.

پس از پايان وقت قانونی بازی و آغاز وقت های تلف شده، طوفان استقلال نيز شروع شد. در دقيقه ۹۵ مجتبی جباری روی پاس زيبای مهدی اميرآبادی، قفل دروازه پرسپوليس را شکست.

سه دقيقه بعد با اشتباه عجيب عليرضا حقيقی در خروج از دروازه، فرهاد مجيدی يک پنالتی برای تيمش گرفت. اين ضربه را هم مجتبی جباری تبديل به گل دوم تيمش کرد.

آرش برهانی در صدمين دقيقه جای خود را به محسن يوسفی داد. ممدو تال در لحظات آخر بيرون رفت تا روح الله سيف اللهی به زمين بيايد. پيش از او، محمد نوری بيرون رفته بود تا محمد منصوری وارد ميدان شود. تعويض هايی که آخرين تصميمات استيلی در دوران سرمربيگری اش در پرسپوليس بودند.

در وقت اضافه دوم، باز هم استقلال توانست در دقيقه ۱۰۷ توسط اسماعيل شريفات که با سرعت مثال زدنی اش از دام آفسايد گريخته بود، به گل سوم برسد.

مجتبی جباری پس از اين گل تعويض شد و فريدون زندی جای او را گرفت.

ثبت اين نتيجه، يک شکست سنگين برای سرخپوشان و پايان دوران همکاری حميد استيلی با پرسپوليس بود.

اظهارات پس از مسابقه

حميد استيلی در پايان مسابقه در گفتگوی زنده با شبکه سه در حالی که تماشاگران نيز همزمان عليه او شعار می دادند، استعفای خود را اعلام کرد. او گفت از نام جانشين احتمالی خود خبر ندارد.

استيلی ضمن عذرخواهی از هواداران پرسپوليس، برای ادامه کار اين تيم در ليگ برتر آرزوی موفقيت کرد.

سپس پرويز مظلومی از اين که مجتبی جباری را بخشيده و او هم با درخشش در زمين پاسخ خوبی به بخشش او داده، ابراز خوشحالی کرد.

او درباره نقش خود در پيروزی های تيمش گفت: بازيکنان تلاش می کنند و من هم يک گوشه از کار هستم و به تيمم کمک می کنم. اين که مردم من را «پرويز سوبله چوبله» خطاب می ‌کنند خوشحالم و احساسم وصف ناپذير است.

مجتبی جباری مرد برتر زمين با يادآوری مصدوميت و سرماخوردگی اش، ابراز اميدواری کرد با ادامه اين روند بتوانند قهرمان جام حذفی شوند. او درباره انتقاداتش از پرويز مظلومی نيز توضيحاتی داد و تاکيد کرد که عصبانی بوده اما هدفی جز پيشرفت فوتبال نداشته.

مدير عامل استقلال هم از پرداخت پاداش سه ميليونی به بازيکنان تيمش خبر داد و گفت: «استيلی در پرسپوليس قربانی شده و خدا وکيلی از اريکسون بهتر است. من اگر بودم او را حفظ می‌کردم.»

علی کريمی هم گفت: روی اشتباهات فردی گل خورديم و خيلی راحت دروازه‌مان باز شد. اين مسابقه تمام شد و بايد به بازی‌های آينده فکر کنيم. فوتبال همين است و برد و باخت دارد.

جواد کاظميان که در اين بازی حضور نداشت گفت: اميدوارم استيلی را قربانی نکنند. حنيف عمران زاده مدافع استقلال نيز گفت: برد مقابل پرسپوليس برای ما لوث شده است.

آرش برهانی به بازی های آينده اين دو تيم اشاره کرد و گفت: می‌خواهيم شش - هفت بار متوالی پرسپوليس را شکست بدهيم.

رحمتی دروازه‌بان استقلال نيز گفت:‌ مگر مصدوميت و محروميت بازيکنان پرسپوليس تقصير ماست که مدام می‌گويند ترکيب آن ها کامل نبوده.

حاشيه های شهرآورد ۷۳

*کاپيتان های دو تيم با در دست داشتن عکس های مرحوم اسماعيل زرافشان به زمين آمدند. قديمی ترين عکاس ورزشی، اين هفته در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

*با ابتکار مسئولين تيم پرسپوليس، چهل هزار کاور توليد شده بود تا در اختيار هواداران اين تيم قرار بگيرد. تقريبا تمای تماشاگران پرسپوليس با کاورهای قرمز در ورزشگاه حضور داشتند.

*رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر از پوشش محورهای تهران - قزوين، تهران - قم، تهران - ساوه و جاده چالوس و فيروزکوه خبر داد.

بالگردهای امداد هوايی هلال احمر نيز در وضعيت آماده بودش بودند.

* مداحی، نوحه‌سرايی، تواشيح، زيارت عاشورا، دعا و ديگر مراسم مذهبی، پيش از آغاز مسابقه در ورزشگاه اجرا شد.

*در نيمه نخت وقتی تيموريان می خواست ضربه کرنر را از قسمت روبروی جايگاه و سمت تماشاگران پرسپوليس ارسال کند، برخی تماشاگران سنگ و ميوه به سمت او پرتاب کردند. مازيار زارع با بغل کردن تيموريان، هواداران تيمش را به آرامش دعوت کرد.

* وقتی علی کريمی پس از لو دادن توپ، پای ميثم حسينی را قيچی کرد، کيانوش رحمتی به کمک داور مسابقه اعتراض کرد. کريمی هم با دست راست به صورت او ضربه زد. اين صحنه واکنش هواداران استقلال را در پی داشت. فرهاد مجيدی اما از هواداران تيمش خواست که شعار ندهند.

متقابلاً وقتی ميلاد می داودی به تصميم داور اعتراض کرد، هواداران پرسپوليس عليه او شعار دادند اما بلافاصله با درخواست علی کريمی سکوت کردند.

*با آغاز گلزنی های استقلال در وقت اضافه، خروج تماشاگران پرسپوليسی از ورزشگاه آن هم قبل از پايان مسابقه آغاز شد. برخی نيز با شعار «استيلی حيا کن پرسپوليس را رها کن» خواستار جدايی او از پرسپوليس شدند. استقلالی‌ها نيز در سردادن اين شعار، هواداران تيم رقيب را همراهی می کردند.

* ميثاق معمارزاده دروازه‌بان ذخيره پرسپوليس بعد از اينکه تيمش گل دوم را خورد، روی نيمکت تيم گريه می‌کرد.

*پس از گلزنی اسماعيل شريفات، فرهاد مجيدی به رغم اين که همچنان در زمين حضور داشت، بازوبند کاپيتانی اش را درآورد و دور بازوی او بست.

* پرويز مظلومی با پيروزی در چهارمين شهرآورد توانست رکورد امير قلعه نويی که سه پيروزی داشت را پشت سر بگذارد. همچنين مجتبی جباری هم در شهرآوردها ۵ گله شد تا با آمار غلامحسين مظلومی و مهدی هاشمی نسب برابری کند.

*پرويز مظلومی به همراه بازيکنان استقلال در ورزشگاه آزادی دور افتخار زدند و به ابراز احساسات هوادارانشان پاسخ دادند. علی فتح‌الله‌زاده مديرعامل تيمش نيز به آن ها پيوست.

*مجتبی جباری به عنوان بهترين بازيکن زمين معرفی شد و جايزه يک ميليون تومانی را دريافت کرد. مديرعامل باشگاه استقلال نيز اعلام کرد که ۱۰ ميليون تومان از جريمه سی ميليونی او را بخشيده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG