لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۵۰

زلزله در پرو صدها کشته برجای گذاشت


دولت پرو نيروهای امدادی و پليس را به شهر «ايکا» در جنوب ليما با جمعيتی در حدود ۱۲۰ هزار نفر که مرکز اين زلزله بوده، گسيل کرده است.

زلزله ای به قدرت ۷.۹ درجه در مقياس ريشتر سواحل پرو را لرزاند و بيش از ۴۳۷ کشته برجای گذاشت که هرلحظه بر شمار قربانيان این زلزله افزوده می شود.


سازمان دفاع غير نظامی پرو اعلام کرده است که در اين زلزله که ساعت شش عصر روز چهارشنبه رخ داده است، تاکنون دست کم ۴۳۷ کشته و بيش از هزاران نفر مجروح شده اند که آمار کشته شدگان و مجروحان در حال افزايش است.


دولت پرو نيروهای امدادی و پليس را به شهر «ايکا» در جنوب ليما با جمعيتی در حدود ۱۲۰ هزار نفر که مرکز اين زلزله بوده، گسيل کرده است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، ساکنان شهر ايکا که شاهد زلزله های پياپی بودند مجبور شدند که شب را در خيابان ها بگذارنند.


سازمان دفاع غير نظامی پرو اعلام کرده است که در اين زلزله که ساعت شش عصر روز چهارشنبه رخ داده است، تاکنون دست کم ۳۴۰ کشته و بيش از يک هزار و ۳۰۰ نفر مجروح شده اند که آمار کشته شدگان و مجروحان در حال افزايش است.

آلن گارسيا، رييس جمهوری پرو در مناطق زلزله‌زده «ايکا» و «پيسکو» حالت فوق‌العاده اعلام کرد و سه وزير کابينه را به اين مناطق اعزام کرد.


بر پايه گزارش ها، در جريان دو موج پی در پی اين زمين لرزه، که هر يک بيست ثانيه درازا کشيد، و نه پس لرزه در پی داشت، کارمندان ادارات از ساختمان های مرتفع در ليما، پايتخت پرو، خود را به خيابان ها انداختند. مسوولان دولتی پرو اين زمين لرزه را «فاجعه» و «دلخراش» خوانده اند.


در همين حال يک مقام وزارت بهداشت پرو از کمبود امکانات بيمارستانی برای مداوای مجروحان شهر ايکا خبر داده است.


بنابراين گزارش ها، زلزله باعث قطع برق بخش هايی از شهر ايکا و بزرگراه «پان آمريکن» راه اصلی ارتباطی با جنوب پرو شده است.


جوجيو فريرو، نماينده فدراسيون بين الملل صليب سرخ جهانی به خبرگزاری رويترز گفت: بر اساس آمار مقامات محلی تاکنون ۳۵۰ نفر در اين زلزله کشته شده اند و با ادامه عمليات جستجو امداگران برای يافتن قربانيان از زير آوار اين آمار افزايش خواهد يافت.


پرو در سال ۱۹۷۰ شاهد يکی از مرگبارترين زلزله ها بود که در آن بيش از ۵۰ هزار نفر کشته شدند و شهر يونگای در زير گل و يخ مدفون شد.


مرکز مطالعات زمين شناسی آمريکا علام کرد که روز چهارشنبه دو زلزله به فاصله چند دقيقه در ۱۴۵ کيلومتری جنوب ليما و در عمق ۴۰ کيلومتری رخ داده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG